Zástancovia tvrdia, že islamofóbne útoky sa v prvej polovici roku 2017 zvýšili o 91 percent oproti rovnakému obdobiu minulého roka.
Počet proti-moslimských zločinov z nenávisti v Spojených štátoch prudko stúpol po tom, čo bol do čela krajiny zvolený Donald Trump. Množstvo týchto zločinov vzrástlo v prvej polovici roka o 91 percent v porovnaní s rovnakým obdobím za rok 2016.
V správe zverejnenej v pondelok Rada pre americko-islamské štáty (CAIRO) uviedla, že od minulého roka došlo k značnému nárastu počtu zločinov z nenávisti vedených voči moslimom. V prvej polovici roka 2017 vzrástol aj počet incidentov spojených s predsudkami, a to o 24% oproti rovnakému obdobiu za minulý rok.
„Prezidentská volebná kampaň a vláda Donalda Trumpa sa ocitla v kruhu fanatizmu a nenávisti, ktorá viedla k zacieleniu na amerických moslimov a ďalšie menšinové skupiny,“ uviedla Zainab Arainová, koordinátorka Cairo, ktorá sa zaoberá bojom proti islamofóbii.
„Ak budú takéto predsudky naďalej ovplyvňovať americkú moslimskú komunitu natoľko, ako doteraz, tento rok bude na takéto prípady jedným z vôbec najhorších,“ povedala Arainová. Najbežnejšou formou prejavu islamofóbie bolo od apríla do júna tohto roku obťažovanie, ktoré CAIRO definovala ako nenásilné a neohrozujúce.
Najčastejším spúšťačom zločinov z nenávisti je etnická príslušnosť.
Ďalším najrozšírenejším typom zločineckej činnosti voči moslimom je fyzické násilie a škody na majetku. V 347 prípadoch, keď sa zistilo pohlavie obete, boli v 57% prípadov napadnutí muži, v 43% ženy. Najviac útokov bolo spáchaných na moslimoch priamo v ich domovoch, potom na diaľniciach, cestách či mestských uliciach a na treťom mieste letecká doprava a vlakové alebo autobusové terminály.
CAIRO uviedla, že najčastejším spúšťačom zločinov z nenávisti zostáva etnická príslušnosť obete alebo krajiny, odkiaľ pochádza. Celkovo sa jedná o 32% prípadov z celkového počtu. „Celkom 20% prípadov sa odohralo kvôli tomu, že bol jednotlivec vnímaný ako moslim. Moslimská šatka bola spúšťačom v 15% prípadov, „píše sa v správe.
Rada zostavila svoju správu z dát získaných vďaka hláseným prípadom, ale uznala, že mnoho obetí nič ani neohlási, teda nie je možné urobiť o situácii úplne reálny obrázok. Podľa správy za rok 2016 vzrástol počet incidentov voči moslimom o viac ako 40% oproti roku 2015.