Austrálsky portál ABC priniesol znepokojivú informáciu. Podľa nej by Donald Trump mohol byť pripravený nariadiť útok proti Iránu za výdatnej pomoci Austrálie
[sociallocker][/sociallocker]
Významní predstavitelia Turnbullovej vlády povedali pre ABC, že veria pripravenosti Spojených štátov bombardovať iránske jadrové zariadenia. K akcii by mohlo dôjsť možno už v najbližšom mesiaci a že Austrália je pripravená pomôcť identifikovať možné ciele.
Zdroj ABC však zdôraznil, že poskytovanie takýchto informácií sa nedá porovnať s priamou účasťou na útoku.
Pripomeňme, že v máji, americký prezident, Donald Trump splnil jeden zo svojich hlavných sľubov kampane – oznámil odstúpenie od jadrovej dohodu s Iránom a prípravu novozadených sankcií proti nemu.
Svoje rozhodnutie vysvetlil, tým že blízkovýchodná krajina (podľa neho napriek dohode) pokračuje v obohacovaní uránu a vývoji jadrových zbraní.
Premiér Austrálie Malcolm Turnbull však hovorí, že nemá dôvod domnievať sa, že USA sa pripravujú na konfrontáciu.
Správa prichádza uprostred intenzívnej výmeny názorov amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho iránskeho náprotivku Hassana Rouhaniho.
Podľa ABC austrálske obranné zariadenia budú hrať pravdepodobne významnú rolu pri určovaní cieľov v Iráne, rovnako ako britské spravodajské agentúry.
Špičkové tajné obranné zariadenie Pine Gap v Severnom teritóriu sa považuje za kľúčové medzi takzvanými spravodajskými partnermi „Five Eyes“ – v USA, Veľkej Británii, Austrálie, Kanady a Novom Zélande. Jeho úlohou je riadenie amerických špionážnych satelitov.
Zdroj z prostredia tajných služieb však zdôraznil, že existuje veľký rozdiel medzi poskytovaním presných údajov resp. analýzy iránskych zariadení a byť súčasťou „kinetickej“ misie.
„Skúmanie obrázkov je veľmi odlišné od skutočnej účasti na útoku,“ uviedol zdroj.
„Poskytovanie spravodajských informácií a pochopenia toho, čo sa deje na mieste, aby vláda a vlády spojeneckých štátov boli plne informované na prijímanie rozhodnutí, sa líši od aktívneho zamerania.“
Premiér Malcolm Turnbull povedal, že dnes ráno nemá dôvod domnievať sa, že USA sa pripravujú na vojenskú konfrontáciu.
„Prezident Trump veľmi jasne vyjadril svoje názory celému svetu, ale tento príbeh … nevyužil príležitosť na žiadnu konzultáciu so mnou, ministrom zahraničných vecí, ministrom obrany alebo náčelníkom obranných síl,“ povedal.
Irán je signatárom medzinárodných dohôd, akou je napríklad Zmluva o nešírení jadrových zbraní a nie je známe, že v súčasnosti vlastní zbrane hromadného ničenia, ale pán Rouhani sa nedávno pochválil, že jadrový priemysel jeho národa postupuje rýchlym tempom.
Minulý mesiac šéf iránskeho jadrového programu otvoril nové zariadenie na obohacovanie jadrového materiálu. Avšak povedal o ňom, že bude v súlade s jadrovou dohodou, ktorú Teherán podpísal so svetovými mocnosťami v roku 2015 .
Akékoľvek útoky na iránske ciele pod vedením USA by ešte zhoršili situáciu v regióne, ktorá je tak už dosť napätá. Izrael by mal dôvod mať obavy z odvetných opatrení, pretože Irán neuznáva právo Izraela na existenciu.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa v apríli odvolal na takzvanú „preventívnu doktrínu“, ktorá umožňuje židovskému štátu, aby zamedziť schopnosť vývoja jadrových zbraní každej krajine, ktorá je nepriateľská voči Izraelu.
„Izrael nepovolí režimom, ktoré sa snažia o naše zničenie, získať jadrové zbrane,“ povedal Netanyahu.
Zdroj austrálskej vlády uviedol, že pokiaľ ide o Irán, Austrália sa spoliehala na spravodajské informácie získané od partnerov Five Eyes, a nie z Izraela.
Trumpove tweety sú reálne hrozby, alebo fake?
Zatiaľ čo niektorí v Turnbullovej vláde sa domnievajú, že Trump je pripravený použiť vojenskú silu proti Iránu, iní tvrdia, že by to mohlo byť len faložnou vyhrážkou, keďže dôsledky konfliktu s Teheránom môžu zahŕňať nepredvídateľné a nebezpečné reakcie na Blízkom východe.
Na Trumpove vyhrážky, odpovedal Rouhani: „Amerika by mala vedieť, že mier s Iránom je matkou všetkého mieru a vojna s Iránom je matkou všetkých vojen.“
„Neťahajte leva za chvost, inak budete ľutovať,“ povedal.
Trump odvtedy prispôsobil svoju rétoriku a naznačil, že Washington je pripravený vrátiť sa k rokovaciemu stolu s Teheránom pre novú jadrovú dohodu.
„Spojené štáty som stiahol z hrozivej jednostrannej jadrovej dohody o Iráne a Irán už nie je tá istá krajina,“ povedal v Kansas City.
„Sme pripravení uzavrieť dohodu.“
Príklad Severnej Kórey, kde viedli Trumpove tweety k dohode o denuklearizácii poloostrova by mohol naznačovať, že hrozby Trumpa sú len „psychologickou vojnou„.
„Austrália nalieha na Irán, aby bola silou pre mier a stabilitu v regióne,“ povedala ministerka zahraničných vecí Julie Bishop vo štvrtok pre ABC v programe AM.
„Vzťah medzi Spojenými štátmi a Iránom je pre nich kľúčovou záležitosťou.“
„Čo chceme urobiť, je zabezpečiť, aby všetky strany prijali mierové a stabilné zásady, aby zabezpečili bezpečnosť nášho regiónu.“
Keď sa pýtali ministra obranného priemyslu Christophera Pyna, či treba veriť hrozbe Trumpa voči Iránu, povedal:
„Prezident Trump už dokázal, že je osobou, ktorá je pripravená konať tak, ako to nerobili predchádzajúci prezidenti.„
„A z tohto dôvodu by sme mali vždy brať všetko, čo hovorí veľmi vážne.„
Americký minister obrany James Mattis posilnil tvrdú americkú líniu voči Iránu. Podľa neho Irán bol destabilizujúcim prvkom v celom regióne.
„Jediným dôvodom, prečo je vrah Assad stále pri moci [v Sýrii] – hlavným dôvodom – je to, že Irán ho podporil, posilnil ho a financoval ho,“ povedal.
„V Jemene vidíme rovnaký druh zločinov, keď podnecujú ďalšie násilie. Považujeme za preukázaný ich škodlivý vplyv od Bahrajnu po Saudskú Arábiu.“
Trump v máji stiahol podpis USA z iránskej jadrovej dohody a teraz sa usiluje o kompletnú, overiteľnú a úplnú denuklearizáciu, než o vratné a dočasné zmrazenie iránskeho jadrového programu.
USA plánujú obnoviť sankcie zrušené dohodou o Iráne do 4. novembra. Patria sem obchod a investície amerických firiem s Iránom a sankcie za iránsky vývoz ropy.