Boli objavené prvé dôkazy o systéme vylučovania odpadu v ľudskom mozgu

Mozog zostáva pre vedcov a lekárov aj napriek pokročilej modernej technike ​​a špičkovým zobrazovacím metódam stále záhadou. Nie je preto až tak prekvapivé, že sa čas od času objaví nová funkcia či systém, o ktorom doteraz nemali ani poňatia. A jeden taký objav sa teraz podaril vedcom z Národného inštitútu zdravia v Marylande.

 

Mozgové kontroly zdravých dobrovoľníkov ukázali, že mozog môže odvádzať odpad cez lymfatické cievy, kanalizačný systém tela.

Odborníci sú presvedčení, že v ľudskom mozgu objavili nový a doteraz úplne neznámy systém. Majú tak vôbec prvýkrát v histórii v rukách dôkaz o tom, že sa mozog dokáže zbavovať prebytočného odpadu.

Svoju teóriu zakladajú odborníci z Marylandu na výsledku pozorovania lymfatických ciev. Tie tvoria nevyhnutnú súčasť imunitného systému a chránia organizmus pred infekčnými a nádorovými ochoreniami. Lymfatické cievy sú prepojené s obehovým systémom a vedú miazgu do žíl a prenášajú imunitné bunky po celom tele.

Výsledky výskumu ale naznačujú, že mozog je schopný zbaviť sa prebytočnej tekutiny, pre ktorú nemá využitie. Slúžiť k tomu má systém, o ktorom doteraz lekári vôbec nevedeli. Vedci ho objavili, keď dobrovoľníkom injekčne aplikovali farbivo a počas magnetickej rezonancie sledovali, ako sa s ním mozog vysporadia.

Vedúci výskumu Daniel Reich a jeho tím podrobili magnetickej rezonancii päť dobrovoľníkov. Zobrazovacie metódy ukázali, že farbivo presiaklo z krvných ciev cez vonkajšiu membránu obklopujúcu mozog a následne vstúpilo do susedných lymfatických ciev. To bolo pre vedcov obrovským prekvapením.

Lekári síce vedia, akým spôsobom a kadiaľ tekutina vstupuje do mozgu, prvýkrát ale videli, že podobne ako v prípade iných orgánov môže mozgová tekutina pretekať aj cez lymfatický systém. „Výsledky musia byť samozrejme potvrdené, pokiaľ sa ale potvrdia, zmení to pohľad na fungovanie nášho mozgu a imunitného systému.“

Ďalšími pokusmi vedci zistili, že mozog v sebe ukrýva nejaký druh drenážneho systému slúžiaceho na odstránenie odpadu a nepotrebných tekutín. Pri použití iného farbiva sa totiž celý proces odohral mierne odlišne. Teraz preto plánujú ďalšiu štúdiu a chcú zistiť, či lymfatický systém funguje inak u pacientov s roztrúsenou sklerózou.


Publikovaný

v

od

Značky: