Amerika je späť, stáva sa svetovým lídrom v ťažbe ropy

Denná ťažba v USA bola v novembri viac ako 10 miliónov barelov. Je to úroveň, na ktorej Amerika nebola už skoro 50 rokov. Všetko je zásluha nekonvenčnej ťažby, píše CNBC.

Podľa správy EIA z 31.1.2018 prekročila v novembri 2017 úroveň 10 miliónov barelov denne, konkrétne 10 038 tisíc barelov.

EIA

To je len o niečo menej ako bol rekord z roku 1970, kedy bola produkcia v novembri na historickom maxime.

Náraste je za desať rokov dvojnásobný, že hovorí samé za seba. Amerika bola v minulosti najväčším čistým dovozcom, dnes sa trend obracia. V krátkej dobe USA nielenže bude čistým exportérom, ale predbehne aj Saudskú Arábiu a Rusko, ktoré trónili svetovej produkcii dlhé roky, aby sa stal významným producentom čierneho zlata na svete.

Odhaduje sa, že USA bude viac vyvážať ako dovážať už v roku 2020.

Je to zásluha bridlicovej ťažby ropy, ktorá sa najviac podieľa na expanzii produkcie. Odvetvie je síce neustále v strate (fakticky nebolo v zisku ani pri cene ropy 100 dolárov za barel), investori však neustále nalievajú miliardy dolárov a tak môže ťažba rásť. Ešte v roku 2016 Bloomberg uvádzal, že do odvetvia sa nalialo okolo 130 miliárd dolárov.

Až rast cien v druhej polovici roka 2017 povzbudil investorov. Ceny pod 50 dolárov za barel sú už v strednodobom výhľade pre väčšinu spoločností likvidačné. Dnešné ceny okolo 70 dolárov vzbudzujú optimizmus.

Bridlicová revolúcia v Amerika mení svetový trh s ropou. A nielen to, ide zároveň o motor americkej ekonomiky.

Prezident Trump oslávil prvé výročie svojho pobytu v Bielom dome oslavou pokroku v tejto oblasti. Ropný priemysel mal hlavnú zásluhu na vynikajúcich výsledkoch amerického hospodárstva počas minulého roka. Vytvoril desiatky tisíc nových pracovných miest, posilnila sa energetická bezpečnosť Spojených štátov a poskytla Washingtonu nové možnosti na ukladanie sankcií pri posilňovaní svojho vplyvu na planéte.

eia
Nezamestnanosť v USA je na konci roka 2017 4,1% / Štatistika federálneho úradu práce St. Louis

Po celé desaťročia jedinou otázkou bolo, ako rýchlo sa bude zvyšovať USA dovoz ropy,“ hovorí podpredseda IHS Markit Daniel Yergin. „Situácia sa výrazne zmenila,“ dodáva.

USA naďalej kupujú ropu z iných krajín, ale dovoz ropy prudko klesol. V októbri minulého roka klesla na 2,5 milióna barelov denne z 12,9 milióna v roku 2006. Amerika začala obchodovať s ropou. V januári až septembri 2017 USA vyviezli do Číny asi 50 miliónov barelov ropy, 20 miliónov barelov do Veľkej Británie a 7 miliónov barelov do Indie.

Po dlhom poklese výroby v 80. rokoch minulého storočia, produkcia začala rásť v roku 2009. Nezávislé spoločnosti ako EOG Resources začali používať horizontálne vŕtanie a hydraulické štiepenie bridlíc – frakovanie.

Ropný priemysel v USA, spolu s kolegami z iných krajín, utrpel ťažký úder po páde cien ropy v roku 2014. Desiatky spoločností skrachovali. Avšak banky a investori tomuto odvetviu ropného priemyslu verili a podporovali ho. Pomohli mnohým malým a stredným podnikom, ktoré boli hlavnými účastníkmi bridlicovej revolúcie udržať sa nad vodou  pôžičkami.

Pokles cien núti producentov ropy výrazne zlepšiť efektívnosť ťažby a vylepšovať technológie. V dôsledku toho sa produktivita prudko zvýšila. Takže ak v Permianskom bazéne, v Texase a v Novom Mexiku, pred štyrmi rokmi jeden vrt poskytoval priemerne 196 barelov denne, teraz sa podľa EIA toto množstvo zvýšilo na 628 barelov, čo je viac ako trojnásobok. Prudko klesol, na 77% predchádzajúceho stavu, aj počet zamestnancov v porovnaní s vrcholom, ktorý bol zaznamenaný v septembri 2014.

Na rozdiel od tradičných projektov v ropnom priemysle, ktoré sa môžu byť pretiahnuť až na niekoľko rokov, vŕtanie studní pre ťažbu z ropných bridlíc zvyčajne trvá niekoľko týždňov a stojí niekoľko miliónov dolárov. To znamená, že rýchlosť reakcie na trhové volatility sa značne zvýšila. Vzhľadom na to, že ceny ropy začali minulý rok stúpať, ťažiari z bridlíc veľmi rýchlo obnovili prácu vrtných súprav. Odborníci sa domnievajú, že produkcia ropy v Amerike bude naďalej rásť.

Dňa 9. januára oznámila EIA svoju prognózu, že v roku 2019 by sa mala zvýšiť na 10,9 milióna barelov denne. Stačí povedať, že ExxonMobil tento týždeň oznámila, že plánuje zvýšiť produkciu ropných bridlíc v Permianskom bazéne. Tento región sa podieľal takmer tretinou (30%) na raste spoločnosti v posledných rokoch, a dnes produkuje až pol milióna barelov denne. Do dvoch rokov by mal byť celkový nárast až o dva milióny barelov denne

Prudké zvýšenie výroby bridlicového oleja v Amerike poškodzuje financie iných krajín produkujúcich ropu.

Bridlice obmedzili schopnosť OPEC manipulovať s cenami ropy,“ povedal Jason Bordoff, riaditeľ Centra pre globálnu energetickú politiku na Columbia University. „Členovia OPEC by si mali zvyknúť na túto novú nepriateľskú dynamiku.

Po tom, čo nastal skutočný nárast produkcie , začíname vidieť postupnú zmenu nálady na trhu s ropou,“ vysvetľuje Joseph Bozoyan, senior manažér bostonskej spoločnosti Manulife Asset Management LLC. „Rekordné čísla produkcie v USA začnú spomaľovať zvyšovanie cien.

Niektorí analytici sa domnievajú, že bridlice obmedzia rast cien ropy, ale bridlicový priemysel je ešte stále veľmi mladý. Bude treba sa vysporiadať so všetkými dôsledkami jeho vzniku a vývoja, čo bude nejaký čas trvať.

 

 


Publikovaný

v

,

od

Značky: