Amerického ministra spravodlivosti Jeffa Sessionsa žaluje Alexis Bortellová, dvanásťročné dievčatko. Chce, aby jeho ministerstvo na národnej úrovni povolilo užívanie marihuany na liečbu závažných ochorení. Bortellová totiž trpí epilepsiou a konopný olej je jedinou vecou, ​​ktorý dievčaťu v šiestej triede základnej školy pomáha, aby nemala záchvaty. Kvôli tomu, aby si ho mohla v USA legálne obstarať, ale musela opustiť svoj domov, píše Newsweek.

Epilepsiou trpí Alexis odmalička. Tradičné lieky nezaberali, lekári navrhovali, aby podstúpila operáciu mozgu. Jej rodičia, pôvodom z Texasu, namiesto toho skúsili liečbu pomocou konopného oleja.

„Jedna kvapka dvakrát denne, a už dva a pol roka som nemala záchvat.“

Lenže kvôli tomu, aby mohla legálne získať a užívať konopný olej sa jej rodina musela presťahovať do Colorada, kde je taká procedúra legálna. Alexis svojou žalobou teraz tvrdí, že prohibícia marihuany na federálnej úrovni je protiústavná.

V USA je teraz zdravotné užívanie marihuany legálne v 29 štátoch, na federálnej úrovni je však až na niektoré výnimky zakázaná – berie sa, ako tie najťažšie drogy – heroín, metamfetamín či kokaín. Podľa dievčaťa však má táto rastlina mnohé pozitívne liečebné účinky a súčasné právne predpisy ignorujú ľudí, ktorým marihuana pomáha.

Marihuana pomáha ľuďom s posttraumatickou stresovou poruchou, substancia taktiež potláča príznaky ďalších chorôb vrátane HIV, Parkinsonovej choroby, epilepsie či zranenie chrbtice.