chemický útok

Chemické laboratórium Porton Down „podrazilo“ anglickú vládu. Nie je to prvýkrát

Vojenské chemické laboratórium Porton Down odmietlo potvrdiť, že vzorky látky „novičok“ sú z Ruska. Rovnako aj v roku 2013 odmietlo potvrdiť, že útok sarinom v Damasku previedla sýrska vláda

Ako sme sa dozvedeli z dennej tlače, vláda nechala previesť analýzu vzoriek pri otrave otca a dcéry Škripaľovcov. Výsledkom analýzy bolo, že ide o zasiahnutie látkou zo skupiny, ktorú na Západe označujú ako „novičok„.

[sociallocker][/sociallocker]

Je to generácia bojových otravných látok, o ktorých sa vie už 25 rokov, ale až v roku 2016 boli klasifikované v databáze OPCW.

Informácie sa dostali  na verejnosť v roku 1993 po rozpade Sovietskeho zväzu, keď bývalí účastníci výskumu o týchto látkach a tajnom výskume verejne prehovorili. Podľa informácií z verejných zdrojov, západné laboratóriá overovali účinnosť týchto látok, experimentovali s rôznymi variáciami, vyvíjali detekčné metódy a antidotá.

Jedným z laboratórií bolo aj britské laboratórium Porton Down. Preto vedeli jednak analyzovať použitie tejto látky a doporučiť aj metódy liečby. Gary Aitkenhead, výkonný riaditeľ Vojenského laboratória pre vedu a techniku (DSTL) v Porton Down to pre Sky News potvrdil. Avšak práve kvôli obecnej známosti výroby odmietlo označiť pôvodcu látky. Britská vláda Rusko obvinila bezdôvodne.

Britský minister zahraničia Boris Johnsohn však tvrdil, že dostal jednoznačné potvrdenie identifikácie látky a že sa nezaujímal o tom, že výskum s touto látkou robia aj Briti. Jednoducho klamal.

Riaditeľ laboratória odmietol obvinenia Ruska, že by jed mohol pochádzať práve z Porton Down. „Nie je žiadny spôsob, ako by sa mohol dostať od nás alebo opustiť múry nášho ústavu,“ povedal. Súčasne pritom odmietol povedať, či laboratórium vyvinula novičok alebo ho uchovávala. Inými slovami novičok poznali.

Opakuje sa podobný prípad, keď Spojené štáty (aj za asistencie Anglicka) plánovali po útoku sarinom z 21.8.2013 v Damasku masívny nálet na Sýriu, zničenie vlády a sýrskej armády údermi letectva.

Harald Kujat, bývalý generálny inšpektor Bundeswehru a od roku 2002 do roku 2005 Predseda vojenského výboru NATO tvrdí, že Briti mali vzorky zo sarinového útoku 2013 v Damasku. Podľa vyjadrenie laboratória sarin nebol svojim zložením totožný s plynom, ktorý vlastnila sýrska armáda.

Rovnako sa na túto tému vyjadril aj Seymour Hersh vo svojom slávnom článku „The Red Line and the Rat Line„.

Obamova zmena názoru mala svoj pôvod v Porton Down, armádnom laboratóriu vo Wiltshire. Britská spravodajská služba získala vzorku sarinu použitého pri útoku z 21.8.2013 a analýza ukázala, že použitý plyn nezodpovedá šarži, o ktorej sa vie, že existuje v arzenále sýrskych chemických zbraní. Informácia, že kauza s obvinením Sýrie nie je udržateľné, bola rýchlo odovzdaná americkému spojenému vrchnému veleniu armády. Britská správa zvýšila pochybnosti vo vnútri Pentagonu; náčelníci štábov sa už pripravovali vystríhať Obamu, že jeho plány na rozsiahle útoky bombami a raketami na infraštruktúru Sýrie by mohli viesť k širšej vojne na Blízkom Východe. V dôsledku toho americkí dôstojníci prezidentovi poskytli na poslednú chvíľu varovanie, čo podľa ich názoru nakoniec viedlo k zrušeniu útoku.

O týchto pochybnostiach sa hovorí v odbornej verejnosti už dlho. Len do mainstreamu, ktorý je zameraný na diskreditáciu sýrskej vlády, to nepreniklo. Rozhovor, ktorý poskytol Petr Markvart Parlamentím listum, len tieto pochybnosti zdôraznil.

Na otázku „Čo si myslíte o celej afére novičok, obvineniu Ruska a vyjadrenia Ruska, že látka mohla pochádzať z ČR?„, Markvart odpovedal

Toto nie je otázka, či viete, alebo neviete niečo o obchode s vojenským materiálom. To, že Českárepublika má skvelé protichemické jednotky a že sa výskumu v tejto oblasti venujeme, vie každé malé dieťa. Vo Vyškove prevádzkujeme pre NATO Spoločné centrum ochrany proti chemickým, biologickým, rádiologickým a jadrovým zbraniam. V Liberci, Těchoníně, Brne aj v Českých Budějoviciach sú ďalšie vojenské ochranné, výskumné či zdravotnícke útvary. V Kamenné u Milína funguje pre túto oblasť ďalšie špičkové civilné stredisko. Novičok, rovnako ako ostatné nervovo-paralytické látky, sa tu samozrejme skúmal a neexistuje jediný dôvod, prečo by sme ho neboli schopní vyrobiť. To isté samozrejme platí o ďalších krajinách a v tomto ohľade zvlášť o Britoch. Ich vojenské výskumné centrum v Porton Down je označované v tomto odbore dokonca za svetovú jednotku.  Okrem iného identifikovalo v roku 2013, že sarin použitý v útoku na sýrskych civilistov neodpovedá zloženiu látok, ktoré boli vyvezené do Sýrie.

Potom už môžete len žasnúť nad diletantstvom českej vlády, ktorá namiesto aby počkala na závery vyšetrovania, ako to urobili Rakúsko či Slovensko, sa úslužne poponáhľala vyjadriť vyhostením ruských diplomatov „solidaritu Veľkej Británii“. Človek len žasne, akú „solidaritu“ s Veľkou Britániou majú presne na mysli naši vrcholní predstavitelia? Tú, ktorou nás Briti zapredali Hitlerovi v Mníchove 1938, alebo snáď tú z Jalty v roku 1945, ktorou sme sa na dlhé roky stali súčasťou sovietskeho bloku?


Publikovaný

v

od