Na blogu Mariána Kechlibara sa otvorilo neuveriteľné zákulisie multikultúry. Podľa textu, ktorý je sprostredkovaním článku Die Welt „Nepriateľ vo vlastných radoch„, povinný nábor nedomáceho etnika do radov polície hrozí katastrofou. Zdá sa, že berlínska polícia začína preberať zvyky z krajín Blízkeho východu.
Unikol audio záznam z berlínskej policajnej akadémie, kde sa jeden inštruktor sťažuje na nových budúcich „kolegov“. V ňom sa hovorí
- arabskí a tureckí žiaci „robia bordel“, nie sú ochotní rešpektovať učiteľa, ignorujú výučbu,
- ich vyjadrovacie schopnosti sú tak úbohé, že im nemožno rozumieť,
- o schopnosti písať nemecky to platí dvojnásobne,
- na pokarhanie či vylúčenie z hodiny reagujú rozbíjaním vecí a vyhrážkami.
Hoci to znie ako reportáž zo špeciálnej školy pre mladistvých kriminálnikov, títo frekventanti majú byť, bohužiaľ, jedného dňa strážcovia zákona, nie jeho narušitelia.
Berlínski politici tlačia na zmenu zloženia polície
Mesto Berlín, kde vládne červeno-červeno-zelená koalícia, kladie veľký dôraz na verbovanie budúcich policajtov z radov imigrantov, pretože podľa úradného názoru je to najlepší spôsob, ako zabezpečiť policajný dohľad vo štvrtiach, kde žije nenemecké obyvateľstvo. Teoreticky má Afganec ľahšie vypočuť Afgancov, než Nemcov. Už preto, že obaja hovoria rovnakým jazykom.
Inštruktor na nahrávke je k tomuto názoru skeptický.
„Vytvárame druhoradú, skorumpovanú policajnú zložku. Mám z nich strach, kolegovia tiež, chodím do práce len s najväčším sebazaprením a zhnusením. Toto nie sú budúci kolegovia, ale nepriatelia. Máme nepriateľa vo vlastných radoch. Nikdy som v triede nezažíval takú nenávisť. „
Obvinenia sú natoľko šialené, že sa o pravdivosti pochybovalo a že záznam je vyrobený, aby vyvolal nenávisť k prisťahovalcov. V stredu však berlínska polícia potvrdila pravosť záznamu vrátane toho, že jej je známa identita učiteľa a že s ním už bol vykonaný pohovor na tému „použitia neprimeraného tónu a výrazov„, avšak bolo to ospravedlnené tým, že dotyčný sa nachádza v situácii „totálneho pracovného preťaženia„.
Neuveriteľné obvinenia
Článok v WELT však rozoberá situáciu z ďalších nelichotivých perspektív. Novinári majú medzi policajtmi evidentne dosť zdrojov. Jeden z nich im povedal:
„Hlavný problém je s žiakmi arabského, afganského a tureckého pôvodu. Postrádajú akýkoľvek rešpekt k nadriadeným a sú neskutočne arogantní. Týchto ľudí predsa nemôžeme jedného dňa len tak vypustiť na občanov.“
Druhý dodal:
„U berlínskej polície slúži už niekoľko rodinných príslušníkov arabských ( v Berlíne hlavne libanonských, pozn. MK ) kriminálnych klanov. Oni sami nemajú žiadne záznamy v registri, ale ich bratia a bratranci áno. Podľa zákona to nie je prekážka na výkon služby, ale prakticky všetci dobre vieme, že u týchto ľudí je lojalita k rodine nado všetko.“
Tretí informoval Die Welt o tomto zážitku:
„Jeden zo študentov policajnej akadémie nedávno zastavil svoju nemeckú kolegyňu a začal jej vytýkať, že sa vo svojom voľnom čase oblieka ‚príliš západne‘„.
A štvrtý sa vyjadril takto:
„Prečo sa tieto veci rieši po Internete? Pretože sa o týchto problémoch vie rokz, ale nikto s tým nič nerobí. Ani vedenie, ani odbory. Probl0mz sa zametajú pod koberec a navonok sa hrá divadielko o tom, že všetko je v poriadku.“
Berlínska polícia teraz pod tlakom médií sľúbila, že sa bude veci venovať, zatiaľ však chýba priama svedectvo – nikto nie je ochotný neanonymne vypovedať.
Berlínska polícia vie o problémoch už dlho
Prípad mal pokračovanie. Die Welt príbeh ďalej rozpracoval v článku „Je to ako vo väzení, vládne právo silnejšieho„. Marián Kechlibar o tom píše v ďalšom článku
Predmetom článku je interná správa berlínskeho policajného velenia, záznam z porady prebehnutej v auguste 2017. Je z nej zrejmé, že o vážnych problémoch na tamojšej policajnej akadémii sú šéfovia polície informovaní už dlho.
Článok zmieňuje napríklad tieto:
- hrubé a pohŕdavé správanie nových študentov voči ženám,
- nedostatočná znalosti nemčiny, neschopnosť komunikovať,
- nedostatky v profesionálnej etike,
- mnoho nových študentov je neschopných plávať a neochotných sa to učiť, niektorí sa dokonca odmietajú aj sprchovať inak, než v oblečení ,
- profesionálna použiteľnosť študentov v období pôstneho mesiaca ramadánu je neistá.
Aktuálne je podiel študentov s „migračným pozadím“ (tj. aspoň jeden rodič nenarodený v Nemecku) na berlínskej policajnej akadémii cca 30%.
Zoznam sťažností sa zväčšuje
Zoznam sťažností, uvedených v uniknutom papiera, sa zas tak moc nelíši od toho, čo spomína dnes už slávna audionahrávka. Medzitým sa redakcii Welt ozvali ďalší svedkovia, napospol anonymne. Mohli sme sa tak dozvedieť napríklad toto:
„Zlé správy neberú konca. Prípad Aníz Amriho ( atentátnik z minuloročného predvianočného trhu, poznámka MK ) bol úplným zlyhaním a mám podozrenie, že niektoré veci sa radšej ututlali. Mali sme lupiča priamo v policajnom prezídiu – vliezli do budovy a kradli, bez toho aby si to niekto všimol. Pomery na akadémii príšerné, nedá sa to ďalej znášať.“
prípadne:
„Máme najhoršiu mieru objasnenosti trestnej činnosti v celom Nemecku, nárast trestnej činnosti o 15%, na niektorých miestach Berlína už sa díleri drog ani neobťažujú schovávať svoju aktivitu.“
alebo:
„Sú aj tureckí a arabskí študenti, ktorí sa snažia hovoriť nemecky, ale tí to majú ťažké. Mali sme prípady, že medzi Turkami a Arabmi boli také konflikty, že spolu odmietali sedieť v jednej triede. Ako ich potom máme nasadiť do praxe?“
alebo:
„V kantíne sú pomery ako vo väzení. Všetci sa rozdeľujú k stolom podľa národnostného pôvodu. Tamto Arabi, tamto Turci, Rusi, Poliaci, nakoniec si nejako sadneme aj my. Pri vydávaní jedla sa predbieha, vznikajú z toho bitky, vládne právo silnejšieho. Hádže sa jedlom, upratovačky sú obťažované a šikanované. Stráca sa nám vybavenia.“
A nakoniec:
„Každý nad tridsaťpäť, koho poznám, premýšľa o predčasnom dôchodku. Drží nás tu jedine to, že musíme platiť hypotéky.“
Stane sa islamská kultúra v polícii normou?
Podľa názoru Mariána Kechlibara škandál už nepôjde zamiesť pod koberec. Zároveň si však myslí, že sa z týchto udalostí stane nová spoločenská norma.
Nemci už si predsa zvykli na veľa vecí, ktoré by ich rodičom prišli neuveriteľné. Napríklad na to, že úrady stratili prehľad o cca pol milióna odmietnutých žiadateľov o azyl, ktorí sa možno nachádzajú, možno nenachádzajú na území Spolkovej republiky.
Rovnako tak si postupne môžu zvyknúť, že „nový policajt“ hádže knedľou, šikanuje upratovačku, nevie spísať hlásenia v nemčine a má za bratranca drogového bossa z podsvetia. Nakoniec to presne takto chodí v nezanedbateľnej časti sveta, nie je tak?