Vyberte položku Stránka

Alžírsko nadchlo predvedenie ruských lodí v Sýrii, kupuje 4 vojnové lode

Alžírsko nadchlo predvedenie ruských lodí v Sýrii, kupuje 4 vojnové lode

Podľa portálu AMSTRADE Alžírsko podpísalo zmluvu s Ruskom o kúpe štyroch hliadkových lodí projektu 22160

Alžírsko podpísal zmluvu s Ruskom o nákupe štyroch hliadkových lodí modulárneho projektu 22160, ktoré sú určené pre vzdialenú morskú zónu. Lode boli postavené spoločnosťou „Zelenodoľský závod Maxima Gorkého.“

[sociallocker][/sociallocker]

Podľa blogu Africanmilitaryblog.com, bola dohoda podpísaná 14. mája, celková hodnota kontraktu predstavuje 180 miliónov amerických dolárov. Prvá loď sa plánuje dodať zákazníkovi v septembri 2018, zvyšok v priebehu niekoľkých najbližších rokov.

Ako bolo uvedené, alžírska flotila rozhodla o kúpe ruských lodí v dôsledku ich nasadenia v Sýrii.

Oficiálna informácia o uzavretí zmluvy sa v tlači zatiaľ neobjavila.  Avšak pred mesiacom bola zverejnená ročná účtovná uzávierka spoločnosti  „Zelenodoľský závod Maxima Gorkého.“ pre rok 2017. Vo vysvetlivkách bola potvrdená účasť vo výberovom konaní v Alžírsku s loďou tohto typu.

Konkrétne vyšlo najavo rozhodnutie priemyslu a obchodu Ruskej federácie №17 / 03 / 09-440 z 18. júla 2017 o výstavbe štyroch hliadkových lodí projektu 22160 s útočným raketovým komplexom 3M-54TE (rodina“Kalibr-NKE,“ kde E v názve značí Export) a protivzdušným raketovým komplexom „Palma“ s dvoma modulmi riadených protivzdušných rakiet „Sosna“ pre zahraničného zákazníka 012 (Alžírsko). V súlade s požiadavkami súťaže prvá loď má byť postavená v Rusku, ďalšie tri v zahraničných lodeniciach zákazníka.

Dokumentácia o stavbe lodí bola zaslaná spoločnosti Rosoboronexport 18. augusta 2017. Na žiadosť predstaviteľov spoločnosti Rosoboronexport lodenice okamžite poskytli potrebné materiály na prípravu ponuky. Tieto materiály boli 15. novembra 2017 predložené Alžírsku. Termín na posúdenie a vyhodnotenie ponuky bol február 2018.

Projekt 22160 je hliadková loď modulárneho typu pre vzdialenú morskú zóny. Lode stavajú lodenice „Zelenodoľský závod Maxima Gorkého.“ pre potreby ruského námorníctva.

Lode projektu 22160 sú určené pre pohranično-strážnu službu pri ochrane pobrežných vôd, patrolovanie v 200 míľovej výlučnej ekonomickej zóne na otvorených aj uzavretých moriach, boj proti pašovaniu a pirátstvu, vyhľadávanie a pomoc obetiam námorných katastrof, monitorovanie životného prostredia, sprievod lodí a plavidiel pri morskej plavbe, ako aj ochranu vojenských námorných základní a vodných plôch.

Šesť hliadkových lodí projektu 22160, ktoré by mali do roku 2020 doplniť námorníctvo Ruskej federácie, bude vybavených raketovými systémami 3M-54 (rodina „Kaliber-NK“). Teraz sú postavené lode pre Čiernomorskú flotilu.

Projekt 22160 sa vyznačuje dobrou autonómiou a plavbou. Pri výtlaku asi 2000 ton, má rovnaké plavebné schopnosti ako dvojnásobne väčšia fregata projektu 11356. Loď je vybavená pristávacou plochou a hangárom pre vrtuľník Ka-27.

Podľa odborníkov je to ťažko ozbrojená korveta s dĺžkou necelých 100m. Pri rýchlosti 30 uzlov má dosah okolo 6000 míľ. Plavidlá majú vylepšené stealth charakteristiky, môžu zostať na mori po dobu 60 dní, zatiaľ čo poskytujú ubytovanie posádke približne 80 ľudí.

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This