Kongres chce zastaviť americké dodávky zbraní, aj napriek opačnému názoru Pentagonu
Zákonodarcovia posielajú signál, že každá krajina, ktorá chce kupovať americké zbrane je povinná prerušiť obranné vzťahy s Moskvou.
[sociallocker][/sociallocker]
Washington prejavil odhodlanie pokračovať v dodávkach amerických F-35 spojencovi v NATO Turecku. Avšak po tom, čo sa zdalo, že je všetko dohodnuté, dohoda je opäť zneistená.
Turecko už vlani dostalo prvé F-35, ktoré zatiaľ kvôli výcviku pilotov neopustilo územie Spojených štátov. Napriek tomu sa zákonodarcovia v Senáte a Snemovni reprezentantov dohodli na tom, že zablokujú dodávku najnovších stíhačiek do Turecka.
K tomuto kroku pristúpili, keď Ankara minulý mesiac oznámila, že americký prezident Donald Trump sa osobne zaviazal urobiť potrebné kroky na zabezpečenie dodávky lietadla.
Dohoda dosiahnutá v pondelok medzi poslancami v Senáte aj Snemovni zosúladila verziu Zákona o národnej obrannej autorizácii, ktorá je súčasťou návrhu každoročného zákona pre podrobný rozpis rozpočtu a výdavkov armády. O novej zosúladenej verzii sa ešte musí hlasovať tak v Senáte ako aj Snemovni.
Dóvodom, prečo členovia Kongresu naniesli túto otázku, je turecká dohoda o kúpe ruského raketového systému S-400. To podľa nich musí viesť k odmietnutie dodať stíhačky podľa turecko-americkej zmluvy.
Podľa správy na portáli Breaking Defense zákonodarcovia dosiahli konsenzus, že predtým než akákoľvek krajina dostane povolenie na dodávku amerických zbraní, je povinná preukázať ochotu prerušiť vojenské vzťahy s Moskvou. Zdá sa, že jazyk nariadenia nie je zameraný iba na Turecko, ale aj na Indiu, ktorá kupuje značné množstvo ruských zbraní.
Nová legislatíva pravdepodobne rozzúri Pentagon, kde sa úradníci snažia zachrániť zhoršujúci sa vzťah s Tureckom, dôležitým strategickým spojencom USA. Minulý mesiac minister obrany Jim Mattis napísal list Kongresu. V ňom namietal proti tomu, aby zastavil presun F-35 do Turecka.
Zdroj: Asia Times