Poradcovia prezidenta USA Donalda Trumpa sa snažia zostaviť zoznam hospodárskych sankcií namierených proti Číne, píše server Politico s odvolaním na úradníkov Bieleho domu. Tím poradcov o sankciách rokoval cez víkend a počas pondelka má pokračovať. Konečné rozhodnutie možno očakávať už tento týždeň, tvrdí server.

Naliehavosť „tvrdej“ stratégie voči Číne vyvolal piatkový test severokórejskej medzikontinentálnej balistickej rakety. Trump je presvedčený, že Čína nerobí dosť, aby zastavila snahu KĽDR vybudovať jadrový arzenál schopný ohroziť USA. Washington si tiež verejne aj v súkromí dlho sťažoval, že Čína sa uchyľuje k nečestným obchodným praktikám, uviedol americký server.

Niektorí jastraby v poradenskej skupine Bieleho domu, medzi ktorých Politico radí poradcu Stephena Millera, hlavného stratéga Steva Bannona a ekonomického poradcu Petra Navarru, dlho prezidenta presviedčajú, aby voči Číne zaujal tvrdšie stanovisko. Trump zvažuje, že zavedie clo na dovoz čínskej ocele alebo stanoví kvóty na import tejto produkcie, prípadne že sa odhodlá k obom dôsledkom. Okruh sankcií ale má byť širší, konštatuje Politico.

Na politiku Pekingu si cez víkend Trump posťažoval na twitteri. „S Čínou som veľmi nespokojný. Naši bývalí hlúpi vodcovia im dovolili zarobiť miliardy dolárov ročne, ohľadom Severnej Kórey ale nebolo urobené NIČ, len sa hovorí. Nedovolíme, aby to pokračovalo. Čína by tento problém mohla ľahko vyriešiť!“ napísal prezident.