Vyberte položku Stránka

ČESKO PO VOĽBÁCH: Babiš navrhne menšinovú vládu ÁNO, chce v nej nestraníckych odborníkov

ČESKO PO VOĽBÁCH: Babiš navrhne menšinovú vládu ÁNO, chce v nej nestraníckych odborníkov

Žiadna koalícia. Andrej Babiš plánuje vládnuť s menšinovou vládou. Tú by rád zostavil z ministrov ANO a z nestraníckych odborníkov. Líder hnutia zároveň vylúčil, že by sa vo vláde mohol objaviť ekonóm Jan Švejnar, s ktorým sa v nedeľu zišiel. Píše Deník.cz.

„Ak sme boli všade odmietnutí, tak skúsime menšinovú vládu,“ povedal v piatok líder hnutia ÁNO Babiš portálu iDNES.cz. Podľa jeho slov vláda príde s programom, ktorý by mal „čiastočne plniť program všetkých strán“.

Reagoval tak na to, že ďalšie strany zastúpené v Snemovni odmietajú s hnutím ANO spolupracovať v koalícii. Predseda víťaznej strany z volieb zatiaľ nemá predstavu, aké subjekty by mohli takýto kabinet podporiť.

V súvislosti s možnou podporou kabinetu ÁNO s odborníkmi poukázal na to, že niektoré strany ešte rieši svoju budúcnosť kvôli prepadu od posledných volieb. „Majú svoje problémy, oni neuspeli vo voľbách a členovia oprávnene žiadajú hlavy,“ povedal.

Prezident Miloš Zeman poverí Babiša rokovaním o zostavení vlády v utorok v Lánoch. Televízii Barrandov vo štvrtok povedal, že by šéfa víťaznej strany poveril aj druhýkrát, keby nebol s prvým pokusom o zostavenie vlády úspešný. Tretí pokus má k dispozícii predseda Snemovne.

„Keď neuspeje ani ten, nasledujú predčasné voľby. Ja si myslím, že by to bola absolútna hlúposť. Práve preto ja mám potom podľa ústavy možnosť rozpustiť Snemovňu, ale pozor, toto právo nemusím využiť. To znamená, že Snemovňa môže fungovať ďalej a môže fungovať aj vláda v demisii, „uviedol Zeman.

Babiš vylúčil, že by sa vo vláde mohol objaviť ekonóm Jan Švejnar, s ktorým sa predseda hnutia ANO zišiel v nedeľu bezprostredne po voľbách. „Mal som schôdzku s pánom Švejnarom dávno pripravenú. My sme sa stretávali pravidelne, ja sa s ním radím. Preberali sme vzdelávanie a vedu, on mi odporučil dvoch odborníkov, jedného na školstvo, vedu a výskum, ktorého som oslovil, ale ten to odmietol . S tým druhým som ešte nehovoril, „uviedol.

Babiš v rozhovore tiež vyvrátil špekulácie, že stojí o zostavenie vlády s pomocou hnutia Sloboda a priama demokracia (SPD). „Tie reči, že my preferujeme (šéfa SPD Tomia) Okamura, to je nezmysel,“ povedal Babiš. V rámci druhého kola povolebných rozhovorov podľa neho ÁNO bude v utorok rokovať s ODS, KDU-ČSL, KSČM a SPD. Dodal, že by pre prvú schôdzu novej Snemovne uvítal v skorší termín ako 20. november, ktorý vybral prezident.

O autorovi

Peter Králik

Európske záležitosti// Zahraničná politika//Komentátor relácii [MEDZI]PRIESTOR a [MEDZI]NAMI

Pin It on Pinterest

Share This