Americký kongresman Adam Kinzinger: Skôr alebo neskôr napadneme Asada

Republikán, člen Snemovne reprezentantov za štát Illinois Adam Kinzinger je pomerne známym kritikom politiky nezasahovania. Je naopak podporovateľom politiky „tvrdej línie“. Zaujíma sa o oblasť Blízkeho východu a vyvíja aktivity na americké zasahovanie v Sýrii.

V apríli sa vyjadril, že sa hanbí za nečinnosť vlády USA a žiadal útoky letectva proti Sýrii v snahe „vynútenie diplomatického konca sýrskeho konfliktu„.

Minulý týždeň poskytol vyhlásenia pre Washington Examiner, kde predpokladá masívny úder Spojených štátov v Sýrii, keď dôjde k použitiu chemických zbraní. Zároveň sa vysmial protestom Ruska, kde hovorcu prezidenta Putina prirovnal ku Bagdádskemu Bobovi, čo bol iracký minister informácií za vlády Sadáma Hussajna, známy svojimi veľkohubými vyhláseniami o tom, ako mocný Irak rozdrví slabých Američanov. Ďalej hovorí, že v občianskej vojne je síce možnosť použitia chemických zbraní rôznymi stranami konfliktu, zdôrazňuje však, že iba vládny režim má záujem tieto zbrane používať.

26.6.2017 založil spolu so svojim kolegom z Kongresu Brendanom Boylom (Demokrat, Pensylvania) výbor „Pre slobodnú, stabilnú a demokratickú Sýriu“.  Vo vyhlásení Kinzingera pri príležitosti založenia tohto výboru sa píše: „Od roku 2011 bolo režimom Assada zabitých viac ako pol milióna Sýrčanov. Tento konflikt bude najväčšou humanitárnou krízou našej doby a my v Snemovni musíme urobiť všetko, čo môžeme, aby sme o tejto genocíde hovorili. Ustanovenie tohto výboru je krokom pre vytváranie vplyvu a príležitosť osvetliť realitu tejto vojny a zločiny proti ľudskosti, ktoré sa konajú každý deň. Som hrdý na to, že som v čele tohto úsilia a bude ma tešiť, keď spolu s výborom budeme poskytovať členom Kongresu možnosť pochopiť zložitú situáciu na mieste v Sýrii a spôsoby, ako môžeme priniesť definitívny a trvalý mier do krajiny.

Jeho vyjadrenie ku kríze v Sýrii a na Blízkom východe však vyvrcholilo veľkým rozhovorom pre portál sýrskej opozície Orient News, kde sa jednoznačne vyjadril, že Amerika nakoniec na Sýriu zaútočí. V časti, kde sa hovorí o situácii v Sýrii Kinzinger konštatuje

Zatlačili sme Irán v mnohých miestach, myslím, že v širšom merítku ak sa pozriete na boje v Jemene alebo inde odrážame rôzne vplyvy Iraku, Iránu a Sýrie – musíme sa teda snažiť v tomto pokračovať. Ale myslím, že teraz sme upriamení a koncentrovaní na ISIS. Bojím sa, že ak sa vyeskaluje tento problém, nebude to podľa našich podmienok a podľa našich plánov. Nehľadáme problémy s Rusmi, ale myslím si, že ak má byť dosiahnutý mier na Blízkom Východe a v Sýrii,a oslobodiť krajinu nielen od ISIS ale aj ideológie, bude to musieť byť vyriešené zosadením Bashara al Assada z trónu a bohužiaľ príde aj k cieleným útokom na režim, aby sa toto zosadenie stalo realitou – a dúfam že sa k tomu čoskoro dostaneme.

Kinzinger si myslí, že teraz nie je vhodný čas ani na útok proti Iránu, jedine ak by zaútočili iránske oddiely na spojencov USA v Sýrii

Myslím si, že teraz nie je vhodný čas na vojenskú konfrontáciu s Iránom, ale ak sa cez nich prebijeme s pomocou našich spojencov, alebo: „Ak prejdete nekonfliktnou zónou tak zhodíme bomby na vašich spojencov, pretože ste ublížili nám a našim spojencom.“ Myslím, že toto je smer, ktorým sa budeme orientovať, kým sa budeme venovať iným záležitostiam ako napr. ISIS, Assad, Európa či Sev. Kórea.

Podľa Kinzingera by bol útok proti režimu užitočný, keďže by to zabránilo používať pozemné vládne vojsko

Ak ale pošleme bomby na Assadov režim, znemožníme Assadovi používať jeho pozemné vojská – toto je akt ktorý donúti všetky zainteresované strany sadnúť si za jeden stôl. Boli sme však veľmi jasní v tom, čo požadujeme. Máme „červené línie“ či už je to používanie chemických zbraní alebo lietadiel proti našim spojencom.

Zdá sa, že v Kongrese sa intenzívne uvažuje, čo so Sýriou po porážke Islamského štátu

Nie je pochýb o tom, že konečná fáza ISIS v Sýrii a Iraku bude veľmi komplikovaná. Vznikli šiitské milície, ktoré bojovali proti ISIS, ktoré teraz svoje nepriateľstvo otočia voči americkým vojskám v Iraku. Vieme, že týmto ľuďom sa nepáči tam, kde nemusia bojovať. Je to obava ktorú máme, ale koncentrujeme sa na cieľ, ktorý je pred nami, čo je porazenie Islamského štátu a potom neskôr riešiť konečnú fázu.

Kinzinger neustále pripomína, že Rusko nemá slobodu jednania a Američania ich zničia, ak sa odvážia prekročiť „červené línie

Vytýčili sme nekonfliktné zóny a povedali sme, tu sú naše vojská, tu je náš záujem, ak sa k ním priblížite, tak budete znášať primerané následky. A aj cez to že Rusi zacielia naše lietadlo, naše jednotky, bude to pre nich znamenať koniec raketových systémov S300 a S400 a koniec Assadovho letectva – to si myslím.

Vízia kongresmana o budúcnosti regiónu je trvalá prítomnosť Ameriky na desiatky rokov

Porazenie ISIS nebude spočívať len v zjednotení územia, pretože tam bude ISIS 2, ISIS 3 a Al Kaida 3 – je možné poraziť ľudí, ktorí sú v tej organizácii, ale nemôžete poraziť ideológiu. Problém je, že sme krátkozrakí keď hovoríme o zjednotení územia, pretože musíte zjednotiť ľudí. Urobíte to tým, že budete bojovať ďalšiu generáciu teroru, čo je chápanie 7-8 ročných v dnešnej dobe ktorí sú v utečeneckých táboroch alebo vo vnútrozemí. Majú dve voľby, buď stratia nádej a budú slúžiť ako pôda pre regrutovanie ďalšej generácie ISIS, alebo môžu mať nádej a optimizmus. Ak majú nádej a optimizmus, majú oveľa menšiu šancu byť regrútovaní.

V Spojených štátoch nevidíte preto veľké množstvá extrémistických moslimov, pretože je pre nich nádej a príležitosť. A preto sa musíme pozrieť na ďaleký cieľ, a chápať, že vo vojne proti teroru, to bude 50 ročný boj presne ako studená vojna.

Ak sa pozriete na Afganistán, tak Amerika dosť podporuje tento štát a 80% ľudí súhlasilo s americkou angažovanosťou. A to bol 16 ročný boj, zároveň to bol aj najdlhší boj, v ktorom sme kedy boli a začíname chápať cenu za neangažovanosť. Vidíte to v Európe každý deň, viac teroristických útokov, presne ako v Izraeli v minulosti. Americký ľud je pripravený. Môžeme tento boj brať ako Tretiu Svetovú Vojnu, len kvôli tomu aký to má dopad na celý svet. Presne ako jedna staré príslovie: „Nemusíš sa o vojnu zaujímať, ale vojna sa bude zaujímať o teba.

Zaujímavou časťou bolo skryté opakovanie názoru mnohých predstaviteľov Kongresu, že Rusko je „benzínovaná pumpa, ktorá sa tvári ako štát„. Kinzinger si myslí, že Rusko na trvalú prítomnosť nemá, chce z konfliktu čo najskôr odísť a je presvedčený, že keď USA dosiahne pád Asada a ostane zachovaná infraštruktúra krajiny, nakoniec odídu aj Rusi

Myslím si, že Rusi si uvedomujú ako sú hlboko v blate kvôli ich účasti v Sýrii. A je aj za to cena. Ruská ekonomika upadá, ruská populácia upadá a jediné čo majú najnovšie, sú len nukleárne zbrane. Rusi sú silní a je podstatné si ich silu uvedomiť. Ale zároveň sú hlboko v konflikte, z ktorého by chceli ísť preč. Myslím, že to bude prerokovaním podmienok a určitých vecí, ktoré pomôžu tento konflikt vyriešiť tak, aby sa vymenil líder krajiny a ostala politická infraštruktúra nedotknutá. Rusi proste chcú odísť z tohto konfliktu čo najskôr, presne ako my, ale ich hrdosť im v tom nepomôže a preto nebudú zatiaľ odchádzať z tejto krajiny.

Amerika sa musí na Blízkom Východe podľa Kinzingera ujať role vodcu, tak ako všade vo svete a musí pôsobiť na zmenu myslenia ľudí v regióne

Myslím, že jedna z vecí ktorú prezident Obama nerozumel, bola dôležitosť amerického vodcu. Je to veľmi dobrý človek, ale nepoužil schopnosť využiť svojich spojencov a vedieť ich viesť. Vždy sme v tomto boli dobrí a preto máme takú kľúčovú rolu v NATO a inde. Ale je tam ešte mnoho iného, čo musí moslimský svet zvrátiť. Nemôžeme poraziť extrémizmus vojenským zásahom. Môžeme poraziť s armádou extrémistov. kde pôsobia, ale nemôžete poraziť ideológiu. Toto musí prísť zvnútra, nepríde to z amerických reklám. Musí to prísť od moslimských lídrov a dúfam že toto je míľnikom pravého chápania Assada a jeho spojencov, že oni hrajú kľúčovú rolu, pričom si myslím že ich ideológia tiež ohrozuje ich režim.

 

Video s rozhovorom si môžete pozrieť tu


Publikovaný

v

,

od

Značky: