Od začiatku októbra platí v Rakúsku zákaz zahaľovania, ktorý sa dotkol predovšetkým moslimských žien. Tamojšie médiá v minulých dňoch informovali, že policajti dodržiavanie zákazu kontrolujú priamo v uliciach. Hlásený už je tiež prvý konflikt, ktorý nové pravidlo vyvolalo. Píše Kronen Zeitung.

Denník Krone informuje o tom, že na známej a veľmi frekventovanej viedenskej ulici Mariahilferstrasse došlo ku konfliktu potom, čo rakúska učiteľka upozornila zahalenú moslimku, že jej pokrývka hlavy zahaľujúca tvár, známa ako burka, nie je v krajine od 1. októbra prípustná.

Učiteľka zdvorilo povedala moslimskej žene, že závoj je v Rakúsku zakázaný a moslimka ju najprv ignorovala. Nakoniec ale spor prerástol v hádku a vyvrcholil tým, že moslimka zhodila učiteľku na zem, píše Kronen Zeitung.

Moslimská žena potom údajne povedala, že zákaz burky sa na ňu nevzťahuje. Krátko po incidente dorazila na miesto polícia, ktorá učiteľku vzala na stranu a zatkla moslimskou ženu. Policajný prokurátor Daniel Fürst informoval, že zadržaná moslimka je ešte len 17-ročná dievčina.

Do šarvátky sa ešte pred príchodom polície zapojilo niekoľko ďalších osôb, vrátane inej ženy, ktorá bola napadnutá moslimom, situácia sa ale rýchlo upokojila, keď na miesto dorazili strážcovia poriadku.

„Sedemnásťročná dievčina bola potom odvedená do chráneného priestoru viedenskej dopravnej spoločnosti, kde polícii preukázala svoju identitu,“ uviedol Fürst a vyhlásil, že dievča v súčasnosti čelí dvom obvineniam z pokusu o zranenie a jednému obvinenia neuposlúchnutie zákazu zahaľovanie tváre.