Podľa agentúry Bloomberg Čína plánuje zrušiť všetky obmedzenia počtu detí v rodine. Bol by to historický koniec bezprecedentnej politiky, ktorá viedla k mnohým tragédiám a dokonca vedie k nedostatku pracovníkov .
Štátna rada, čo je vlastne čínska vláda, zadala výskum, k čomu povedie ukončenie zhruba štyridsaťročnej politiky obmedzovania počtu detí v krajine. Podľa nemenovaných zdrojov chce vláda zmenu v celej krajine. Vedenie chce znížiť tempo starnutia obyvateľov Číny a odstrániť zdroj medzinárodnej kritiky, povedal jeden z ľudí.
[sociallocker][/sociallocker]
Diskutované návrhy by nahradili politiku kontroly populácie politikou, nazvanou „nezávislosť plodnosti„, ktorá umožní ľuďom rozhodnúť sa, koľko detí bude mať. Rozhodnutie o zmene by mohlo byť prijaté už v štvrtom štvrťroku, uviedla iná osoba a dodala, že oznámenie by mohlo byť nakoniec presunuté do roku 2019.
„Pre Čínu je neskoro, ak by kontrolu zrušila už aj počas tohto roka, ale je to lepšie ako nikdy,“ povedal Chen Jian, bývalý šéf divízie Národnej komisie pre plánovanie rodiny, ktorý je teraz viceprezidentom Čínskej spoločnosti pre ekonomickú reformu. „Zrušenie hraníc pri narodení bude mať malý vplyv na tendenciu klesajúcich pôrodov v Číne.“
Akcie firiem, ktoré majú niečo spoločné s deťmi viditeľne vzrástli.
Zmena politiky by uzavrela príbeh jedného z najväčších sociálnych experimentov v ľudskej histórii. Na jeho konci bude krajina síce s najpočetnejšou, ale s rýchlo starnúcou populáciou a s 30 miliónmi mužmi, ktorí nemajú šancu nájsť ženský protipól. Politika nútila celé generácie čínskych rodičov platiť pokuty, podstupovať potraty alebo utajovať vlastné deti.
Pravidlá dvoch detí
USA a iné západné štáty kritizovali donucovacie opatrenia na presadzovanie politiky jedného dieťaťa, vrátane drsných pokút, sterilizácie a nútených potratov. Posun v roku 2015 smerom k politike dvoch detí bol súčasťou postupného úsilia o uvoľnenie limitov pri narodení, keď počet obyvateľov v produktívnom veku v Číne začal klesať.
Pôvodná štúdia zmeny politiky bola v apríli predložená čínskemu premiérovi Li Keqiangovi. Táto štúdia konštatovala „obmedzené“ výhody pri postupnom odstraňovaní pôrodných obmedzení v celej krajine. Li žiadal podrobnejší výskum o sociálnom vplyve úplného zrušenia tejto politiky.
Nová štúdia zameraná na úplný koniec „obmedzovanej“ Číny zatiaľ nebola vyhotovená
„Posun v politike len ťažko zvýši počet novorodencov v Číne,“ povedal Huang Wenzheng, špeciálne pozvaný šéf výskumu Centra pre Čínu a globalizáciu. „Počet pôrodov v Číne bude naďalej dramaticky klesať vzhľadom na prudký pokles počtu plodných žien a poklesu ochoty otehotnieť.“
Tento krok podčiarkuje rastúce obavy medzi politickým vedením Číny, že je potrebné urobiť dramatickejší krok po troch rokoch, potom, čo umožnili všetkým rodinám mať dve deti namiesto jedného. Podľa Úradu národných štatistík počet narodení vlani klesli o 3,5 percenta na 17,2 milióna celoštátne, čo zmazalo takmer polovicu nárastu pôrodov v dôsledku uvoľnenia politiky.
Čínska „starobná“ spoločnosť bude mať rozsiahle dôsledky pre národ a svet, pričom sťaží úsilie prezidenta Xi Jinpinga rozvíjať hospodárstvo, zvyšovať dôchodky a náklady na zdravotné zabezpečenie a poslať zahraničné spoločnosti ďalej za prácou. Vláda vlani predpokladala, že približne štvrtina obyvateľov Číny bude do roku 2030 staršia ako 60 rokov, v porovnaní s 13% v roku 2010.
„Nízka pôrodnosť a nízky počet novorodencov z predchádzajúcich dvoch rokov po zavedení dvojdetnej politiky zaslali politikom posolstvo, že mladá generácia má slabú ochotu mať viac detí,“ uviedol Chen. „Problémy populácie Číny budú hlavnou prekážkou pre víziu prezidenta Xi Jinpinga o vybudovaní modernizovanej krajiny do roku 2035.“
V marci Čína odstránila termín „plánovanie rodiny“ z názvu novo konsolidovanej Národnej komisie pre zdravie – po prvýkrát od roku 1981, že žiadnej agentúra nenesie spomínaný názov. Xi a Li tiež vynechali akýkoľvek odkaz na frázu z kľúčových politických prejavov v posledných mesiacoch.
Medzera medzi pohlaviami
Čína spustila politiku obmedzovania detí, aby to pomohlo spustiť hospodársky rozmach v rámci reformácie Teng Siao-pinga, ktorý trval desiatky rokov. Lenže táto politika zhoršila aj demografickú nerovnováhu a mnohí rodičia sa rozhodli k prerušeniu tehotenstva, ak bol plod ženského pohlavia. Podľa CIA World Factbook, Čína má 106 mužov na každých 100 žien, v porovnaní s 102 celosvetovo.
Táto tendencia nebude pôsobiť pozitívne na zvýšenie miery pôrodnosti, pričom mnohí rodičia sa naviac obávajú nákladov na zvyšovanie ďalších detí. Spoločnosť si zvykla zamerať rodinné zdroje na jedno dieťa.
Čínski politici stále odmietajú výzvy ekonómov a demografov, aby sa vzdali kontroly. Je to kvôli obavám z dôvodu náhleho nárastu počtu narodených detí alebo starších rodičov, ktorí by sa hnevali nad tým, že stratili príležitosť na rozšírenie svojich rodín.
Dokonca aj krátkodobý detský boom by však mohol byť prínosom pre podniky, ktoré uspokojujú potreby detí v najľudnatejšej krajine na svete. Podľa výročnej správy spoločnosti Nielsen Holdings Plc., čínski spotrebitelia si od septembra 2016 do augusta 2017 kúpili detské výrobky vo výške 19,4 miliárd dolárov, čo je nárast o 11 percent,