Na svojom FB profile poslanec Europarlamentu Braňo Škripek zhodnotil prejav Andreja Kisku. Škripekovi sa nepáči, že prezident nepoužil slovenčinu ako úradnú reč Únie. V diskusii podal informáciu, že „sem chodia prezidenti pravidelne a kazdy hovori v rodnom jazyku, okrem uvodnych pozdravov. Je to tak spravne, reprezentuju svoju vlasť”. Ďalej však už nešpekuluje a nerozvádza o motívoch, ktoré ho viedli k použitiu angličtiny.
Nepáči sa mu ani idea spoločnej európskej armády. V princípe je za zotrvanie mechanizmu NATO, keď „každá krajina má vysielať svoje jednotky vo svojich uniformách pod spoločným velením.”
Nezareagoval na protiruské výpady slovenského prezidenta. Braňo Škripek sa tejto oblasti zámerne vyhol a pokračoval v téme konšpirácií. Tu súhlasí s Kiskom, že politici by nemali využívať „fake news”. Podľa neho to destabilizuje inštitúcie krajiny.
Jeho zhodnotenie prejavu bolo na kresťanského politika drsné. Hoci poslanci na Kisku reagovali pozitívne, huráeurooptimizmus slovenského prezidenta Škripek nezdieľa. Myslí si, že Únia potrebuje reformy a jeho názor na Kiskove vystúpenie?
„Bol to prejav do dobrého počasia.”
Plný text príspevku Braňa Škripeka
K prejavu nášho prezidenta: Oceňujem snahu prezidenta Kisku dôstojne odprezentovať našu krajinu v parlamente EÚ. Poslanci na jeho vyjadrenia reagovali pozitívne. Treba povedať, že jeho postoje sú veľmi prointegračné, voči tomuto optimizmu som do istej miery zdržanlivý. Bol to prejav do dobrého počasia. Podľa môjho názoru Európa potrebuje reformy, ale to som v prejave nezachytil. Súhlasím s pánom prezidentom, keď za nebezpečenstvo označil politikov, ktorí využívajú konšpiračnú propagandu na presadzovanie vlastných politických cieľov. Konšpiračné teórie tiež destabilizujú národ a vyvolávajú nedôveru voči inštitúciám. Som proti spoločnej európskej armáde a myslím si, že každá krajina má vysielať svoje jednotky vo svojich uniformách pod spoločným velením. Mrzí ma, že nehovoril svoj prejav v krásnej, ľúbozvučnej slovenčine, lebo je to aj úradný jazyk EÚ.
Vladimír Palko si myslí, že dnešné KDH ide cestou autoritárskeho hnutia