Európska únia pripravuje podľa nemeckého magazínu Spiegel odvetné opatrenia pre prípad, že Spojené štáty zavedú alebo zvýšia dovozné clá. Informuje český ekonomický portál E15.

Opatrenie by sa mohla týkať napríklad poľnohospodárskych produktov. Oblasťou, o ktorej obe strany vedú spory, je ale podľa magazínu oveľa viac.

Jedna z nich sa týka dovozu hovädzieho mäsa zo zvierat, ktoré boli prikrmované hormónmi. Spojené štáty teraz tlačia na Brusel, aby dovoz takéhoto mäsa povolili. Ak tak neurobí, hrozí Washington tým, že by na viac ako 70 rôznych druhov tovaru uvalil dovozné clo alebo ho zvýšil na úroveň vyše 100 percent. Na zozname USA sú bravčové mäso, paradajky, žuvačky, ale napríklad aj motorky s objemom do 500
kubických centimetrov.

Ďalšou spornou oblasťou je dovoz ocele do USA, proti ktorému chce americký prezident Donald Trump bojovať tiež clami. Aj keď zvažovaný krok mieri predovšetkým proti Číne, dopadol by aj na európskych exportérov.

Európa je na to pripravená reagovať. „EÚ odpovie primerane, ak USA zavedú reštriktívne opatrenia voči nemeckým alebo európskym oceliarskym firmám,“ povedala Spiegelu nemecká ministerka hospodárstva Brigitte Zypriesová. „Ak nás to zasiahne, vrátime úder,“ tvrdí tiež eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová.

Európska odveta by sa v takom prípade mohla týkať amerických poľnohospodárskych produktov ako je kukurica, sója alebo ryža.
Odborníci sa obávajú, aby prípadné kroky tohto typu nenaštartovali špirálu neustále nových a nových odvetných opatrení. S radom otázok tiež hľadia k nadchádzajúcemu summitu G20 v Hamburgu, ktorý by sa mal zaoberať okrem iného práve voľným obchodom a rozdielnymi názormi USA a Európy.