Rozhodnutie prezidenta Donalda Trumpa, že sa tento týždeň stretne s Vladimírom Putinom, rozdelilo jeho poradcov, niektorí z nich spochybnili správnosť takéhoto stretnutia v čase prebiehajúceho vyšetrovania FBI o ruskom vplyve a stáleho prúdu správ o manipulácii Moskvy v sociálnych médiách na propagačné účely. Informuje BuzzFeed.
„Stretnutie sa uskutoční na okraji summitu APEC v Da Nangu,,“ povedal prezident novinárom na palube Air Force One.
Trump a minister zahraničia Rex Tillerson považujú schôdzku za cennú a stoja proti nepriaznivým názorom, uviedol Buzzfeed News, ale kariérny diplomati z Bieleho domu majú rôzne názory.
Prezidentovi poradcovia si tiež uvedomujú si, že potrebujú vziať do úvahy to, že s Ruskom sa dokážu robiť spoločné veci za predpokladu, že Rusko bude robiť veci ako prvé.
Obavy medzi vládnymi odborníkmi na Rusko sú v tom, že z tohto stretnutia bude len málo úžitku, najmä pokiaľ ide o otázku Sýrie, kde USA a Rusko podporujú protichodné strany v konflikte, ktorý začal ako povstanie proti sýrskemu prezidentovi Assadom. Títo odborníci sa domnievajú, že nie je možné tlačiť Putina do pozície proti Asadovi, takže z rokovania o Sýrii nebude asi žiadny výsledok.
Tillerson sa ale domnieva, že USA nemôžu v Sýrii dosiahnuť pokrok v deeskalaci konflikte a politickom riešení bez ruskej spolupráce, uviedli dvaja americkí úradníci. Tillerson tiež chce, aby Spojené štáty boli pripravené na zásadnú diskusiu o ďalších otázkach, vrátane Ukrajiny a Severnej Kórey.
Názor Tillersona všeobecne podporuje úrad ministerstva zahraničných vecí a najmä zvláštny vyslanec Brett McGurk, ktorý vedie boj proti ISIS. Vedúci predstavitelia Stredného Východu David Satterfi Elda a Michael Ratney tiež tvrdia, že podporujú toto riešenie.
Vysoký predstaviteľ ministerstva zahraničných vecí, ktorý súhlasil s oboma argumentmi, uviedol, že Rusi sú potrební preto, aby obnovili dynamiku Ženevského procesu, ktorý OSN pokladá za najlepší spôsob, ako hovoriť v Sýrii s Asadom. Alternatívny proces, podporovaný Ruskom, Tureckom a Iránom, ktorý sa navrhuje v rozhovoroch v kazašskej Astane. Spojené štáty sa zúčastnili rozhovorov ako pozorovatelia, ale Rusko je zjavne tým najsilnejším účastníkom.
„Máme problém, ako riadiť naše vojenské jednotky v Sýrii, ale rovnako tak dôležité je presunúť rozhovory z Astany späť do Ženevy,“ uviedol vysoký predstaviteľ. „Obávam sa, že kým nebudeme skutočne migrovať tieto rozhovory do Ženevy, tak Rusi sa pokúsia použiť tento proces na konsolidáciu svojich vojenských ziskov a ich nadradenosti.“
Donald Trump povedal novinárom na ceste do Tokia, že stretnutie s Putinom by sa mohlo ukázať ako užitočné pre jeho snahu vyvíjať tlak na Severnú Kóreu ohľadom programu na vývoj jadrových zbraní, čo je kľúčový zmysel jeho cesty.
„Chceme Putinovu pomoc v Severnej Kórei a budeme sa stretávať s mnohými rôznymi vodcami,“ povedal Trump.
V nedeľu vedúci úradník administratívy dodal, že „Rusko hraničí so Severnou Kóreou“ a že Moskva má „povinnosť člena OSN presadzovať rezolúcie BR OSN“ o sankciách proti Pchjongjangu.
Kým je dôležitá ruská podpora presadzovaním sankcií voči Severnej Kórei, tak Rusko má oveľa väčší vplyv na konflikty na Ukrajine a v Sýrii.
Prvé stretnutie medzi Trumpom a Putinom na summite G20 v Hamburgu trvala viac ako dve hodiny, než sa poradcovia rozlúčili. Potom Trump povedal, že tlačil Putina k priznaniu ruského zásahu do volieb v roku 2016, ale ruský prezident toto obvinenie nazval falošným.
Normálne by nebolo nezvyčajné, aby sa prezidenti Ruska a Spojených štátov stretli na okraji regionálneho fóra, kde sú obaja prítomní. Ale poradcovia z Bieleho domu dúfali, že výlet do Ázie odloží ďalšie vyšetrovanie ruského vplyvu a nie že dôjde k opätovnému stretnutie oboch prezidentov.
„V normálnom svete by táto schôdzka bola v pohode,“ povedal Herbst, bývalý americký veľvyslanec na Ukrajine, „ale veci sa stávajú dramatickými, keď hovoríte o stretnutí Trump-Putin zo všetkých uhlov i podľa titulkov v médiách. Trumpove podivné spojenie s Kremľom činí jeho poradcov nervóznymi. A jeho stretnutie v Európe, ktoré malo byť krátke, ale trvalo dve hodiny, tak to je dôvod, prečo sa to stalo všetko problémom. „