Vyberte položku Stránka

Britský chirurg priznal, že pri transplantáciách vypálil do pečene pacientov svoje iniciály

Britský chirurg priznal, že pri transplantáciách vypálil do pečene pacientov svoje iniciály

Chirurg Simon Bramhall (53) z Veľkej Británie priznal, že zanechal svoje iniciály na orgánoch pacientov, ktorí u neho podstúpili transplantáciu. Iniciály S.B. vytvoril laserovým lúčom na pečeni oboch pacientov.

 

Lekár sa k činu priznal v stredu minulý týždeň u Birminghamského korunného súdu, ale nepripustil, že by jeho zásah akokoľvek spôsobil ublíženie na zdraví. Lekári používajú argónove lúče na zastavenie krvácania pečene alebo k vykresľovaniu oblasti operácie do povrchu orgánov, informuje Telegraph

Použitie laserového lúča tak podľa Bramhalla nie je škodlivé, lekárove iniciály by za normálnych okolností časom vymizli. Lenže pečeň pacientky, u ktorej došlo k operácii, sa týmto spôsobom nevyhojili a iniciály chirurga boli objavené pri ďalšej operácii.

Potom, čo Bramhall uviedol svoju obhajobu, prokurátor Tony Badenoch povedal, že súd prijal túto obhajobu s tým, že je tento prípad „bez právneho precedensu“. Chirurg, ktorý na súd prišiel v ružovej košeli a tmavom obleku, dostal od súdu bezpodmienečnú kauciu s tým, že rozsudok bude vyhlásený 12. januára budúceho roka.

 

Nemocnica kráľovnej Alžbety v Birminghame

 

K obom lékarovým zákrokom malo dôjsť vo februári a auguste roku 2013, mená pacientov neboli uvedené. Štátny zástupca Badenoch uviedol, že išlo o naozaj „neobvyklý a komplexný prípad“ ako z hľadiska lekárskeho, tak z hľadiska právneho. Advokát dodal, že Bramhall bol v čase incidentu zamestnaný ako konzultant transplantačného oddelenia v Birminghame a že obaja pacienti boli v čase operácie pod anestetikami.

„Doterajšia obžaloba predstavuje súhlas s tým, že to, čo lekár urobil, nebolo zlé len z hľadiska etiky, ale že išlo o kriminálny čin,“ povedal Badenoch. „Súd vzal do úvahy to, že parafovanie doktora Bramhall na pečeni pacientov nebolo ojedinelým incidentom, ale opakovaným konaním v dvoch prípadoch vyžadujúcich zručnosť a sústredenie. To všetko bolo navyše vykonané za prítomnosti kolegov, „podotkol advokát.

Bramhall pracoval ako chirurg v Nemocnici kráľovnej Alžbety vo West Midlands v Birminghame po dobu 12 rokov. Bol tiež zapojený do výučby študentov medicíny a dohľadu nad postgraduálnymi študentmi. Štátny zástupca Badenoch uviedol, že lekár zneužil svoje postavenie, pričom nerešpektoval pocity pacientov v bezvedomí.

O autorovi

Peter Králik

Európske záležitosti// Zahraničná politika//Komentátor relácii [MEDZI]PRIESTOR a [MEDZI]NAMI

Pin It on Pinterest

Share This