Čína bude od roku 2018 blokovať internetové pripojenie cez VPN

Milióny ľudí používajú technológiu na obchádzanie systému cenzúry v Číne, ktorý je známy ako Great Firewall.

Čínska vláda prikázala trom štátnym telekomunikačným spoločnostiam China Mobile, China Unicom a China Telecom kompletne zablokovať prístup k súkromným sieťam cez VPN. Číňania totiž vládnu cenzúru internetu obchádzajú. Tomu bude ale koniec. Nariadenie má platiť od februára budúceho roka.

Aj keď vládnuca komunistická strana internet úspešne cenzuruje svojím systémom známym ako Great Firewall, tisíce Číňanov ho obchádza vďaka pripojenie cez VPN a dostávajú sa tak kamkoľvek do svetovej siete.

„Ide o významný a bezprecedentný zásah do kontroly internetu,“ uviedol pre britský The Guardian profesor Xiao Qiang z univerzity Berkeley v Kalifornii, ktorý sa cenzúrou zaoberá.

„Oponenti vládnucej strany nemôžu zverejňovať, čo sa v krajine deje. Robia to tak, že informácie vynesú von a potom ich filtrujú späť, „dodáva Xiao s tým, že vďaka VPN sa napríklad nedávno podarilo vyniesť von informácie o korupcii, o ktorej informoval čínsky obchodník v New Yorku.

Nariadenie má byť súčasťou „internetovej suverenity“, ktorú zavádza vláda na čele s prezidentom Si Ťin-pchingom. Najväčšia cenzúra internetu kompletne blokuje prístup k službám ako Google, Facebook, Twitter či Instagram. Nie je možné nájsť napríklad informácie o masakre na námestí Nebeského pokoja v roku 1989.

Systém pripojenia cez VPN je niečo ako šifrovaný tunel viac počítačov. Možno sa tak pripojiť cez sprostredkovateľa, ktorý k medzinárodnému internetu prístup má. Nie je totiž vidieť koncová IP adresa používateľa. Obe strany – poskytovateľ i koncový server – vidí iba adresu VPN servera. Ak by vás druh takéhoto pripojenia zaujímal, Opera Browser dnes už disponuje touto funkciou, tu nájdete jednoduchý návod ako VPN používať.

Cez jeden server môžu byť pripojené stovky počítačov. Majú k nemu okrem zahraničných serverov prístup napríklad univerzity, alebo niektoré čínske aj zahraničné firmy. Služba je často platená, poskytovatelia tak prídu o nemalé peniaze.

„Počet ľudí, ktorí VPN používajú, je v krajine relatívne nízky. Sú ale počuť veľmi hlasno. Nemyslím si, že sa dajú len tak umlčať, „dodáva Xiao.

 


Publikovaný

v

od

Značky: