Predseda hnutia SPD Tomio Okamura bol hosťom relácie Dvadsať minút Českého rozhlasu. Hovoril o svojich plánoch a o tom, že chce presadzovať body z programu jeho hnutia. Koniec debaty sa však niesol v duchu kritiky českých verejnoprávnych médií. Informujú Eurozprávy.
Okamura v rozhovore hovoril napríklad o tom, že by zrušil Senát, ktorý je podľa neho k ničomu. Zároveň by chcel znížiť počet poslancov. Argumentoval tým, že vykonával obe funkcie a že tak môže porovnávať.
Nahnevala ho však otázku moderátorky, ktorú zaujímalo, či podobne ako v Úsvite nehrozia v SPD finančné spory. Okamura sa ohradil, že je po voľbách a že ho už skôr vyšetrila police, ktorá povedala, že sa neobohatil.
„Vzdal som sa podpisov. Zmluvy musia podpisovať päťčlenné predsedníctvo, „vysvetľoval rozzúrený Okamura, keď bol vypočúvaný na štyri roky starú zmluvu s úsvitom, ktorá bola predmetom policajného vyšetrovania.
Potom prešiel do útoku. „Neviem, čo tu hovoríte. Som čistý ako ľalia. Bol som preskúmaný. Už je po voľbách, „opakoval Okamura. „Čo to vykladáte? Koho vy ste mali za partnera pred desiatimi rokmi, tiež sa vás na to nepýtam, „doslova vykrikoval šéf SPD.
„Finančné problémy má napríklad Český rozhlas, ktorý má netransparentné hospodárenie, preto chceme zmeniť zákon, aby spadal pod kontrolu NKÚ. Chceme zrušiť koncesionárske poplatky, zoštátniť ho, „hovorí s tým, že ak budú vo vláde, tak sa zásadne zameria na Českú televíziu a Český rozhlas.
Na slová Okamuru obratom zareagoval generálny riaditeľ Českého rozhlasu René Zavoral, ktorý uviedol, že politik svojimi výrokmi o zoštátnení Českého rozhlasu a televízie ohrozuje princípy demokracie. Ohradil sa tiež proti jeho tvrdeniam o hospodárení rozhlasu, ktoré podľa jeho slov „bolo, je a bude vždy úplne transparentné“.
Poukazuje tiež na to, že hospodárenie ČRo bolo bez výhrad schválené Poslaneckou snemovňou a že sa nikdy nebránil tomu, aby sa jeho hospodárenie podrobené kontrole NKÚ. Naopak vraj tento postup uvíta.
„Úplne razantne Český rozhlas odmieta myšlienku pána Okamuru o zoštátnení médií verejnej služby. Podobný krok by bol bezprecedentným narušením demokratických princípov, na ktorých stojí Česká republika. Bol by to krok späť k totalitnému systému, ktorého sa česká spoločnosť zbavila v novembri 1989 po nežnej revolúcii. Zoštátnenie Českého rozhlasu a televízie by znamenalo potlačenie slobody prejavu, narušenie objektívneho a pravdivého informovania verejnosti, „dodal Zavoral.
Proti slovám Okamuru sa už ohradil napríklad prezidentský kandidát Michal Horáček, ktorý hovorí o tom, že jeho chúťky treba prekaziť. Pozadu nezostali ani Piráti, ktorí hovoria, že „Okamurove výroky sú nebezpečné a akákoľvek cenzúra je neprípustná“.