Agentúra Reuters informuje, že podľa britského ministra obrany Gavina Williamsona, Rusko zaútočilo na jeho krajinu. Minister verejne spojil Rusko s incidentom kontaktu s látkou novičok, ktorý v nedeľu večer vyústil do smrti 44-ročnej ženy.

Poslanci parlamentu pozvali Williamsona, aby sa vyjadril k hrozbe pre ľud Veľkej Británie po smrti Dawn Sturgessovej.

Jednoducho povedané, Rusko sa dopustilo útoku na britskej pôde, pri ktorom došlo k smrti britského občana,“ povedal Williamson.

To je niečo, o čom si myslím, že sa svet za nás postaví pri efektívnom odsúdení.

Polícia povedala, že Sturgessová sa dostala v Amesbury do kontaktu s predmetom, ktorý bol kontaminovaný látkou Novičok. Miesto jej bydliska leží len niekoľko kilometrov od miesta, kde vraj boli anglický agent Sergej Skripaľ a jeho dcéra Julia napadnutí rovnakou látkou v marci.

Nie je jasné, či Williamson hovoril o útoku na Skripaľovcov alebo o novom útoku. Británia kvôli otrave Skripaľovcov obvinila Rusko, ktoré však účasť na útoku poprelo.

Ešte predtým v pondelok sa britský vrchný policajný dôstojník vyjadril k pôvodu látky. Podľa neho detektívi neboli schopní určiť zhodu látky Novičok z útoku na Skripaľovcov so súčasnou udalosťou. Nie je teda jasné, či Sturgessová a ďalší muž zostávajúci v kritickom stave v nemocnici, boli otrávení z tej istej dávky ako Skripaľovci.

Informácie zároveň hovoria, že množstvo látky novičok, použité pri súčasnom útoku muselo byť veľmi veľké.