Už viac ako pol storočia mohol minister zahraničných vecí Saudskej Arábie rozkolísať trhy niekoľkými náhodnými slovami o tom, čo môže OPEC (Organization for Petroleum Exporting Countries) rozhodnúť na svojom ďalšom stretnutí. Pre zasvätencov to znamenalo možnosť generovať milióny, ak nie miliardy dolárov zisku.
Už to neplatí. Zatiaľ čo zasadnutia OPEC-u stále ovplyvňujú ceny, nie je najdôležitejší hlas Saudskej Arábie, ale hlas nečlenov: Ruska, konkrétne Vladimira Putina.
Odkedy pred rokom vznikol pakt Ruska s Organizáciou krajín vyvážajúcich ropu v snahe obmedziť zásoby, Putin sa stal najvýznamnejším hráčom skupiny. Ako uviedol jeden dôležitý úradník OPEC-u pod podmienkou anonymity, ruský vodca má teraz „v rukách všetky tromfy„.
Rastúci vplyv Kremľa v rámci kartelu odráža zahraničnú politiku, ktorá je navrhnutá tak, aby bojovala proti americkému vplyvu na celom svete prostredníctvom širokej kombinácie ekonomických, diplomatických, vojenských a spravodajských opatrení. Zdá sa, že táto stratégia podložená obrovským ruským bohatstvom prírodných zdrojov aj funguje.
„Putin je teraz svetovým energetickým cárom,“ povedala Helima Croftová, bývalá analytička CIA, ktorá riadi globálnu stratégiu komodít v spoločnosti RBC Capital Markets LLC v New Yorku.
Stretnutie OPEC vo Viedni
Sila Putinovej pozície bude v strede záujmu 30. novembra, kedy 14 členov OPEC, vrátane Iránu, Iraku, Nigérie a Venezuely, bude vo Viedni hostiť formálne nezávislých producentov, ako napríklad Rusko a Mexiko. Témou diskusie bude, či rozšíriť obmedzenia z minulého roka. V hre je ekonomické a politické zdravie všetkých zúčastnených štátov vrátane Kazachstanu a Azerbajdžanu, dvoch bývalých sovietskych republík, ktoré Putin zahrnul do dohody. Účastníci dohody čerpajú celkove 60 percent svetovej ropy.
Minulý mesiac Putin vyhnal na krátku dobu ceny nahor v predvečer prvej návštevy saudského kráľa v Rusku. Stačilo, že navrhol, aby sa škrty rozšírili až do konca budúceho roka, hoci zdôraznil, že ešte neurobil konečné rozhodnutie. Hoci boli Putinove poznámky podmienené, vyvolali nový pohyb diplomacie. Týkalo sa tak štátov OPEC-u, ako aj výrobcov mimo kartelu, aby sa pokúsili dohodnúť.
Iste, je to nestabilná aliancia. Saudi, najväčší vývozcovia na svete a v súčasnosti nešťastní z toho, že znášajú najväčšie škrty, sa sťažujú, že producenti kartelu nedodržiavajú dohodu. Podľa osoby, ktorá bola informovaná o saudských názoroch, rovnako rastie frustrácia z ruskej zdržanlivosti pri predlžovaní obmedzení.
Od poznámok Putina vysielal Kremeľ zmiešané signály, čiastočne na utíšenie domácich ropných barónov, ako je riaditeľ štátom vlastnenej firmy Rosneft PJSC Igor Sechin a miliardár z firmy Lukoil PJSC Vagit Alekperov. Snaží sa však aj udržať ceny ropy tak nízko, aby nepopchli ešte viac spoločnosti ťažiace v USA bridlicovú ropu. Tieto očakávajú, že domáca produkcia dosiahne v budúcom roku 10 miliónov barelov denne, čo prekonávajú len Saudská Arábia a Rusko.
Putin, ktorý sa pustil do svojej bezprecedentnej aliancie s OPEC-om, keď boli ceny o 20 dolárov za barel nižšie ako dnes a trh vyzeral oveľa preplnenejší, má ďalší dôvod, aby nechcel prudký rast cien ropy. Rusko v súčasnosti využíva slabší rubeľ, ktorý prináša výhody pre vývozcov, a tým sa stáva menej závislým na predaji energie pri plnení svojich povinných výdavkov.
„Vzájomne prospešné“
Pre ruských výrobcov sú škrty čoraz bolestivejšie. S globálnym referenčným indexom Brent, ktorý dosahuje okolo 63 USD za barel, takmer o 30 percent viac ako pred rokom, očakávajú naštartovanie produkcie. Rosneft tento mesiac dokonca povedal, že v decembri treba byť pripravený na otvorenie zátky – zo strany firmy prekvapivý dátum, tri mesiace pred uplynutím platnosti súčasnej dohody.
„Existujú tri scenáre, o ktorých uvažujeme. OK, buď OPEC zastaví výrobu do konca roka, do konca marca budúceho roka, alebo škrty budú pokračovať v priebehu roka 2018,“ uviedol Eric Liron, prvý viceprezident spoločnosti Rosneft do záznamu počas konferenčného hovoru.
Napriek tomu dnešné ceny a geopolitické skutočnosti naznačujú, že dohoda bude predĺžená – podľa Edwarda C. Chowa, spolupracovníka Centra pre strategické a medzinárodné štúdie vo Washingtone a bývalého výkonného riaditeľa spoločnosti Chevron Corp.
„Je to vzájomne prospešné,“ povedal Chow. „Saudi potrebujú veľkého partnera produkujúceho ropu na efektívne ovplyvňovanie trhu, a potenciál pre väčšiu geopolitickú a ekonomickú úlohu na Blízkom východe pre Rusko predstavuje dodržiavanie obmedzení výroby vhodný krok pre Moskvu.“
Saudský minister energetiky Chalíd Al-Falih povedal, že by chcel budúci týždeň oznámiť predĺženie do konca roka 2018. Ruskí predstavitelia váhali so súhlasom pri saudskom pláne, ale podľa ľudí, ktorí sú oboznámení s touto záležitosťou, nedávno súhlasili s konceptami dohody s Rijádom o predĺžení škrtov do konca roka 2018. Napriek tomu obidve strany ešte musia súhlasiť s kľúčovými detailami a Moskva chce do dohody zahrnúť formulácie, ktoré budú podmieňovať škrty podľa zdravia trhu, povedali tí istí ľudia a žiadali, aby neboli menovaní za diskusiu o súkromných rozhovoroch.
Pre Saudskú Arábiu je nutnosť zdieľať rozhodnutia o vývoze s Ruskom, spojencom jeho úhlavného nepriateľa Iránu v sýrskej občianskej vojne, horúcou pilulkou na prehltnutie. V minulosti mohli Saudi ceny stanovovať podľa svojej vôle a mohli potrestať svojich konkurentov zaplavením trhu. Tak to urobili proti ostatným členom OPEC-u v rokoch 1985 – 86, proti Venezuele v rokoch 1998 – 99 a americkému bridlicovému priemyslu v rokoch 2014. O Rusku nikdy nikto neuvažoval.
Saudské hospodárstvo sa však teraz kymáca a kráľovstvo potrebuje vyššie ceny ropy rovnako ako všetci ostatní. Podľa niektorých opatrení, vrátane jeho fiškálneho rovnovážneho bodu, Saudská Arábia potrebuje dokonca vyššie ceny ako Irán alebo Rusko, ktoré založili svoj rozpočet na budúci rok pri cene ropy v priemere 40 dolárov za barel.
Zdá sa, že korunný princ Mohammed bin Salmán, ktorý tvrdo bojuje proti korupcii, vrátane náhleho zatýkania mnohých členov kráľovskej rodiny a miliardárov, iba zvýšil novonájdenú oporu kráľovstva v Rusku. Čistka zničila desiatky rokov starý model, ktorý držal elitu pohromade a princ premenil úspech svojho ambiciózneho programu ekonomickej reformy na boj o prežitie, tvrdí Amrita Sen, vedúci analytik pre ropu spoločnosti Energy Aspects Ltd. v Londýne.
„Z dôvodu tejto zraniteľnosti veríme, že kráľovstvo, a čo je dôležitejšie, Mohammed bin Salman, potrebuje veľké príjmy z ropy – a tým aj vyššie ceny ropy – aby si zabezpečil, že zostane pri moci,“ povedal Sen.