Agentúra AP vydala správu, kde popisuje snahu sýrskej armády dostať pod kontrolu časť provincie Idlib.
Sýrske vládne sily a spojenecké milície postupujú na najväčšom ostávajúcom rebelskom území na severe krajiny.
Agentúra tvrdí, že postup vládnych vojsk núti tisíce civilistov utiecť v mrazivých zimných teplotách smerom k hranici s Tureckom.
Ofenzíva na Idlib – veľká provincia v severozápadnej Sýrii, plná civilistov a ovládaná militantmi spojenými s al-Káidou – sa očakávala po porážke skupiny Daeš (IS – Islamský štát), ktorú Rusko oznámilo 7.decembra 2017.
Minulý týždeň ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov povedal, že hlavné vojenské operácie proti IS v Sýrii sa skončili. To signalizovalo, že sa pozornosť presunie na militantov spojených s al-Káidou.
Ofenzíva v provincii Idlib podľa AP prináša významné riziká.
OSN tvrdí, že v provincii susediacej s Tureckom, žije viac ako 2,6 milióna Sýrčanov. Z tohto počtu je vraj vyše 1,1 milióna ľudí, ktorí utiekli pre bojmi inde v krajine. Vládna ofenzíva zameraná na úplnú kontrolu by mohla spôsobiť rozsiahle ničenie a masívne vysídľovanie. V každom prípade ovládnutie provincie bude dlhé a očakávajú sa straty na životoch
Zdá sa, že hlavným cieľom je dnes rozľahlá letecká základňa Abu Zuhoura (Abu ad Duhur), ktorá sa nachádza na juhovýchodnom okraji provincie a zabezpečuje cestu Damask-Aleppo, ktorá prechádza cez Idlib.
Postup vládnych síl od 7.decembra, keď Rusko oznámilo porážku Daeš
Podľa hlásení Al-Ikhbariya TV, v nedeľu vládne sily zachytili mesto Sinjar, čím odstránili kľúčovú prekážku vo svojom pochodu smerom k leteckej základni. Mesto Sinjar sa nachádza asi 19 kilometrov južne od Abu Zuhuru.
Opoziční aktivisti tvrdia, že počas posledných dní prišlo o život pri náletoch niekoľko desiatok civilistov.
Počas posledných dvoch mesiacov zajali vojaci podporovaní ruským letectvom viac ako 80 miest a obcí v severných častiach susednej provincie Hama a prvýkrát od polovice roka 2015 zaútočili na samotný Idlib.
Ofenzíva nabrala na intenzite počas Vianoc, keď jeden z najskúsenejších dôstojníkov prezidenta Bashar al-Assada prevzal velenie operácie so svojimi jednotkami. Cieľom je rozšírenie prítomnosti vlády v Idlibe a zvýšenie bezpečnosti cesty, ktorá spája hlavné mesto Damask s Aleppom, najväčším sýrskym mestom.
Brigádny generál Suheil al-Hassan, známy tiež medzi svojimi vojakmi ako „Tiger„, viedol elitné sily k mnohým víťazstvám proti povstalcom počas celého trvania skoro sedemročného konfliktu. Naposledy si pripísal porážku IS vo východnej Sýrii, vrátane mesiac trvajúcej bitka o mesto Deir el-Zour.
„Podmienky na zemi sú pre povstalcov zlé,“ povedal opozičný aktivista zo severnej Sýrii, ktorý zo strachu pred teroristami uviedol len krstné meno, Hassan. Povedal, že povstalci sú priškripnutí v bitke na dvoch frontoch. Jednak sa bránia útokom vládnych síl, ale útočia na nich aj zvyšky oddielov, ktoré sa hlásia k Daeš. Povedal, že ruské letecké údery si vyžiadali ťažkú daň.
Ďalší opozičný aktivista v provincii Hama, Mohammed al-Ali, povedal, že Rusi a sýrska vláda prevádzajú pred útokom na dediny ich „kobercové bombardovanie„.
Po telefóne popisuje, čo pomáha vládnym silám. „Ruské letecké útoky, slabé opevnenia a útoky Islamského štátu v Hama,“ tvrdí.
Hassan a al-Ali uviedli, že je veľmi nepravdepodobné, že by vládne sily pochodovali smerom k provinčnému hlavnému mestu, nazývanému aj Idlib, pretože by to viedlo k ťažkej bitku s veľmi skúsenými a dobre ozbrojenými povstalcami spojenými s al-Káidou.
V provincii dominuje Výbor pre oslobodenie od Levantu, ktorý tvrdí, že prerušil vzťahy s al-Káidou, ale panuje všeobecné presvedčenie, že k nej stále patrí.
Podľa Hassana sa zdá, že hlavnou misiou operácie je zabezpečiť cestu Damask-Aleppo.
V decembri 2016 vládne sily oslobodili časť mesta Aleppo ovládanú teroristami. To bolo najväčšie víťazstvo vlády od začiatku konfliktu. Jediná cesta k hlavnému mestu však zostala nebezpečná, keď povstalci útočili zo západu a Daeš z východu. Vojaci odvtedy zničili IS, ale západná strana stále ostáva vystavená nebezpečenstvu.
Štyri dni po tom, ako al-Hassan prevzal operatívne velenie, vojsko dokázalo prekonať ťažkú obranu militantov a oslobodiť mesto Abu Dali, spojenie medzi Hama, Idlib a Aleppo.
Odvtedy tisíce ľudí utieklo so svojimi vecami uprostred krutého chladného počasia na bezpečnejšie oblasti na severe, vrátane mesta Idlib a oblastí v blízkosti hranice s Tureckom. Pro-opozičné médiá tvrdia, že viac ako 5 000 rodín utieklo za posledné dva týždne pred násilím, niektoré si prenajali domy alebo zostali v stanoch na otvorených poliach, iné rodiny zostali bez domova.
Minulý týždeň sa vládne sily dostali do vzdialenosti približne 12 kilometrov od Chán Šajchún. V meste počas minulého roka na následky chemického útoku zomrelo viac ako 90 ľudí, čo viedlo USA k útoku raketami na leteckú základňu Sýrie. Odborníci z OSN a západné monitorovacie skupiny spolupracujúce s miestnymi teroristami obviňovali z chemického útoku vládu. Naopak, nezávislí aktivisti , Rusko a sýrska vláda upozornili na nezákonné skladovanie a používanie chemických zbraní teroristami, čo viedlo k tragickej nehode.
Organizácia SOHR tvrdí, že od začiatku ofenzívy 25.decembra umrelo približne 43 civilistov, 57 teroristov a 46 príslušníkov provládnych síl,
„Režim chce obsadiť východnú časť provincie Idlib,“ povedal šéf SOHR Rami Abdurrahman. „Ich cieľom je odstrániť každú hrozbu na ceste“ medzi Damaskom a Aleppo, povedal.
Generál Al-Hassan viedol elitné sily za výkonnej leteckej podpory k víťazstvu v Aleppo a vo veľkej časti východnej Sýrie. Ruský prezident Vladimir Putin pochválil al-Hassana počas návštevy Sýrie minulý mesiac, kde sa s ním stretol spolu s prezidentom Bashar al-Assadom a ruskými dôstojníkmi na leteckej základni Hmeimim.
„Vaši ruskí kolegovia mi povedali o vašej práci a že Vy a Vasi vojaci vykonávate misie efektívne,“ povedal Putin al-Hassanovi počas návštevy. „Dúfam, že táto spolupráca prinesie v budúcnosti väčší úspech.„