V ranných správach 7.6.2018 sa objavila na kanáli ARD reportáž, ktorú prečítal Michael Götschenberg, expert ARD pre oblasť tajných služieb. Reportáž tvrdila, že Nemecko nemá žiadne dôkazy od Británie v kauze Skripaľ
[sociallocker][/sociallocker]
O tejto téme sa s ním ešte v ten deň porozprávala moderátorka RBB (Rádio Berlín Brandenburg).
Kľúčový odkaz je ten, že ani tri mesiace po udalosti Nemecko nezískalo žiadnou cestou (z Británie, či vlastných zdrojov) dôkazy o účasti Ruska. Zároveň hodnotí Michael Götschenberg diplomatickú vojnu ako niečo, čo nemá v dejinách obdobu a čo viedlo k neuveriteľnému zhoršeniu vzťahov s Ruskom
Kompletnú reportáž v nemčine si môžete vypočuť aj u nás
Prepis reportáže
Berlin naďalej čaká na dôkazy
Federálna vláda doteraz nedostala od Londýna žiadny dôkaz k prípadu Skripaľ. Nemecké spravodajské služby nemajú žiadne informácie, že Rusko by mohlo byť zodpovedné za útok nervovo-paralytickým jedom.
K dnešnému dňu federálna vláda čaká márne: RBB Info Radio sa dozvedelo zo zdrojov v parlamente, že britská vláda spolkovej vláde doteraz nepredložila žiadne dôkazy o tom, že Rusko je zodpovedné za útoku jedom na bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru.
Spolková vláda o tom včera informovala parlament na Výbore pre kontrolu tajných služieb Bundestagu. Doteraz vie vláda len to, že použitý jed bol Novičok – chemická bojová látka, ktorá bola vyvinutá v Sovietskom zväze.
Nemecko tiež nič nezistilo
Okrem toho britská vláda doteraz neposkytla nič. Ako oznámili zdroje rádia, britská vláda taktiež nemohla dokázať, že použitý jed pochádzal z Ruska, ani to, že za útok bol zodpovedný Kremeľ. Podľa informácií RBB nemecké spravodajské služby taktiež nezískali žiadne vedomosti z vlastných zdrojov, ktoré by umožňovali takýto záver.
Otec a dcéra sa prebrali z kómy
Po tom, čo sa zotavila Júlia Skripaľ a opustila nemocnicu, rovnako sa dal dokopy aj jej otec Sergej a nemocnicu opustil tiež. Julia Skripaľ dala v posledných dňoch pred kamerou vo Veľkej Británii krátke vyhlásenie: stále len ťažko môže uveriť, že ona a jej otec boli napadnutí týmto spôsobom, povedala. Jej zotavenie bolo pomalé a bolestivé.
Lekári, ktorí v nemocnici v Salisbury asistovali pri ich zotavovaní, povedali, že priebeh otravy a nakoniec uzdravenie bolo zázrakom. Predpokladalo sa, že neprežijú.
Masívne diplomatické dôsledky
Prípad Skripaľovcov viedol k dramatickému zhoršeniu diplomatických vzťahov medzi Ruskom a mnohými západnými štátmi. Po tom, ako britská vláda vyhlásila, že je presvedčená, že Rusko bolo zodpovedné za otravu Skripaľa a jeho dcéry, z celkove 26 európskych krajín, USA, Kanady a NATO bolo vyhostených viac ako 140 ruských diplomatov – čo nemá v histórii obdobu na stupnici diplomatických vzťahov.
Nemecko bolo solidárne s požiadavkou Británie a vyhostilo štyroch ruských diplomatov. Na oplátku Rusko vyhostilo diplomatov zo spomenutých krajín v rovnakom počte.
Aj iné krajiny mali novičok
Správy v nemeckých mediách ako NDR , WDR , „Sueddeutsche Zeitung“ zverejnili, že informácie o jede neboli ohraničené len na Rusko. „Die Zeit“ hlásil, že v roku 1990 ruský vedec ponúkol vzorku látky Novičok nemeckej tajnej službe BND (Spolková spravodajská služba).
Odvtedy je známe, že neurotoxín bol z Ruska vyvezený minimálne na Západ. V akých rukách by sa ešte mohol vyskytovať, je nejasné. Správanie sa britskej vlády čoraz viac tlačí na vysvetlenie federálnej vlády.
Okrem toho, že jed bol označený ako Novičok, neexistuje žiadna stopa, ktorá by viedla k Rusku, nieto ešte ku Kremľu. Rozhodnutie o účasti na akcii vyhostenia ruských diplomatov sa teda javí ako viac než pochybné.