Vyberte položku Stránka

Británia a najhorší teroristický útok od 2005? Libra padá…

Británia a najhorší teroristický útok od 2005? Libra padá…

V multifunkčnej hale v anglickom Manchestri sa v pondelok večer odohral koncert speváčky Ariany Grande, ktorého sa zúčastnilo asi 20 tisíc ľudí, z toho väčšina boli deti. Server BBC uviedol, že okolo pol jedenástej večer miestneho času prebehla explózie vo verejnom priestore haly mimo koncertná sála. Ukázalo sa, že išlo o samovražedného atentátnika, ktorý odpálil improvizované výbušné zariadenie. Výsledkom je 22 mŕtvych a 59 zranených.

Aj napriek tomu, že stále nie je potvrdené, či išlo o teroristický útok, alebo či atentátnik konal na vlastnú päsť, britská polícia incident vyšetruje ako prvý variant. Ak by sa toto podozrenie potvrdilo, išlo by o najhorší teroristický útok v Spojenom kráľovstve od roku 2005, keď štyri islamisti v metre a autobuse zabili 52 ľudí.

V nadväznosti na celú udalosť sa britské politické strany rozhodli v Manchestri pozastaviť volebnú kampaň, ktorá sa koná pred júnovými parlamentnými voľbami. Zhodla sa na tom premiérka Mayová spoločne s opozičným lídrom labouristov Jeremym Corbynom.

Rozhodnutie potom podporili aj liberálni demokrati a Škótska národná strana.

Ako prvé reagovali na správu ázijské trhy. Aj napriek tomu, že pomerne slušný výsledok včerajšieho amerického obchodovania ázijské akcie podporili, útok v Manchestri im pomohol do červených čísel. Japonský Nikkei odpísal 0,33%, Shanghai klesol o 0,45% a Hang Seng index spadol o 0,04%.

Otvorenie európskych trhov ako by útok vôbec nezaznamenalo. Britský FTSE aktuálne rastie o +0,1%. O +0,12% potom rastie aj súhrnný FTSE All-Share. Nemecký Dax si pripisuje +0,2%, Euro Stoxx 600 potom +0,02%. Dá sa predpokladať, že tento vývoj je daný tým, že stále nie je jasné, či naozaj išlo o teroristický útok, ku ktorému by sa prihlásila konkrétna organizácia, či „iba“ o akciu jedinca.

(Komentár pôvodne vyšiel na ekonomickom portáli Roklen24.)

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This