Portál Wall Street Journal zverejnil informáciu, že konečne došlo k podpisu objednávky dvoch kusov Air Force One pre amerického prezidenta. Lietadlá dodá Boeing, ktorý bol jediným uchádzačom

Po 18 mesiacoch rokovaní Pentagon našiel zhodu s Boeingom pri nákupe dvoch lietadiel pre amerického prezidenta. Cena zákazky predstavuje 3,9 miliardy dolárov, čo je „s prihliadnutím na infláciu a bežné výdavky suma o 1 miliardu menšia ako bola suma pôvodne plánovaná Pentagonom.“ – tvrdí Wall Street Journal s odkazom na zdroje oboznámené s rokovaniami medzi úradmi a leteckou spoločnosťou. Celý kontrakt bude vo výške 3,9 miliardy dolárov. Lietadlá musia byť doručené do decembra 2024.

Dva prezidentské Boeing-747 Air Force One, ktoré sú v súčasnosti v prevádzke, je potrebné vymeniť. Dôvodom je neúmerne drahá údržba. Rozhodnutie o kúpe nových lietadiel sa uskutočnilo za predchádzajúceho prezidenta Baracka Obamu. Ak sa však Donald Trump nestane prezidentom v druhom volebnom období, na uvedených lietadlách sa bude voziť až jeho nástupca.

Avšak po výhre v prezidentských voľbách Donald Trump toto rozhodnutie kritizoval kvôli cene zákazky. „Boeing stavia nový 747 pre budúcich prezidentov, ale náklady sú mimo kontroly, viac ako 4 miliardy dolárov Zrušte objednávku!“ – povedal Trump.

Biely dom uviedol, že nová dohoda s Boeingom ušetrí peniaze daňových poplatníkov vo výške 1,4 miliardy dolárov, informuje agentúra Reuters, ale agentúra túto hodnotu nedokázala potvrdiť.

Rokovania s Boeingom trvali rok a pol a v dôsledku toho bolo rozhodnuté o prebudovaní na prezidentské stroje dvoch dvojpalubných lietadiel Boeing-747-8. Firma ich postavila na objednávku ruskej leteckej spoločnosti „Transaero„, ktorá skrachovala v roku 2015.

Ako povedal zdroj oboznámený s rokovaniami, Boeing ponúkol americkému letectvu, ktoré prevádzkuje prezidentské lietadlo, značnú zľavu na jednotkovú cenu (387 miliónov dolárov za každé lietadlo). Výška zľavy nebola zverejnená. Okrem toho Biely dom a tajná služba kvôli zníženiu nákladov zmenili požiadavky na tieto lietadlá.

Boeing je jediným uchádzačom o konštrukciu Air Force One, pretože iba model 747 spĺňa všetky požiadavky na tieto lietadlá a vyrába sa v Spojených štátoch.

Nové lietadlá budú pomaľované v červenej, bielej a modrej farbe.