Vyberte položku Stránka

Bannon proti Sorosovi. V Európe chce zriadiť konzervatívnu nadáciu

Bannon proti Sorosovi. V Európe chce zriadiť konzervatívnu nadáciu

Bývalý poradca amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Bannon povedal pre server The Daily Beast, že v Európe plánuje zriadiť nadáciu, ktorá má pomôcť presadzovať na kontinente konzervatívne pravicové myšlienky.

Nadácia The Movement má byť podľa neho protipólom fondu amerického finančníka a filantropa maďarského pôvodu Georgea Sorosa a stáť v čele „pravicovej populistickej revolúcie„.

Bannon je považovaný za kontroverznú postavu, pred pôsobením v Bielom dome viedol spravodajský web Breitbart.com, ktorý v tej dobe bol známy výrazne protiprisťahovaleckou a nacionalistickou rétorikou.

Jeho nová organizácia sa má venovať odbornému výskumu. Chce tiež poskytovať poradenskú činnosť pravicovo orientovaným ľuďom, ktorých počet podľa The Daily Beast po celej Európe rastie, ale v mnohých prípadoch im chýba profesionálna politická štruktúra alebo peniaze.

Nadácia by mala začať fungovať pred voľbami do Európskeho parlamentu (EP) na jar budúceho roka.

Ambíciou Bannona je, aby jeho organizácia konkurovala Sorosovej nadácii Open Society, ktorá od svojho založenia darovala 32 miliárd USD. Tá však presadzuje ľavicovú liberálnu politiku.

Negatívnej publicity sa nebojí

Radšej by som vládol v pekle, než aby som slúžil v nebi,“ povedal, parafrázujúc Satana Johna Miltona v Stratenom raji .

Pevná kontrola nad kontinentom

Sídlo The Movement by malo byť v Bruseli. V najbližších mesiacoch začne naberať zamestnancov. Pred voľbami do EP v roku 2019 by mala mať do desiatich zamestnancov na plný úväzok, medzi nimi odborníkov na prieskumy verejnej mienky, hovorcu, manažéra a výskumníkmi. Ak projekt uspeje, počet zamestnancov sa zvýši na 25.

Bannon tak chce podľa The Daily Beast získať pevnú kontrolu nad Európou, ako sa to podľa neho podarilo v posledných desaťročiach Sorosovi. „Soros je skvelý. Je to diabol, ale je skvelý,“ povedal Bannon.

Tvrdí, že stačí málo, aby sa pomery v Európe zmenili a že ho inšpiroval

Keď mi povedali, že limit [kampane na Brexit] bol 7 miliónov libier, hovorím: ‚Máte na mysli 70 miliónov GBP? Čo to je, do riti?!‘ Za 7 miliónov sa nedá nič kúpiť. Nekúpite si s údaje z Facebooku, nekúpite si reklamy, nespravíte nič.

Frajeri! Práve ste dostali z EÚ piate najväčšie hospodárstvo na svete za 7 miliónov libier!

Rovnako bol fascinovaný volebným víťazstvom populistov v Taliansku, ktorí sa financovali sami

Pozrite sa na Päť Hviezd a Severnú Ligu,“ povedal. „Použili svoje vlastné kreditné karty. Prevzali kontrolu nad siedmym najväčším hospodárstvom na svete – za svoje kreditné karty! To je šialené.

Tvrdí, že bude využívať pákový efekt, ktorý dokáže zmeniť celý kontinent

Prvá vec, ktorú vás na Harvardskej škole učia, je používať páky,“ povedal Bannon. Svojími odbornými znalosťami, kontaktami a finančnou podporou je presvedčený, že môže získať mimoriadny vplyv v celej Európe.

Bannon patril k Trumpovým najbližším spolupracovníkom počas prezidentskej kampane a prvých mesiacov v úrade.

Po Trumpovom volebnom víťazstve v Bielom dome zastával funkciu strategického poradcu. Z tej bol po mnohých kontroverziách odvolaný vlani v auguste. Trump vtedy čelil silnej kritike kvôli reakcii na násilnosti v Charlottesville vo Virgínii vyprovokovaných ľavicovými progresivistami. V Spojených štátoch dochádza k likvidácii historickej pamäte, čo viedlo k likvidácii pamätníka generála Konfederácie Roberta E. Leeho. Proti rozhodnutiu protestovali nacionalisti, na ktorých zaútočili ľavicoví extrémisti. Jeden z fanatických nacionalistov, obdivovateľ Hitlera, vošiel autom do davu ľavičiarov. Trump sa ospravedlňujúco vyjadril k motívom nacionalistov a to malo za následok odvolanie Bannona.

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This