unavená Merkelová

Český komentátor Pehe je vďačný Merkelovej

Portál Akuality prináša komentár Jiřího Pehe, ktorý tvrdí, že Angela Merkelová je tá správna osoba na riešenie euópskych problémov. A že Vyšegrád je skupina egoistických krajín.

Jiří Pehe je známy pojem u našich českých susedov. Vždy stojí neochvejne na strane bruselských multikultúrnych riešení. A vždy proti národným „egoistickým“ záujmom. Názory tohto „filozofa“ nie je nutné komentovať, stačí výpis niektorých téz.

[sociallocker][/sociallocker]

Jeho posledný komentár začína príznačným názvom „Vďaka za každé nové ráno s Merkelovou„.

Pehe si myslí, že Merkelová je len boxovacie vrece pre populistov. Kritizuje kritiku rozhodnutia Merkelovaj otvoriť hranice Nemecka v roku 2015. Tvrdí, že by „skolaboval schengenský priestor s voľným pohybom osôb„.

Myslí si, že keby zavrela vtedy hranice, odniesla by si to aj Česká republika, kde by zaviazlo hodne migrantov.

Určitú chybu priznáva aj Merkelovej ,ktorá vraj mohla a mala koordinovať svoje kroky viac so zvyškom EÚ. Lenže to vraj bolo nutné, aby takpovediac vypustila ventil na Balkáne.

Presviedča, že bez Schengenu nie je možná ekonomická komunikácia a keby skončil Schengen, „pre exportnú ekonomiku krajiny, akou je Česko, by to malo katastrofálne následky. O dnešnom ekonomickom raste by sme si mohli nechať ich zdať.

Na základe toho, že vraj Merkelová konala racionálne a rozumne, nemôže byť ani reči o jej konci.

Pehe si myslí, že ak by sa presadilo zavretie hraníc v Nemecku, stalo by sa presne to, čo popisoval ako hrozbu v roku 2015 – teda koniec Schengenu a ekonomický kolaps Česka

Riešením je vraj celoeurópske riešenie. Lídri Višegrádu opakujú, že ním nie je prerozdeľovanie migrantov, ale uzatvorenie vonkajších hraníc EÚ, zriadenie detenčných centier na severnom pobreží Afriky, pomoc v krajinách, odkiaľ utečenci prichádzajú. V tom druhom majú podľa PEHE pravdu a západná Európa na čele s Merkelovou to vraj vie a chce to realizovať.

Je však vraj neúnosné, aby sa Višegrád nepodieľal na rozdeľovaní žiadateľov o azyl.

Merkelová síce uznala „športovo“, že povinné jednorazové kvóty z roku 2015 asi nebol najlepší nápad, stále však hľadá cestu, ako dostať žiadateľov o azyl do celej Európy nejakým prerozdeľovacím mechanizmom.

Vyšegrád stále odmieta prerozdeľovanie a preto Európska komisia navrhla v texte azylovej politiky Dublin IV finančnú kompenzáciu. T.j., že by krajiny, ktoré utečencov úplne odmietajú, mali aspoň finančne prispieť tým krajinám, ktoré ich prijmú. Český premiér Babiš ihneď vyhlásil, že Česko nič platiť nebude.

Merkelová na to reagovala poznámkou, že riešenie budú asi musieť hľadať skupiny spolupracujúcich štátov. Toto Pehe interpretuje ako veľký strach z toho, že sa zavedú hranice medzi Vyšegrádom a pôvodnými členmi EÚ. Podľa neho to opäť bude znamenať ekonomický kolaps Česka.

Pehe na záver tvrdí, že ak sa to [uzavretie hraníc a ekonomický kolaps] stane, bude to vina vlastného egoizmu Česka.

A keď teda bude Česko trpieť v biede a pozerať sa na blahobyt v západných krajinách, spätne bude možno ďakovať Merkelovej za roky, keď donútila Čehov akceptovať jej riešenia.

A škodoradostne poznamenáva, že ak nakoniec Merkelová ustúpi a hranice uzavrie, bude zaujímavé sledovať, čo budú českí „migrační rozumbradovia“ hovoriť.


Publikovaný

v

,

od

Značky: