Vyberte položku Stránka

BUSINESS INSIDER: 77 ľudí mŕtvych od tepla

BUSINESS INSIDER: 77 ľudí mŕtvych od tepla

Japonsko a Južnú Kórea zasiahla nevídaná vlna horúčav, ktorá tvrdo postihla obyvateľov. Ľudia  sú ošetrovaní v nemocniciach, oslabení ľudia umierajú, píše Business Insider.

[sociallocker][/sociallocker]

  • 77 ľudí zomrelo a 30 000 bolo hospitalizovaných po celom Japonsku, kvôli vlne horúčav ktoré sa preháňajú cez krajinu.
  • Teploty dosiahli v pondelok v Kumagaya (rekord v Japonsku), 41,1 stupňov Celzia (105,8 Farenheit).
  • Japonská meteorologická agentúra varovala, že teploty sú „život ohrozujúce„.
  • Pretrvávajúca vlna horúčav počas tohto mesiaca prišla po prívalových dažďoch, ktoré spôsobili zosuvy pôdy a ťažké záplavy v západnom Japonsku.

77 ľudí už v Japonsku zomrelo a desaťtisíce ďalších sú ošetrovaní v nemocniciach, pretože vlna horúčav sa cez krajinu preháňa nezastaviteľným tempom.

Teploty v pondelok dosiahli v meste Kumagaya na severozápade od mesta Tokio v prefektúre Saitama rekordnú výšku 41,1 stupňov Celzia (105,8 Farenheit). Od 9. júla bolo v japonských nemocniciach skontrolovaných viac ako 30 000 ľudí a podľa hlásení mnohí z nich boli starší občania.

Japonská meteorologická agentúra na pondelňajšej tlačovej konferencii povedala, že horúce teploty sú „život ohrozujúce“. Hovorca agentúra tvrdí, že to „berieme ako prírodnú katastrofu„.

Očakáva sa, že extrémne teplo bude pokračovať ďalšie dva týždne, pričom predpoveď počasia na utorok v niekoľkých prefektúrach vrátane Tokia a Saitamy hovorí o teplote vyššej ako 35 stupňov Celzia (95 Fahrenheit). Agentúra vydala varovanie vyzývajúce verejnosť, aby dodržiavala pitný režim a podnikla preventívne opatrenia proti úpalu.

Úrady varujú ľudí aby zostali doma a v klimatizovaných priestoroch

Pretrvávajúca vlna horúčav počas tohto mesiaca prišla po prívalových dažďoch, ktoré spôsobili zosuvy pôdy a ťažké záplavy v západnom Japonsku.

Počas záplav umrelo viac ako 200 ľudí, čo je najvyšší počet úmrtí v Japonsku spôsobený dažďom za posledné desaťročia.

V tejto súvislosti agentúra AP pripomína, že za dva roky sa v tomto období budú v Tokiu konať Olympijské hry.

Organizátori už teraz pripravujú program a opatrenia, aby zabezpečili primerané teplotné podmienky pre súťažiacich a návštevníkov.

Napr. maratón sa bude bežať v skorých ranných hodinách, organizátori pripravujú na verejných priestranstvách rozprašovače vody, vysádzajú vysoké stromy pozdĺž ciest. Pripravuje sa vývoj povrchovej úpravy ciest, ktorá vyžaruje menej tepla.

Priemerná augustová teplota v Tokiu je porovnateľná s Aténami v roku 2004, ale nižšia než na olympiádach  v Pekingu 2008, v Londýne 2012 a v Rio de Janeiro 2016

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This