Podľa ruského portálu South Front, dodala americká firma AirTronic ukrajinskej štátnej firme Spetstechnoexport dodávku ručných protitankových zbraní.

Portál tvrdí, že sa dostal k fotokópii zmluvy, na základe ktorej došlo k uvedenej dodávke.

Zmluva je uzatvorená na dodávku 100 granátometov PSRL-1 v hodnote 554.575 USD .

Dátum zmluvy: 11. novembra 2016 .

Dátum dodania: 8. apríla 2017.

Firma AirTronic vyvinula vlastnú modifikáciu ruskej protitankovej zbrane RPG7 (rus. РПГ-7), odpaľujúcej neriadené reaktívne strely. Od pôvodného originálu sa PSRL-1 líši hlavne v zjednodušení používania kvôli vyhotoveniu z ľahších materiálov.

V americkej zbrani je možné používať tak pôvodné neriadené granáty pre RPG-7, ako aj špeciálne riadené strely vyvinuté firmou AirTronic s dosahom až 2000m. Pri budúcom použití sa ráta aj s termobarickými granátmi a s hlavicami s kumulatívnou náložou.

Podľa South Front je možné, že americké granátomety dostal do rúk neonacistický prápor Azov.

Zmluva a dodávka však jednoznačne porušujú právne predpisy USA, pretože americké právne orgány neschválili dodávku smrtiacich zbraní na Ukrajinu. V súčasnosti Washington túto možnosť ešte len zvažuje.

Preto je udivujúce, ako k tomuto obchodu mohlo dôjsť. Vzhľadom na dátum zmluvy je možné, že ide o pokus torpédovať potenciálne rusko-americké zníženie napätia zo strany odchádzajúcej administratívy Baracka Obamu. Skrátka jedna mína do cesty Trumpovej administratívy.

Fotky zmluvy z portálu South Front