Vyberte položku Stránka

Cenu Európskeho občana si v Bruseli prevzal bloger Ján Benčík

Cenu Európskeho občana si v Bruseli prevzal bloger Ján Benčík

V Európskom parlamente v stredu 11. októbra odovzdali Ceny európskeho občana. Zo Slovenska ju získal bloger Ján Benčík, ktorý upozorňuje na extrémizmus.

Cenu európskeho občana každý rok udeľujú ľuďom alebo organizáciám, ktorí pomáhajú šíriť európske hodnoty a podporujú spoluprácu medzi krajinami. Tohtoroční laureáti už dostali medaily vo svojich krajinách, tentokrát na nich čakalo slávnostné odovzdávanie v Bruseli. Tu im diplomy odovzdala podpredsedníčka Európskeho parlamentu Sylvie Guillaume (S&D, FR). „Európsky parlament tu chce upriamiť pozornosť na tieto úspešné projekty. Naši občania majú svoj hlas a Cenou európskeho občana im chceme ukázať, že ich počúvame,“ povedala počas stredajšej slávnosti.

Cenu tento tok získalo 49 osôb alebo organizácií z 26 krajín EÚ. Ich kompletný zoznam nájdete tu: zoznam nositeľov Ceny európskeho občana 2017.

Bloger Ján Benčík

Zo Slovenska si ocenenie prebral bloger Ján Benčík, ktorý svojim článkami upozorňuje na prejavy extrémizmu. Na cenu ho nominoval poslanec Ivan Štefanec (EPP). Pán Benčík je preňho „príkladom statočného občana, ktorý sa nechce len nečinne prizerať nárastu extrémizmu na internete aj v reálnom živote, ale sám zbiera o aktivitách extrémistov dôkazy a publikuje ich.“ Podľa neho „svojou činnosťou … vlastne supluje bezpečnostné orgány štátu.“

„Vážim si toto ocenenie a chcel by som ho venovať všetkým ľuďom na Slovensku aj v Európe, ktorí sa denne zapájajú do boja proti prejavom extrémizmu, či už v online svete, alebo vo svojom okolí. Som rád, že ako u nás, tak aj v mnohých iných krajinách, vznikajú občianske iniciatívy, ktoré sa týmto nebezpečenstvom aktívne zaoberajú. Žiaľ, extrémisti sú často krok pred nami a vlády by mali v záujme zachovania slobody a demokracie robiť viac pre odhaľovanie a trestanie ich činnosti,“uviedol Ján Benčík počas preberania ceny.

„Vážim si toto ocenenie a chcel by som ho venovať všetkým ľuďom na Slovensku aj v Európe, ktorí sa denne zapájajú do boja proti prejavom extrémizmu, či už v online svete, alebo vo svojom okolí.“

Ján Benčík Nositeľ Ceny euróspkeho občana 2017

 

Cena Európskeho občana

Európsky parlament toto ocenenie udeľuje už od roku 2008  jednotlivcom alebo organizáciám, ktoré podporujú cezhraničnú spoluprácu a vzájomné porozumenie v rámci EÚ. Touto cenou, ktorá ma symbolickú hodnotu, chce Parlament uznať úsilie tých, ktorí každý deň pracujú na šírení európskych hodnôt.

Každý poslanec môže na cenu nominovať jednu osobu alebo organizáciu. Národné poroty pozostávajúce z národných poslancov potom rozhodnú o poradí nominantov. O tom, kto cenu nakoniec získa, rozhoduje centrálna porota pod vedením podpredsedníčky EP Sylvie Guillaume.

O autorovi

Peter Králik

Európske záležitosti// Zahraničná politika//Komentátor relácii [MEDZI]PRIESTOR a [MEDZI]NAMI

Príspevky za Júl

Pin It on Pinterest

Share This