Pred dvoma rokmi, keď sa meno Alexeja Djumina objavilo v súvislosti s jeho vymenovaním za gubernátora Tulskej oblasti, sa v Rusku špekulovalo o tom, že práve on je vyvolený nástupca Putina. Ani po dvoch rokoch tieto klebety neustali, i keď nie je dobré sa s takýmto hodnotením zase ponáhľať, píše Alexej Makarkin na Политком.RU.
Alexej Djumin sa narodil v roku 1972 v rodine vojenského lekára Gennadija Djumina a v roku 1994 absolvoval Voronežskú kadetku. Už v roku 1995 začal pracovať v Službe bezpečnosti prezidenta (Jeľcina). Následne pracoval aj pre Vladimira Putina ako Jeľcinovho nástupcu, s výnimkou rokov 2007-8, keď viedol ochranku premiéra Viktora Zubkova. Pred odchodom zo Služby ochrany prezidenta túto inštitúciu fakticky viedol, aj keď oficiálne bol v jej vedení Viktor Zolotov.
V roku 2014 Djumin velil Silám špeciálnych operácií a podieľal sa tak na operácii pripojenia Krymu k Ruskej federácii. Je tiež považovaný za hlavného organizátora transportu utečeného prezidenta Viktora Jakukovyča do Ruska, čo ale Djumin opakovane odmietol.
V roku 2015 nabrala jeho kariéra nečakaný zvrat a Djumin sa stal náčelníkom Hlavného štábu Pozemných vojsk a okrem toho bol tiež menovaný generálporučíkom a následne námestníkom ministra obrany.
V tejto pozícii sa ale dlho nezdržal a bol prevedený do civilu, aby bol vo februári 2016 menovaný do funkcie zastupujúceho gubernátora Tulskej oblasti a následne v septembri 2016 do funkcie tiež zvolený v gubernátorských voľbách.
Podľa článku Putina a Djumina na osobnej rovine spája hokej. Djumin hrá v tíme Nočná hokejová liga spolu s prezidentom. Hokej patril k veciam, o ktoré sa Djumin mal tiež starať ako pracovník Putinovej ochranky.
To, čo analytikov zaujalo na Djuminovi ako gubernátorovi je skutočnosť, že od jeho príchodu sa v Tulskej oblasti začali realizovať rozsiahle projekty, ktoré majú prioritne zelenú pri realizácii.
Napríklad hneď v roku 2016 bolo v Tule postavené a otvorené Suvorovské učilište, a to za rekordne krátky čas.
V marci 2016 Djumin navrhol otvoriť v regióne sieť detských TECHNOPARK-ov, ktoré by mládež pripravovali na budúce povolanie. Centrum dostalo podporu Putina a bolo otvorené v novembri 2016.
V Tule realizuje ďalší projekt Rostech Sergej Čemezov. Ide o centrum pracovných profesií, ktoré je budované tiež v zrýchlenom režime.
K ďalším takýmto projektom spojeným s Djuminom na poste gubernátora je revitalizácia tulského nábrežia okolo rieky Upa. Aj tu projekt postupuje nezvyčajne rýchlo. A zrýchlené rozhodovanie sa prejavilo v prípade utvorenia skanzenu v Krapivne, kde sa rýchle našli financie pre podobný projekt.
Nakoniec, sa k radu projektov, ktoré sú v Tule pripravované po príchode Djumina do úradu, zaraďuje aj projekt Zvláštnej ekonomickej zóny priemyselnej uzlovej výroby, ktorá vznikla v apríli 2016 v rámci vládnej politiky. Predpokladá sa, že tu vznikne až 3000 pracovných miest a spolu s tým príde 17 miliárd rubľov v súkromných investíciách.
Stojí za zmienku, že v apríli 2017 bol Djumin v Číne, kde rokoval s predstaviteľmi veľkých čínskych firiem v snahe prilákať ich do regiónu.
Nezavisimaja gazeta 12. októbra publikovala článok, v ktorom sa tvrdilo, že je možné, že prezident Vladimir Putin sa môže rozhodnúť na poslednú chvíľu nekandidovať a podporiť kandidatúru Djumina. Bol to názor politickej spindoktorky Mariny Litvinovičovej. Tá upozornila na to, že televízie Pervyj Kanal a Rossija 24 pravidelne informujú občanov o práci Alexeja Djumina a vytvárajú mu imidž. Televízia podľa nej sleduje Djuminovu prácu systematicky v rámci mediálneho plánu. Litvinovičová tiež zdôraznila, že Putin sám si rád necháva priestor na viac možností a má vždy pripravených niekoľko scenárov, ktoré sa môžu rozvíjať paralelne.
Podľa Makarina sa dá predstaviť, že Alexej Djumin je jedným z možných kandidátov na post prezidenta, ale zrejme nie na nasledujúce voľby v roku 2018, ale na neskôr. Medzitým sa práve on môže stať figúrou vznikajúcej novej štruktúry moci, vrátane vlády, po roku 2018. Vtedy bude mať za sebou dva roky skúseností ako gubernátor s tým, že sa podieľa na rade projektov v regióne. Tie sú realizované prioritne tak, aby sa konkrétne úspechy mohli vykázať skôr ako v roku 2021, kedy mu končí mandát gubernátora. A prípadný presun Djumina do Moskvy sa potom môže stať cestou k nástupníctvu. Ak sa Djumin samozrejme na federálnej úrovni osvedčí.