Americký sen: Skoro tretinu podnikov zakladajú imigranti

Agentúra AP vo svojom poslednom príspevku tvrdí, že prosperita Ameriky závisí od migrantov. Klesá počet novozaložených spoločností, naproti tomu prudko rastie podiel spoločností založených migrantami.

Škót Alexander Graham Bell, vynálezca telefónu a zakladateľ AT&T bol prisťahovalec, rovnako aj Sergey Brin, ktorý založil Google.

[sociallocker][/sociallocker]

U prisťahovalcov je približne dvakrát vyššia pravdepodobnosť ako u pôvodných Američanov, že si založia novú spoločnosť,“ hovorí analytik Kauffmanovej nadácie Arnobio Morelix, ktorý podporuje podnikanie.

Analytici poznamenávajú, že podnikateľské aktivity sú kriticky potrebné práve teraz. Kým v rokoch 2002-2006 sa zakladalo priemerne 524 000 podnikov ročne, počet novovzniknutých amerických podnikov klesol v roku 2015 na 414 000.

Z toho dôvodu si podaktorí komentátorí myslia, že Trumpova politika v oblasti obmedzovania migrácie je zlá.

Posiela veľmi silný negatívny signál zvyšku sveta:“ Nepríďte do Spojených štátov. Nechceme vás,“ povedal John Dearie, predseda Centra pre americké podnikanie, nestraníckej skupiny, ktorá podporuje prisťahovalectvo. „To je strašne škodlivé.

V správe z minulého roka Kauffmanova nadácia dospela k záveru, že v roku 2016 takmer 30 percent nových amerických firiem založila prvá generácia prisťahovalcov. Je to enormný nárast v porovnaní s 13 percentami v roku 1996.

Čo sa týka podnikania, prisťahovalci boli vždy neúmerne zastúpení. Dôvodom bol často problém si nájsť prácu, na ktorú majú kvalifikáciu z pôvodnej domoviny. Niektorí zamestnávatelia zo Spojených štátov nevedia, na čo by im bol dobrý napríklad vysokoškolský diplom z Indie alebo skúsenosti z práce v Litve. Preto majú tendenciu pred migrantami dávať prednosť domácim absolventom, ktorých kvalifikácii dôverujú.

V roku 1982 sa do Ameriky dostal na turististické vízum Francúz Philippe Kahn. Aby mohol talentovaný konštruktér a programátor ostať v Amerike, založil si spoločnosť, z ktorej sa stala legenda amerického softvérového priemyslu. Firma Borland spôsobila revolúciu v programovaní pre operačné systémy Microsoftu. Doslova z nuly vybudoval za desať rokov firmu v hodnote 500 miliónov dolárov. Zelenú kartu, ktorá ho oprávňovala na trvalý pobyt v USA, dostal až v roku 1986.

Brin, narodený v Rusku, spoluzakladal spoločnosť Google. Elon Musk narodený v Južnej Afrike, rozbehol výrobu elektrických automobilov Tesla a spoločnosť pre kozmický výskum SpaceX. Traja prisťahovalci, Peter Thiel z Nemecka, Lukáš Nosek z Polska a Max Levchin z Ukrajiny, založili spoločnosť Confinity Z nej sa po zlúčení so spoločnosťou X.com Elona Muska stal svetoznámy PayPal.

Vlaňajšia štúdia Centra pre americké podnikanie dospela k záveru, že 43 percent firiem v rebríčku Fortune 500 bola založená prvou alebo druhou generáciou prisťahovalcov.

Potom sú tu skromnejšie podniky, ktoré odštartovali novo prichádzajúci – indické hotely, kórejské potraviny, grécke jedlá.

Táto krajina je stále plná prísľubov, ako to bolo počas dní ostrovov Ellis,“ hovorí Alvaro Maurice, prisťahovalec z Venezuely, ktorý v roku 2011 založil poradenskú firmu v Daytone v Ohiu.

V Pittsburgu sa pred 5 rokmi stretli vysokoškolskí študenti z Kene. Prisťahovalci Lavender Wachira a May Lebo založili upratovaciu firmu s investíciou menej ako 500 dolárov. Dnes dúfajú, že podnik rozbehnú natoľko, aby mohli zamestnávať ľudí na marketing, účtovníctvo a iné administratívne úlohy. Doteraz všetky tieto pomocné práce musia robiť sami.

Reštaurácia v severozápadnom Washingtone, ktorú založili Amara a Isata Sumah zo Západnej Afriky funguje už 25 rokov. Manželský tím pripravuje jedlá, ktoré pochádzajú z ich domoviny.  V Sumah’s West African Restaurant & Carry Out podávajú jollofovú ryžu, ostrú paprikovú polievku a ďalšie západoafrické jedlá 12 až 14 hodín denne. Manželia hovoria, že dokázali ušetriť dosť na to, aby si kúpili dom na predmestí Marylande a poslali dve dcéry na vysokú školu.

Reštaurácia sa nachádza neďaleko bytu za 100 dolárov mesačne, ktorý si Amara prenajal pri príchode do Ameriky, keď pracoval v hotelových reštauráciách a jazdil taxíkom, aby sa nejako pretĺkol.

Ak tvrdo pracujete, môžete podporiť seba a vašu rodinu,“ hovorí Amara, ktorý si spomína na presný deň (28. novembra 1978), keď bez peňazí prišiel do Washingtonu z chudobnej Sierra Leone. „Môžeš zlepšiť život pre seba a pre svoje deti.


Publikovaný

v

,

od

Značky: