Komentár tradične ľavicového denníka The Guardian komentuje manipulácie britskej vlády pri kauze Skripaľ. Spochybňuje oprávnenie a schopnosť ministra zahraničných vecí viesť svoj rezort aj naďalej.
V článku sa píše, že Boris Johnson spustil vojnu proti Rusku na základe – ako to sám povedal – jednoznačného tvrdenia z vojenského laboratória, že ide o látku, ktorá bola vyrobená v Rusku. V skutočnosti pôvodcu látky nie je možné určiť, ako sa vyjadril šéf laboratória.
[sociallocker][/sociallocker]
Ministerstvo zahraničia zverejnilo 22.3.2018 na Twitteri tento odkaz
V odkaze sa píše
„Analýzy vykonané najlepšími expertami na svete z Vojenského laboratória vedy a technológie Porton Down jasne ukázali, že to bola vojenská nervovo-paralytická látka Novičok vyrobená v Rusku.“
Lenže dnes na stránke Ministerstva už odkaz neexistuje. Ministerstvo ho vymazalo. Dôvodom bol podľa nich to, že citácia vyjadrenia Johnsona nebola presná.
Na druhej strane tlač reagovala mimoriadne ostro na slová predsedu labouristov Jeremy Corbyna, ktorý pochyboval o dôkazoch, ktoré vláda predložila. Corbyn zásadne nesúhlasil s eskaláciou situácie voči Rusku
Čiže sú tu dva pohľady. Jeden je založený na starostlivom skúmaní faktov a tradíciách systému, ktorý si ctí prezumpciu neviny. Druhý je nebezpečný konflikt s mohutne vyzbrojenou veľmocou na základe klamstiev.
Prvý pohľad bol a ešte stále je znevažovaný tlačou, toryovcami a niektorými labouristami. Sú to rovnakí ľudia a rovnaké subjekty, ktoré trúbili do vojny proti Iraku v roku 2003 a ktorá sa podľa denníka stala národnou katastrofou.
Rusko sa prirodzene bránilo a napätie s Britániou sa zvýšilo.
Komentátorka sa potom pýta, či je toto zmyslom práce Borisa Johnsona – klamať na medzinárodnej scéne a vyvolávať napätie.
Kladie si otázky, prečo „teflónový Boris“ nie je vyhodený. Možno je dôvodom, že premiérka je nejakým spôsobom Borisovou rukojemníčkou. Alebo je to „privilégium bohatého bieleho muža,“ ktorý si môže robiť čo chce bez akýchkoľvek následkov.
Na záver sa pýta: Čo môže byť dôvodom na vyhodenie člena vlády, ak ním nie je klamanie vlastnej krajine?