Vyberte položku Stránka

Boli objavené prvé dôkazy o systéme vylučovania odpadu v ľudskom mozgu

Boli objavené prvé dôkazy o systéme vylučovania odpadu v ľudskom mozgu

Mozog zostáva pre vedcov a lekárov aj napriek pokročilej modernej technike ​​a špičkovým zobrazovacím metódam stále záhadou. Nie je preto až tak prekvapivé, že sa čas od času objaví nová funkcia či systém, o ktorom doteraz nemali ani poňatia. A jeden taký objav sa teraz podaril vedcom z Národného inštitútu zdravia v Marylande.

 

Mozgové kontroly zdravých dobrovoľníkov ukázali, že mozog môže odvádzať odpad cez lymfatické cievy, kanalizačný systém tela.

Odborníci sú presvedčení, že v ľudskom mozgu objavili nový a doteraz úplne neznámy systém. Majú tak vôbec prvýkrát v histórii v rukách dôkaz o tom, že sa mozog dokáže zbavovať prebytočného odpadu.

Svoju teóriu zakladajú odborníci z Marylandu na výsledku pozorovania lymfatických ciev. Tie tvoria nevyhnutnú súčasť imunitného systému a chránia organizmus pred infekčnými a nádorovými ochoreniami. Lymfatické cievy sú prepojené s obehovým systémom a vedú miazgu do žíl a prenášajú imunitné bunky po celom tele.

Výsledky výskumu ale naznačujú, že mozog je schopný zbaviť sa prebytočnej tekutiny, pre ktorú nemá využitie. Slúžiť k tomu má systém, o ktorom doteraz lekári vôbec nevedeli. Vedci ho objavili, keď dobrovoľníkom injekčne aplikovali farbivo a počas magnetickej rezonancie sledovali, ako sa s ním mozog vysporadia.

Vedúci výskumu Daniel Reich a jeho tím podrobili magnetickej rezonancii päť dobrovoľníkov. Zobrazovacie metódy ukázali, že farbivo presiaklo z krvných ciev cez vonkajšiu membránu obklopujúcu mozog a následne vstúpilo do susedných lymfatických ciev. To bolo pre vedcov obrovským prekvapením.

Lekári síce vedia, akým spôsobom a kadiaľ tekutina vstupuje do mozgu, prvýkrát ale videli, že podobne ako v prípade iných orgánov môže mozgová tekutina pretekať aj cez lymfatický systém. „Výsledky musia byť samozrejme potvrdené, pokiaľ sa ale potvrdia, zmení to pohľad na fungovanie nášho mozgu a imunitného systému.“

Ďalšími pokusmi vedci zistili, že mozog v sebe ukrýva nejaký druh drenážneho systému slúžiaceho na odstránenie odpadu a nepotrebných tekutín. Pri použití iného farbiva sa totiž celý proces odohral mierne odlišne. Teraz preto plánujú ďalšiu štúdiu a chcú zistiť, či lymfatický systém funguje inak u pacientov s roztrúsenou sklerózou.

O autorovi

Michal Sumichrast

Zameranie na Umenie a Kultúru / Editor Slobodného Výberu

1 Komentár

  1. Jana Ludvigova

    Niekedy zasnem, ako vedci zase objavili teplu vodu. Ja som si myslela, ze mozog sa nikdy nezbavuje odpadu, nahromaduje ho od narodenia az jedneho dña umrie na zahltenie vlastnym odpadom! A tiez som mala iluziu, ze lynfaticke cievy v mozgu su tam len na ozdobu,xaj ked inac v celom tele odvadzaju odpadove metabolity buniek do uzlin a nasledne po prefiltrovani do krvneho riecista! Ktovie kolko minuli na taky zavratny objav?

Pin It on Pinterest

Share This