Biely dom sa približuje k tomu, aby spojil Rusov s počítačovými útokmi na Olympiádu

Agentúra Reuters priniesla informáciu, že Biely dom obviňuje Rusko z organizácie útokov vydieračského softvéru NotPetya.

Podľa agentúry útok NotPetya začal na Ukrajine, odkiaľ sa rozšíril po celej Európe.

Vírus zakryptoval obsah počítača a dovnútra neho sa dalo dostať len vložení hesla. To dostala obeť až potom, keď zaplatila výkupné v bitcoinoch.

[sociallocker][/sociallocker]

Obeťou NotPetya sa stalo množstvo užívateľov po celom svete. Boli postihnuté vládne a podnikové počítače, zastavili sa operácie v prístavoch, továrňach a kanceláriách.

Britské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo bez akýchkoľvek dôkazov, že útok pochádza z ruskej armády.

Rozhodnutie verejne prisúdiť [Rusku] tento incident zdôrazňuje skutočnosť, že Spojené kráľovstvo a jeho spojenci nebudú tolerovať škodlivú počítačovú aktivitu,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

Útok bol maskovaný ako zločinecká akcia, ale jeho cieľom bolo v podstate rozrušiť,“ hovorilo sa vo vyhlásení.

Primárnymi cieľmi boli ukrajinské finančné, energetické a vládne sektory. Jeho nerozlišujúci dizajn spôsobil, že sa rozšíril ďalej a ovplyvnil aj ďalšie európske a ruské podniky.

Krátko po britskej vláde vydal vyhlásenie aj Biely dom

Útok, ktorý ruská armáda začala v júni 2017 „sa rozšíril na celom svete a spôsobil škodu v Európe, Ázii a Amerike vo výške miliárd dolárov,“ uviedla podľa Reuters tlačová tajomníčka Bieleho domu Sarah Sandersová vo vyhlásení.

Bolo to súčasť pokračujúcej snahy Kremľa destabilizovať Ukrajinu a čoraz jasnejšie demonštruje zapojenie Ruska do prebiehajúceho konfliktu,“ povedal Sandersová. „Počítačové útoky ktoré boli bezohľadné a tiež nerozlišujúce, sa budú stretávať s medzinárodnými dôsledkami.

Reuters tiež uvádza, že „mnohí odborníci na bezpečnosť zo súkromného sektora poukazovali na Moskvu už pred mnohými mesiacmi.

Mimochodom, Američania opäť obvinili Rusov, že sa „pravdepodobne pokúsia použiť kybernetické prostriedky na zasahovanie do amerických medzivolieb v novembri.

K uvedeným treba pripomenúť ďalší pramienok. Vo včerajšej aktualite k počítačovému útoku na Olympiádu v Pjongchangu v Južnej Kórei, sme popisovali pôvodcu útoku.

Samotný malware sa však podľa Cyberwire zdá byť zložitým dielom. Je to wiper (vymazávač), ktorý sa šíri cez EternalRomance (jedna z údajných skupín exploitov Equation Group, ktoré vypustil Shadow Brokers). Vírus obsahuje aj funkciu samoopravovania, ktorá umožňuje meniť jeho vlastnosti pri pohybe od stroja k stroju. Výskumná jednotka spoločnosti Cisco Talos pri skúmaní vírusu našla určité podobnosti s kódom, ktorý sa používa v NotPetya a BadRabbit.

Americká a britská administratíva bez dôkazov obvinila Rusko z útoku vydieračského vírusu NotPetya.

Zároveň americká firma Cisco už zverejnila, že podľa nej vírus, ktorý útočil na Olympiádu javil „podobnosť s kódom, ktorý sa používa v NotPetya

Zrejme nie je ďaleko deň, keď sa dozvieme od americkej vlády, kto stál za útokom na Olympiádu. Rovnica je podľa Bieleho domu jednoduchá

Ruská armáda na Ukrajine->NotPetya + (anonym na OH2018)->NotPetya=Putin.

S dôkazmi sa neobťažujte, verte liberálnej demokracii, súdruhovia.


Publikovaný

v

od