Agentúra AP uviedla, že americké námorníctvo v sobotu dostalo najnovšiu vojenskú loď, USS Omaha (LCS-12). Futuristické plavidlo pokrstila dcéra Warrena Buffeta, ktorý bol na slávnostnom podujatí.

Loď USS Omaha triedy Independence je loď určená na boj v pobrežných vodách. Cena lode je 440 miliónov dolárov a bola pomenované po hlavnom meste Nebrasky, ktoré je rodiskom miliardára Warrena Buffetta.

USS Omaha je dlhá 127,1m, s koncepciou trimaran (má tri trupy). Trup aj nadstavby sú vyrobené z hliníkových zliatin. Na vybraných miestach sú použité zliatiny ocele.

Na zadnej časti lode sa nachádza veľká pristávacie paluba pre operácie vrtuľníkov a bezpilotných prostriedkov (predovšetkým MQ-8B Fire Scout ). Z nej je prístup do hangáru a priestoru o veľkosti 1410 m2 pre modulové vybavenie ( mission bay ), ktoré sa líši pre rôzne druhy misií. Posádku tvorí celkom 76 osôb, z toho 36 slúži na obsluhu modulového vybavenia.

Plavidlá majú bojový riadiaci systém Northrop Grumman ICMS. Elektronické vybavenie tvorí 3D vyhľadávacie radar SAAB Sea Giraffe, navigačný radar Sperry Marine BridgeMaster, elektro-optický senzor AN / KAX-2 (TV, FLIR), sonar s meniteľnou hĺbkou ponoru Thales Captas 4249, vrhača klamných cieľov SRBOC a klamné ciele NULKA.

Hlavňovú výzbroj tvoria jeden 57mm kanón BAE Systems Mk 110 v delovej veži na prove, ďalej dva 30mm kanóny Mk 44 Bushmaster II a štyri 12,7mm guľomety. K obrane proti napadnutiu zo vzduchu slúži jeden komplet SeaRAM nesúci celkom 11 protilietadlových riadených striel RIM-116 Rolling Airframe Missile.

Plavidlá ďalej môžu niesť dva moduly obsahujúce po 12 kusoch riadených striel AGM-114L Hellfire. Na zadnej časti sa nachádza rozmerná pristávacia plocha a hangár pre uskladnenie dvoch vrtuľníkov MH-60R/S Seahawk a vzdušných bezpilotných prostriedkov.

Sikorsky MH-60R Seahawk na letisku UK – England – Farnborough (FAB / EGLF) / Foto 2010-7-23 by Trevor Thornton

Pohonný systém tvoria dve plynové turbíny General Electric LM2500 a dva diesely MTU 20V 8000, poháňajúci štyri vodné trysky Wärtsilä. Najvyššia rýchlosť dosahuje 40 uzlov. Dosah je 4300 námorných míľ pri rýchlosti 18 uzlov.

Loď bol prebraná vo svojom novom domovskom prístave v San Diegu.

Hliníková loď USS Omaha je určená pre misie blízko pobrežia. Má vynikajúce schopnosti, vyplývajúce z použitia špičkovej výpočtovej techniky a môže byť prekonfigurovaná pre rôzne misie, vrátane bojov proti ponorkám alebo na lov mín.

Je to nádherná loď,“ povedal kapitán Michael Toth, veliaci dôstojník. „Stáť za jej kormidlom je viac podobná lietaniu s lietadlom s pilotom a druhým pilotom než riadenie tradičnej vojnovej lode.

Ďalšími hodnostármi pri ceremoniáli boli guvernér Nebrasky Pete Ricketts, starosta Omahy Jean Stothert a bývalý guvernér Nebrasky a americký senátor Bob Kerrey, veterán námorníctva a nositeľ vyznamenania Medal of Honor.

Som hrdý, že môžeme zdieľať naše meno, naše dedičstvo a hodnoty našej komunity s USS Omahou a jej veliteľom a želáme vám bezpečnosť pri vašich misiách,“ povedal Stothert.

Hoci je Nebraska vnútrozemským štátom, jej guvernér označil celú posádku za „admirála veľkého námorníctva štátu Nebraska„.

Od roku 1869 je loď štvrtou, ktorá nesie pomenovanie USS Omaha. Posledným plavidlom bola útočná ponorka, vyradená z prevádzky v roku 1995.

Minister námorníctva Richard V. Spencer povedal, že „táto loď je pripravená bojovať vo dne aj v noci.