Vyberte položku Stránka

BOEING dodá Trumpovi dve nové lietadlá za 3,9 miliardy dolárov

BOEING dodá Trumpovi dve nové lietadlá za 3,9 miliardy dolárov

Portál Wall Street Journal zverejnil informáciu, že konečne došlo k podpisu objednávky dvoch kusov Air Force One pre amerického prezidenta. Lietadlá dodá Boeing, ktorý bol jediným uchádzačom

[sociallocker][/sociallocker]

Po 18 mesiacoch rokovaní Pentagon našiel zhodu s Boeingom pri nákupe dvoch lietadiel pre amerického prezidenta. Cena zákazky predstavuje 3,9 miliardy dolárov, čo je „s prihliadnutím na infláciu a bežné výdavky suma o 1 miliardu menšia ako bola suma pôvodne plánovaná Pentagonom.“ – tvrdí Wall Street Journal s odkazom na zdroje oboznámené s rokovaniami medzi úradmi a leteckou spoločnosťou. Celý kontrakt bude vo výške 3,9 miliardy dolárov. Lietadlá musia byť doručené do decembra 2024.

Dva prezidentské Boeing-747 Air Force One, ktoré sú v súčasnosti v prevádzke, je potrebné vymeniť. Dôvodom je neúmerne drahá údržba. Rozhodnutie o kúpe nových lietadiel sa uskutočnilo za predchádzajúceho prezidenta Baracka Obamu. Ak sa však Donald Trump nestane prezidentom v druhom volebnom období, na uvedených lietadlách sa bude voziť až jeho nástupca.

Avšak po výhre v prezidentských voľbách Donald Trump toto rozhodnutie kritizoval kvôli cene zákazky. „Boeing stavia nový 747 pre budúcich prezidentov, ale náklady sú mimo kontroly, viac ako 4 miliardy dolárov Zrušte objednávku!“ – povedal Trump.

Biely dom uviedol, že nová dohoda s Boeingom ušetrí peniaze daňových poplatníkov vo výške 1,4 miliardy dolárov, informuje agentúra Reuters, ale agentúra túto hodnotu nedokázala potvrdiť.

Rokovania s Boeingom trvali rok a pol a v dôsledku toho bolo rozhodnuté o prebudovaní na prezidentské stroje dvoch dvojpalubných lietadiel Boeing-747-8. Firma ich postavila na objednávku ruskej leteckej spoločnosti „Transaero„, ktorá skrachovala v roku 2015.

Ako povedal zdroj oboznámený s rokovaniami, Boeing ponúkol americkému letectvu, ktoré prevádzkuje prezidentské lietadlo, značnú zľavu na jednotkovú cenu (387 miliónov dolárov za každé lietadlo). Výška zľavy nebola zverejnená. Okrem toho Biely dom a tajná služba kvôli zníženiu nákladov zmenili požiadavky na tieto lietadlá.

Boeing je jediným uchádzačom o konštrukciu Air Force One, pretože iba model 747 spĺňa všetky požiadavky na tieto lietadlá a vyrába sa v Spojených štátoch.

Nové lietadlá budú pomaľované v červenej, bielej a modrej farbe.

O autorovi

Príspevky za Júl

Pin It on Pinterest

Share This