Poľský portál Biznis Alert prináša informáciu o ruskej propagande v Bundestagu. Podľa neho nemecký predstaviteľ Bundestagu bráni projekt Nord Stream 2.
Na konferencii organizovanej zástupcami ruského plynárenského priemyslu v Berlíne, sa už roky nezúčastňujú zástupcovia Európskej Únie.
[sociallocker][/sociallocker]
Výstavba plynovodu Nord Stream 2 rozdeľuje členské štáty Európskej únie a politickú elitu. Napriek zapojeniu sa Nemecka do implementácie kontroverzného plynovodu, nemá projekt plnú podporu ani medzi nemeckými politikmi. Obhajoval ho predseda komisie pre hospodárstvo a energetiku nemeckého Bundestagu Klaus Ernst, ktorý bol do spolkového snemu zvolený za ľavicovú opozičnú stranu Die Linke. Strana je považovaná za proruskú.
Obrana Nord Stream 2
„Konflikt projektu plynovodu Nord Stream 2 je diktovaný vo veľkej miere záujmami Spojených štátov,“ povedal Klaus Ernst na konferencii „Perspektívy spolupráce medzi Ruskom a Európskou úniou v oblasti energetiky. Aspekty plynu„, ktorú organizuje ruský plynárenský sektor.
„Je zrejmé, že Nord Stream 2 je oveľa lacnejšou alternatívou k tranzitu cez územie Ukrajiny. Konflikt pri téme tohto plynovodu je diktovaný hlavne záujmami Spojených štátov, ktoré by chceli masívne dodávať LNG do Európy,“ hovorí nemecký politik. Podľa neho „pozícia USA je v rozpore so záujmami Európy a Nemecka.“
„Vieme, že ťažba bridlicového plynu je škodlivá pre životné prostredie, na rozdiel od ťažby na Sibíri,“ povedal Ernst.
Myslí si, že súčasná pozícia Európskej komisie voči Nord Stream 2 zodpovedá viac americkým záujmom než európskym záujmom. Podľa neho sa „USA vždy snažili zabrániť výstavbe plynovodov spájajúcich Rusko s Európou„.
Propaganda Ruska v Nemecku
Vyhlásenie nemeckého politika je súčasťou príbehu ktorí presadzuje Gazprom a ktorého cieľom je diskreditovať tak tranzit plynu cez Ukrajinu, ako aj dodávky LNG zo Spojených štátov.
Diverzifikácia zdrojov dodávok plynu krajinami zo strednej a východnej Európy znamená šancu znížiť závislosť Európy od ruského paliva. Moskva sa preto snaží podporiť výstavbu plynovodu Nord Stream 2, pretože sa obáva straty svojich podielov na tomto trhu.
Okrem toho sa názor Ernsta zhoduje s pozíciou Rusov vo vzťahu k opatreniam prijatým Európskou komisiou. Ide tu, okrem iného, o revíziu smernice o plyne, ktorá má zabezpečiť uplatňovanie práva EÚ aj na Nord Stream 2. Podľa ruskej strany ide o pokus zablokovať realizáciu projektu.
Treba zdôrazniť, že vyhlásenie Klausa Ernsta nie je oficiálnym stanoviskom vlády v Berlíne. Nemecko vníma Nord Stream 2 ako hospodársky projekt, aj keď kancelárka Angela Merkelová v aprílovom prejave po prvýkrát pripustila, že má aj politické aspekty. Niektorí nemeckí politici opakovane žiadali blokovanie výstavby Nord Stream 2 v Berlíne.
Nord Stream 2
Prvý plynovod z Ruska do Nemecka cez Baltské more – Nord Stream – bol uvedený do prevádzky v roku 2012. Jeho kapacita je 55 miliárd kubických metrov. ročne. Rovnaké množstvo plynu bude prúdiť cez Nord Stream 2. Plánovaný plynovod môže ohroziť rozvoj trhu v regióne a potenciálnu konkurenciu vo forme dodávok z nových, neruských zdrojov. Jeho výstavba sa začne v lete roku 2018 a prvú dodávku umožní do konca roka 2019.