Portál Asia Times zverejnil informáciu o plánoch japonskej vlády na výrobu lietadla piatej generácie. Ak by sa plány realizovali, Japonsko by to vyrábalo v spolupráci  s americkou firmou Lockheed Martin. Lietadlo by malo byť kombináciou návrhu F-35 Lighting a lietadla, ktoré USA zakázali vyvážať, F-22 Raptor.

F-22 Raptor je dodnes považovaný za najlepšie lietadlo na svete. Napriek tomu, že sa už dávno nevyrába a výroba sa neplánuje obnoviť, zatiaľ neexistuje lepšia stíhačka pre vybojovanie vzdušnej nadvlády.

Ako píše portál,  dodávateľ armády USA Lockheed Martin chce ponúknuť Japonsku vypracovanie návrhu na výrobu lietadla typu stealth, ktorý spája návrhy modelu F-35 Lighting II a F-22 Raptor.

Podľa agentúry Reuters Japonsko dúfa, že zavedie „vlastné lietadlo pre vybojovanie vzdušnej nadvlády“ niekedy po roku 2030, čo pomôže pomôcť odvrátiť prienik do jeho vzdušného priestoru čínskymi a ruskými lietadlami.

Zdroje informovali tlačovú agentúru, že Lockheed diskutoval s japonským ministerstvom obrany a pripravuje sa na predloženie formálneho návrhu v reakcii na japonskú žiadosť. Tento krok by si vyžadoval povolenie od vlády USA, keďže ponuka by sa týkala aj tajnej vojenskej technológie.

Cieľ Japonska, vyvinúť vlastnú bojovú stíhačku bol čiastočne motivovaný predchádzajúcim odmietnutím Washingtonu predať F-22. Nový vývoj by bol veľkým posunom, keďže F-22 je stále považovaný za najlepšiu stíhačku na svete pre vybojovanie vzdušnej nadvlády.

Uvažujeme o domácom vývoji, spoločnom vývoji a možnostiach zlepšenia existujúcich výkonov lietadiel, ale zatiaľ sme nerozhodli,“ uviedol hovorca ministerstva obrany v piatok.

Tešíme sa na preskúmanie možností japonskej náhrady F-2 v spolupráci s japonskou aj americkou vládou. Naše svetové prvenstvo a skúsenosti s lietadlami 5. generácie môžu byť využité pre nákladovo efektívne poskytnutie kapacít na splnenie budúcich bezpečnostných potrieb Japonska,“ povedala hovorkyňa Lockheed Martin.

Japonsko v spolupráci s americkými výrobcami vyrába vlastný variant americkej stíhačky F-15 aj F-16. Práve model stíhačky Mitsubishi F-2 je odvodený od jednomotorovej stíhačky F-16 Fighting Falcon. Na základe spokojnosti s týmito programami, chce v spolupráci s americkými výrobcami pokračovať ďalej.