Vyberte položku Stránka

Brett Kavanaugh zvolený za sudcu Najvyššieho súdu v USA

Brett Kavanaugh zvolený za sudcu Najvyššieho súdu v USA

Reuters hlási, že pred pár minútami sa odohralo historické hlasovanie Senátu, na základe ktorého bol zvolený konzervatívny sudca Brett Kavanaugh za sudcu Najvyššieho súdu. Konzervatívni sudcovia súdu získali väčšinu.

[sociallocker][/sociallocker]

Hlboko rozdelený americký senát v sobotu potvrdil nomináciu Bretta Kavanaugh na Najvyššom súde. Republikáni odrazili obvinenia zo sexuálnych útokov proti konzervatívnemu sudcovi a voľba priniesla veľké víťazstvo prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Hlasovaním vo 50 ku 48 rokov Senát po niekoľkých týždňoch prudkej diskusie o sexuálnom násilí, privilégiách a zneužívaní alkoholu dal celoživotnú prácu 53 ročnému sudcovi Kavanaughovi. Jeho nominácia a škandály otriasli národom len pár týždňov pred voľbami do Kongresu.

Republikáni majú v Senáte tesnú väčšinu v pomere 51:49. Jedna senátorka za Republikánsku stranu však už dopredu ohlásila, že nebude hlasovať za sudcu. Naopak z Demokratov sa jeden senátor vyjadril, že nebude hlasovať proti nemu.

Nomináciu nového sudcu Najvyššieho súdu spochybnila univerzitná profesorka Christine Blaseyová Fordová, ktorá ho obvinila zo sexuálneho útoku. Ten sa mal odohrať na strednej škole v roku 1982.

Právny výbor amerického Senátu v tejto súvislosti v septembri vypočul Bretta Kavanaugha i Christine Blaseyovú Fordovú. Kavanaugh trval na svojej nevine, pričom Fordová pod prísahou klamala pred výborom Senátu o mnohých okolnostiach zo svojho života.

Senát k hlasovaniu prikročil až potom, keď FBI preverila všetky obvinenia. Kavanough z pátrania vyšiel bez toho, aby sa našli dôkazy na potvrdenie znásilnenia

Tesne pred hlasovaním priebeh senátneho zasadnutia opakovane narušili svojimi pokrikmi demonštranti protestujúci proti Kavanaughovi, ktorí sa nachádzali v galérii pre verejnosť. Viceprezident Mike Pence musel opakovane vyzývať na obnovenie poriadku a narušiteľov museli vyviesť zo sály.

Predstavitelia Bieleho domu vopred avizovali, že Kavanaugh po svojom zvolení zloží okamžite prísahu a ujme sa funkcie. Nový sudca by mohol byť uvedený do úradu už v utorok, keď Najvyšší súd začne svoje ďalšie zasadanie.

Brett Kavanaugh (53) je známy svojimi konzervatívnymi postojmi. Jeho vymenovanie už pred zverejnením obvinení odmietli opoziční demokrati, ktorí sa obávajú, že na Najvyššom súde USA sa tým na desaťročia upevní konzervatívna väčšina.

Kavanaugh preváži konzervatívnu väčšinu na Najvyššom súde na pomer 5:4. To bude dôležité v prípade legislatívnych súbojov ohľadom kontroverzných záležitostí vrátane práva na umelé prerušenie tehotenstva, imigrácie či úsilia prezidenta Donalda Trumpa zakázať transgenderovým osobám službu v armáde.

 

O autorovi

Príspevky za Máj

Pin It on Pinterest

Share This