Portál Breitbart priniesol správu o reporte týždenníka L’Obs. V ňom sa píše, že stále viac radikálnych moslimov sa presúva z Francúzska do Veľkej Británie. Tam ich totiž čakajú štedré sociálne dávky, nedostatok kontroly zo strany štátnych orgánov a možnosť praktizovať prísnejšiu verziu islamu. Veľká Británia si získala reputáciu ako halal raj pre salafistov, ktorí nie sú schopní zabezpečiť si víza do Saudskej Arábie.
Francúzsky týždenník hlási, že Small Heath v oblasti Birminghamu, kde 95 percent obyvateľov praktizuje islam, je jedným z najobľúbenejších miest pre francúzskych moslimov, ktorí hľadajú nový domov, kde môžu ženy nosiť celotvárový závoj. Tento odev bol vo Francúzsku zakázaný v roku 2010.
„Daeš [Islamský štát] tu nie je a nikto sa na Vás sa nepozerá,“ vysvetľuje Dounia, žena marockého pôvodu, ktorá sa presťahovala do Small Heath z Francúzska spolu s manželom Karimom a štyrmi deťmi asi pred rokom. Život v tejto oblasti je pre moslimov úžasný, tvrdí. Existujú tu telocvične rozdelené podľa pohlavia a bazény, ktoré majú oddelené hodiny plávania pre ženy a mužov, obchody majú modlitebné miestnosti a v nemocniciach ženy môžu požiadať o prehliadku ženským doktorom.
Ďalším dôvodom, prečo sa pár sa usadil v Small Heath, je „splynutie s davom„, povedala Dounia. Do oblasti sa podľa magazínu sťahuje čoraz viac moslimov z Francúzska. L’OBS poukazuje na nedostatok kontroly v porovnaní s Francúzskom a ďalšími krajinami Európy, kde bezpečnostné služby často pozorne sledujú salafistov.
30-ročný moslimský konvertita Karim v máji vysvetľoval v škole jeho 10-ročnej dcéry, že sa rodina presťahovala do Veľkej Británie kvôli „slobode“. „Deti nevedeli, že [vo Francúzsku] dievčatám nie je dovolené nosiť závoj v škole, alebo že v jedálni nie sú halal pokrmy. Boli z toho v šoku,“ povedal pre L’Obs.
Exodus salafistov do Británie podľa niektorých urýchlila hrozba brexitu. Miestny moslim Hussein uviedol, že do Small Heath sa z Francúzska prisťahovalo asi 100 rodín a do Birminghamu najmenej 300 rodín.
Práve migranti podľa L’Obs tvoria „pilier komunity“ v Birminghame, ktorý vďaka tomu predstavuje „hotspot“ cenený salafistami. Medzi ďalšie patrí Luton, Leicester a niektoré predmestia v Londýna, kam sa tiež hromadne sťahujú moslimovia.
Do Británie sa podľa magazínu sťahujú salafisti z celej Európy – konkrétne z „Paríža, Roubaix, Marseille, Bordeaux … Belgicka, Holandska a Španielska„. Pre moslimov vo Veľkej Británii „je život lacný, nezamestnanosť je nízka, mešity a madrasy sú hojné„, uvádza L’Obs.
Mladí moslimovia, ktorí sa presťahovali z Francúzska do Británie, kde sa ocitli bez chýbajúcich členmi rodiny, ich podpory a toho, čo sa vo Francúzsku nazýva ako „podnebie a syr“.
Ale, ako Hassan vysvetlil pre L’Obs, každý migrant má svoj vlastný príbeh o tom, prečo britské prostredie prívetivé voči islamu spôsobilo, že necítia žiadnu ľútosť .
„Kamarát moslim sa cítil urazený rasistickou urážkou. Keď sa na to sťažoval, manažér bol vyhodený,“ povedal. „Nie je žiadna šanca, že by sa také niečo stalo vo Francúzsku.“
„Vo Francúzsku je nemožné povedať svojmu šéfovi, že sa musíte modliť, ale tu to môžete robiť kdekoľvek. V Ikei, v továrni… Príde manažér a sám vám to navrhne,“ dodal Hassan.
Napriek tomu vraj ani vo Small Heath nie je všetko úplne ideálne. Anglická konvertitka na islam menom Selma sa sťažuje, že pred štvrťou sa konajú protesty krajnej pravice.
„Ale je to menšina,“ povedala a zdôraznila, že aj štátne školy „podporujú prax prísneho islamu„.
„Je to učiteľ, ktorý sa uisťuje, že dievčatká nezabudnú nosiť šatky,“ povedala pre L’Obs.
Práve škola hrala veľkú úlohu v rozhodnutí Husajna presťahovať sa do Británie aj s svojou rodinou. Utekali vraj pred „homosexuálnou propagandou“ vo francúzskych štátnych školách.
„Chcel som, aby moja žena mohla nosiť závoj a aby deti mohli získať vzdelanie v súlade s našimi hodnotami,“ povedal. „Tieto gay manželstvá. Ako to môžeme akceptovať?“
Na otázku, prečo salafisti vo Francúzsko túžiaci žiť podľa šaríe sa radšej presťahovali do Británie, než do moslimskej krajine, parížsky emigrant Hassan povedal pre L’Obs , že hoci „ideálne“ by bolo presťahovať sa do Saudskej Arábie, je prakticky nemožné pre rodiny získať tamojšie víza alebo prácu.
„Sme chytení v krížovej paľbe, Európa nás neznáša, ale ani tam nie sme v skutočnosti vítaní [v štátoch Perzského zálivu],“ povedal. „Hovoria Ti ‚Vráť sa domov, braček. Tu nie je miesto pre Teba.‘ “
Pre salafistov s európskymi pasmi, ktorí chcú žiť v súlade s prísnymi islamským učením „nie je nič jednoduchšie ako sa usadiť v Británii„, kde dostanú „veľkorysý balík starostlivosti, verejných služieb, je tu dostatok práce a to všetko bez víza alebo povolenia na pobyt,“ dodáva L’Obs.
„Hidžra je výzva na emigráciu do krajiny, ktorá je prívetivá k moslimom,“ povedal Hussein pre francúzsky týždenník. „Anglicko také je.“
Zdroj: Breitbart