Emannuel Macron: Európa vstupuje do veku „bezprecedentnej“ masovej migrácie, „zdieľa osud“ s Afrikou
Raketový nárast populácie v Afrike znamená, že Európa vstupuje do „bezprecedentného“ veku masovej migrácie, uviedol Emmanuel Macron a tvrdil, že osudy dvoch kontinentov sú „previazané„.
[sociallocker][/sociallocker]
„Čelíme migračnému fenoménu, ktorý bude historický,“ vyhlásil francúzsky prezident v televíznom vystúpení v nedeľu večer. Vyhlásil, že budeme vidieť ako Afričania následkom „veľkej chudoby„, „zmeny klímy“ a „geopolitických konfliktov“ zaplavujú Európu po „mnoho ďalších rokov„.
Na záver vystúpenia Macron poukázal na „raketový“ rast populácie na treťom najväčšom svetovom kontinente. Tento fenomén, podľa neho „mimoriadne dobre popísal“ francúzsko-americký novinár a profesor Stephen Smith v nedávnej knihe.
„[Afričania] väčšinou smerujú do Európy, pretože európsky kontinent nie je ostrov. Je to kvôli našej polohe a preto, že Európa má svoj osud previazaný s Afrikou,“ uviedol počas dvojhodinového rozhovoru presvedčený proeurópsky francúzsky politk.
Smith, odborník na Afriku, na ktorého sa Macron odvolával počas svojho vystúpenia na BFMTV, odhaduje, že počet Afričanov žijúcich v Európe prudko narastie. Ich počet bude rásť z dnešných deviatich miliónov na 150 miliónov až 200 miliónov v priebehu nasledujúcich 30 rokov.
EU President: Without Millions of African Migrants, Europe Will Be Lost https://t.co/i1snO2NoOk
— Breitbart London (@BreitbartLondon) November 28, 2017
V knihe „Nápor na Európu“ (The Rush to Europe) profesor z Duke University popisuje masívny, bezprecedentný presun obyvateľstva, ktorý je ešte stále v plienkach. Ako vysvetľuje, pohyb do Európy sa – paradoxne – prudko zvýši ako výsledok financovania pomoci západnými peniazmi. Tie budú financovať cesty migrantov, ktorí sa chcú dostať do Európy.
Ako tvrdí, rozhodol sa poskytnúť „nezaujatý“ expertný názor na to, aký vplyv bude mať africká demografická explózia na Európu. Smith vo svojej knihe načrtol niekoľko rôznych scenárov, o ktorých sa domnieva, že by mohli vyplynúť z tejto situácie.
Podľa Le Figaro je z nich najoptimistickejší „Eurafrika„, ktorý by „viedol k masovej migrácii za vytvorenia ‚vítacej‘ multikultúrnej Európy. Scenár by plne akceptoval nový rasovo premiešaný kontinent migrácie a vzájomného kríženia„.
Avšak tento scenár by viedol ku koncu sociálnych štátov v Európe, povedal Smith, poukazujúc na nezlučiteľnosť rozsiahleho prisťahovalectva a veľkorysých sociálnych programov.
Ďalším možným scenárom je „pevnosť Európa“, ktorá zahŕňa „bitku všeobecne považovanú za nezvládnuteľnú alebo dokonca hanebnú„. Smith si však pri tomto scenári myslí, že ak ide o prípad, pri ktorom sú silné dôvody, má „šance na úspech„. Pritom poukazuje na účinnosť dohôd EÚ s Líbyou a Tureckom na zastavení prílivu migrantov.