Vyberte položku Stránka

Austrália umožní homosexuálne manželstvá

Austrália umožní homosexuálne manželstvá

Austrálčania sa v nezáväznom plebiscite vyslovili za to, aby krajina umožnila uzatvárať homosexuálne manželstvá. Možnosť ÁNO zvolilo 66,4 % zúčastnených voličov. Plebiscitu sa zúčastnilo 12,7 milióna Austrálčanov, teda 79,5 percent oprávnených voličov, informovala dnes BBC.

homosexuálne manželstvá

Oznámenie pozitívneho výsledku vyvolalo v Austrálii obrovské nadšenie / Evening Standard

Referendum sa konalo formou poštového prieskumu, ktorý prebiehal v celej Austrálii počas uplynulých ôsmich týždňov. V Austrálii je hlasovanie vo voľbách a referendách povinné, ale Senát odmietol financovať záväzné hlasovanie. Takmer 80 percent z viac ako 16 miliónov registrovaných voličov zaslalo hlasovacie lístky v dobrovoľnom prieskume, ktorý obhajcovia homosexuálnych manželstiev namietali ako zbytočnú prekážku a odporcovia sa vysmievali, že ide o okrajovú otázku malého verejného záujmu. Na rozdiel od povinných volieb, prieskum bol nepovinný.

Neobstojí ani častá námietka kritikov, že pri pomerných počtoch z nekompletnej účasti nemožno usudzovať celkové nastavenie spoločnosti. Z celkového počtu registrovaných voličov okolo 16 miliónov je aj pri absolútnom vyjadrení za schválenie manželstiev homosexuálov viac ako 8,4 milióna. Takže aj pri nekompletnej účasti registrovaných voličov sa za zmenu vyslovila celkove nadpolovičná väčšina všetkých voličov.

Hoci je referendum nezáväzné, austrálsky premiér Malcolm Turnbull uviedol, že vzhľadom k „ohromujúcemu” výsledku sa jeho vláda pokúsi daný zákon zmeniť ešte pred Vianocami. Austrália by sa tak stala 25. krajinou sveta, ktorá takéto sobáše povolí, uviedla agentúra AP.

„(Austrálčania) hlasovali „áno” za spravodlivosť, hlasovali „áno” za záväzok, hlasovali „áno” za lásku,” povedal Turnbull novinárom. „Teraz je na nás, aby sme sa s tým vysporiadali v austrálskom parlamente, aby sme sa vysporiadali s prácou, ktorú nám austrálsky ľud naložil, a aby sme to urobili tento rok pred Vianocami. To musí byť náš záväzok.”

Austrália oslavuje – homosexuálne manželstvá budú

 

O autorovi

1 Komentár

  1. mpskus

Pin It on Pinterest

Share This