Chirurg Simon Bramhall (53) z Veľkej Británie priznal, že zanechal svoje iniciály na orgánoch pacientov, ktorí u neho podstúpili transplantáciu. Iniciály S.B. vytvoril laserovým lúčom na pečeni oboch pacientov.

 

Lekár sa k činu priznal v stredu minulý týždeň u Birminghamského korunného súdu, ale nepripustil, že by jeho zásah akokoľvek spôsobil ublíženie na zdraví. Lekári používajú argónove lúče na zastavenie krvácania pečene alebo k vykresľovaniu oblasti operácie do povrchu orgánov, informuje Telegraph

Použitie laserového lúča tak podľa Bramhalla nie je škodlivé, lekárove iniciály by za normálnych okolností časom vymizli. Lenže pečeň pacientky, u ktorej došlo k operácii, sa týmto spôsobom nevyhojili a iniciály chirurga boli objavené pri ďalšej operácii.

Potom, čo Bramhall uviedol svoju obhajobu, prokurátor Tony Badenoch povedal, že súd prijal túto obhajobu s tým, že je tento prípad „bez právneho precedensu“. Chirurg, ktorý na súd prišiel v ružovej košeli a tmavom obleku, dostal od súdu bezpodmienečnú kauciu s tým, že rozsudok bude vyhlásený 12. januára budúceho roka.

 

Nemocnica kráľovnej Alžbety v Birminghame

 

K obom lékarovým zákrokom malo dôjsť vo februári a auguste roku 2013, mená pacientov neboli uvedené. Štátny zástupca Badenoch uviedol, že išlo o naozaj „neobvyklý a komplexný prípad“ ako z hľadiska lekárskeho, tak z hľadiska právneho. Advokát dodal, že Bramhall bol v čase incidentu zamestnaný ako konzultant transplantačného oddelenia v Birminghame a že obaja pacienti boli v čase operácie pod anestetikami.

„Doterajšia obžaloba predstavuje súhlas s tým, že to, čo lekár urobil, nebolo zlé len z hľadiska etiky, ale že išlo o kriminálny čin,“ povedal Badenoch. „Súd vzal do úvahy to, že parafovanie doktora Bramhall na pečeni pacientov nebolo ojedinelým incidentom, ale opakovaným konaním v dvoch prípadoch vyžadujúcich zručnosť a sústredenie. To všetko bolo navyše vykonané za prítomnosti kolegov, „podotkol advokát.

Bramhall pracoval ako chirurg v Nemocnici kráľovnej Alžbety vo West Midlands v Birminghame po dobu 12 rokov. Bol tiež zapojený do výučby študentov medicíny a dohľadu nad postgraduálnymi študentmi. Štátny zástupca Badenoch uviedol, že lekár zneužil svoje postavenie, pričom nerešpektoval pocity pacientov v bezvedomí.