Agentúra AP News prináša reportáž zo Sýrie, ktorá po zničujúcej vojne opäť povstáva z popola. Bývalý sýrsky rebelský veliteľ Omar Melhem svoju rétoriku úplne zmenil.
[sociallocker][/sociallocker]
Omar Melhem bol plukovníkom sýrskej armády v časoch, keď začalo povstanie proti prezidentovi Basharovi Assadovi v roku 2011. O rok neskôr odišiel a pripojil sa k ozbrojenému povstaniu proti sýrskemu vodcovi.
Potom, čo Assadove jednotky postupovali ku mestu Talbiseh, bol medzi povstalcami, ktorí sa odovzdali svoje zbrane a súhlasili s dohodou o kapitulácii. Táto dohoda im umožnila zostať v ich rodnom meste, namiesto exilového života na severe krajiny.
Sýrska vláda znovu nadobudla kontrolu nad pevnosťami rebelov. Koexistencia medzi armádnymi zložkami a bývalými povstaleckými bojovníkmi ako je Melhem, sa tým pádom stala novou realitou.
51-ročný bývalý veliteľ rebelov teraz slúži ako prostredník medzi obyvateľmi a ďalšími ex-rebelmi so sýrskou vládou. Hovorí, že vojna priniesla do jeho mesta len smrť a skazu. Dohoda, ktorú on a ostatní povstalci s vládou podpísali, mala za cieľ ukončiť dlhoročnú biedu obyvateľov jeho rodného mesta.
„Ľudia sú už unavení z tejto vojny, z neustáleho bojovania a skazy všade navôkol… Dospeli jednoducho k záveru, že sú len bábkami, s ktorými iné krajiny hrajú svoje hry,“ povedal Melhem s odkazom na USA, západné krajiny, Turecko a krajiny Perzského zálivu, ktoré podporovali povstalcov či Rusko a Irán, ktorí podporovali sýrsku vládu.
Talbiseh a neďaleký Rastan patrili medzi prvé sýrske mestá, ktoré zobrali zbrane do rúk proti vláde. Dnes sú súčasťou toho, čo niektorí nazývajú ako proces „zmierenia.“ Iní to však považujú za ponižujúcu kapituláciu po rokoch nevyberavého bombardovania a obliehania.
Melhem je jeden z tisícok povstalcov, ktorí boli nútení sa vzdať, výmenou za možnosť zostať v meste. Stovky ďalších bojovníkov odmietli a odišli so svojimi rodinami do rebelskej časti v severnej Sýrii, kde sa pripojili k desiatkam tisíc protivládnych bojovníkov, ktorí boli prinútení odísť do exilu.
Dnes plukovník lobuje za lepšie služby v meste. Nosí pri sebe zoznam mien všetkých povstalcov v meste a ďalší zoznam všetkých zbraní, ktoré boli odovzdané vláde.
V jednom okamihu sa Melhem sťažoval plukovníkovi armády na nedostatky v nepretržitom zásobovaní vodou a elektrickou energiou. Odpoveď dôstojníka: buďte trpezliví. Je to menej ako dva mesiace od doby, kedy mesto prešlo do rúk vlády.
Keď Melhem povedal, že obyvatelia mesta spolupracujú s tými, ktorí sa s nimi dobre správajú, ale nebudú tolerovať žiadne zlé zaobchádzanie, dôstojník odpovedal: „Prišli ste sem, aby ste napli svaly?“ Potom sa obaja zasmiali.
Obe mestá sú väčšinou opustené. Talbiseh, v ktorom kedysi žilo 70 000 obyvateľov, obýva teraz len niekoľko tisíc ľudí.
Počas turné tímu agentúry Associated Press, prvým západným médiom v Sýrii, bolo vidno na uliciach bývalých povstalcov, mnohí boli bez práce. Povedali, že dostali zákaz opustiť región a sťažovali sa, že sýrska vláda ich núti, aby zaplatili dane spätne od roku 2011.
Väčšina obchodov bola zavretá a domovy, posiate dierami po nábojoch a poškodené bombardovaním, boli prázdne. Pri vchode do mesta stál obrovský plagát Bashar al-Assada.
Sýrsky konflikt prepukol v marci 2011 protestami v meste Daraa, inšpirovanými Arabskou jarou. Protestujúci žiadali reformy a viac slobôd. Obeťou vojny sa stalo takmer pol milióna ľudí a polovica obyvateľov krajiny bola nútená sa presídliť.
Počas niekoľkých dní sa protesty rozšírili po celej krajine. Po dvoch mesiacoch vládnych zákrokov sa ozbrojenci v Talbiseh a Rastane začali brániť pomocou pušiek a raketometov.
Obe mestá sa ponorili do opakujúcich sa cyklov krviprelievania. Toto vládne obliehanie trvalo niekoľko rokov a obyvatelia ledva prežívali kvôli nedostatku potravy. Úľavu priniesol až minulý rok po tom, čo boli zaradení do jednej zo štyroch oblastí, na ktorých sa dohodli Rusko, Irán a Turecko, ktorí podporili súperiace skupiny v konflikte Sýrie.
„Život bol veľmi tvrdý, nič nebolo dostupné. Bolo dokonca ťažké nájsť bochník chleba,“ povedal 61-ročný farmár Abdul-Latif al-Khatib.
„Moje dcéry kričali od strachu. Bežali sme, nevediac kam sa schovať,“ povedala 42-ročná Hayat al-Ghard, ktorá zostala v Talbiseh so svojím manželom a siedmymi maloletými dcérami. Povedala, že jej dcéry sú negramotné, pretože školy boli po začatí bojov väčšinou zatvorené.
Melhem bol vojenským veliteľom Jaysha al-Tawheeda, najväčšej povstaleckej frakcie v regióne s asi 3000 bojovníkmi. Teraz sa namiesto boja s vládnymi silami chváli čistením regiónu od skupín Islamského Štátu v roku 2015 a bojovníkov naviazaných na al-Káidu rok predtým.
„Jaysh al-Tawheed bolo vytvorené s cieľom bojovať proti Daesh a vykopli sme ich z našej oblasti,“ povedal Melhem, používajúc arabský termín pre IŠ.
Povedal, že od nástupu IS začala nadväzovať jeho skupina kontakty so Sýrskym riaditeľstvom vojenského spravodajstva a spolupráca pokračovalo až do minulého roka, kedy sa dosiahla dohoda o de-eskalácii.
Vo februári začali vládne sily podporované ruským letectvom spúšťať kampaň na opätovné prevzatie predmestí hlavného mesta Sýrie, Damašku. Oblasť, známa ako východná Ghouta, bola jedným zo štyroch regiónov, ktoré boli určené na de-eskaláciu.
Po tom, čo v apríli vojsko obsadilo Východnú Ghoutu, vláda obrátila svoju pozornosť na časť krajiny severne od Homsu, vrátane reťaze miest a obcí, ktoré zahŕňali Talbiseh a Rastan. Spolu s vládnou ofenzívou začali ruské a sýrske orgány sprostredkovať takzvané dohody o „zmierení„. 18. mája vládne jednotky vstúpili do Talbiseh a rebeli zložili zbrane.
Podľa jedného vládneho vojenského veliteľa v tejto oblasti bolo zmierenie len eufemizmom pre kapituláciu.
„Nemôžeme povedať, že sme skutočne dosiahli zmierenie v pravom zmysle slova,“ povedal plukovník Youssef Sibahi.
Keď sýrska armáda prevzala kontrolu nad oblasťou, povstalci si uvedomili, že sú na rade. „Boli nútení sa vzdať pod nálepkou zmierenia. To je všetko,“ povedal.
Sibahi často komunikuje s Melhemom a povedal, že bývalý veliteľ povstalcov pomohol koordinovať dohodu s cieľom zastaviť boj.
Vládny dôstojník odkazuje rebelom v zostávajúcich častiach Sýrie: „Ak odmietnú dohodu o zmierení, oblasť bude obsadená cestou skazy a smrti… Nie je iná možnosť.“
Pokiaľ ide o Melhema, povedal, či už išlo o vzatie zbraní do rúk na obranu svojho mesta, alebo o prijatie kapitulačnej dohody, neľutuje nič.
„Bolo nám to nariadené a museli sme urobiť to, čo sme urobili. Som spokojný s tým, čo som dosiahol,“ povedal. „Sýria je predsa jedna krajina.“
Zdroj: AP News