V článku pre denník Telegraph o Brexite, britský minister pre Brexi poznamenal, že nie je prípustné, aby si Únia diktovala zloženie dohody.
David Davis ocenil šírku vzťahov medzi Úniou a Britániou, rovnako ako aj úroveň dôvery.
„Neverím, že silu tejto spolupráce je potrebné zmeniť, pretože sme odchode do Európskej únie, ak je zrejmé, že sa jedná o spoluprácu a nejde iba o dotácie. Tieto princípy sa môžu uplatňovať aj na obchodovanie so službami,“ povedal Davis
„Vzhľadom na silu a šírku našich vzťahov by dohoda, ktorá sa zaoberala niektorými oblasťami nášho hospodárskeho vzťahu, ale nie inými, by bola podľa rétoriky európskych diplomatov ‚vyberaním čerešní‘,“ dodal.
O diskusii s Úniou sa vyjadril, že ide o „hlboký a otvorený prieskumný dialóg s cieľom objaviť nový, vzájomne prijateľný bod rovnováhy v našom vzťahu„.
Rozhovory o obchodnej dohode po brexite sa majú začať tento rok v marci, rok pred plánovaným vystúpením Británie z EÚ.
Konečná dohoda by sa podľa Davisa mala okrem iného vzťahovať na tovar, poľnohospodárstvo a služby, vrátane finančných služieb, a mala by byť podporená pokračujúcou spoluprácou vo vysoko regulovaných oblastiach, ako sú doprava, energetika a výmena údajov.
Pri slovách o „hrozienkach“ reagoval na slová vyjednávača EÚ pre brexit Michela Barniera, ktorý minulý mesiac povedal, že finančné služby nemôžu byt zahrnuté do dohody s Britániou, pretože žiadne predchádzajúce obchodné dohody EÚ s inými krajinami nezahŕňajú takéto ustanovenia.
Vyjednávači Spojeného kráľovstva sú však odhodlaní brániť záujmy sektora finančných služieb. Podľa odhadu lobistickej skupiny TheCityUK sa sektor podieľa takmer 11 % na výkone ekonomiky.
Cieľom ministra Davisa je, aby sa obchodná dohoda vzťahovala na celý sektor služieb, od vysoko regulovaných odvetví, ako sú finančné služby, až po moderné, ako je umelá inteligencia.
To si bude vyžadovať dodržiavanie niektorých spoločných princípov, medzinárodných noriem, spoluprácu regulačných úradov a účinný mechanizmus riešenia sporov s primeranými prostriedkami nápravy, napísal Davis v článku.
Snažil sa tiež zmierniť obavy EÚ, že po brexite môže dôjsť v Británii k uvoľneniu noriem. Britské spoločnosti by tak získali výhody a mohli by „podkopať pozície európskych konkurentov„.
Byť lacnejší ako Čína alebo podkopávať bezpečnostné normy, ktoré dávajú dôveru britskému tovaru, nie je cesta k prosperite, vyhlásil v tejto súvislosti Davis.
Čo sa týka rokovaní o prechodnom zhruba dvojročnom období po brexite, ktoré sa majú začať tento mesiac, Davis povedal, že by sa obe strany mali čoskoro dohodnúť, pričom marec ako termín na dohodu považuje za „realizovateľný“. V dlhodobom horizonte vyjadril optimizmus, že možno nájsť konečný kompromis, ktorý prinesie prospech obom stranám. Zvlášť ak svet vidí Brexit nie ako anglickú, ale ako európsku záležitosť.
„Je možné nájsť úspešný výsledok a bez toho, aby sme ohrozili najdôležitejšiu prioritu nášho partnera: ktorou je integrita európskeho jednotného trhu,“ napísal.