Saudská delegácia vedená Salmanom 4. októbra v Moskve vyvolala nové špekulácie nad rastúcou úlohou Ruska na Blízkom východe: tentoraz ide o Jemen a o urovnanie dlhoročnej krízy.
Moskva je v sýrskom konflikte zainteresovaná na viacerých úrovniach, aktívne pôsobí v líbyjskom systéme dohôd a zaujala to, čo vyzerá ako pragmatický postoj k regionálnym rozporom vrátane najnovšieho konfliktu medzi Katarom a Saudskou Arábiou . Jemen však – napriek tomu, že je zameraný diplomatickým radarom v Moskve – zatiaľ nevyžadoval proaktívne ruské úsilie.
Salmanova návšteva v Moskve by mohla spustiť ruské sprostredkovateľské snahy o urovnanie jemenských rozporov. Saudom by vyhovovalo, keby z riešenia mali prospech oni na úkor Iránu – úhlavného nepriateľa Saudov a proxy rivala v občianskej vojne v Jemene.
Irán podporuje koalíciu, ktorú vytvorili jemenskí hutijskí šiiti (Ansar Allah) a prívrženci (Všeobecný národný kongres) bývalého prezidenta Aliho Abdulláha Saleha. Saudská Arábia podporuje druhú stranu, vládu súčasného prezidenta Abed Rabbo Mansour Hadiho, ktorého vláda je všeobecne označovaná za „medzinárodne uznávaná, ale doma nepodporovaná„.
Vojenská operácia v Jemene vedená koalíciou Saudov a Spojenými arabskými emirátmi (UAE) je od roku 2015 na mŕtvom bode, bez strategických úspechov po tom, čo saudské koaličné sily dobyli Aden a časti provincie Taiz. Predpokladá sa, že UAE majú väčší záujem o boj proti spojencovi Saudom v Jemene, skupine Al-Islah, ktorá je napojená na Moslimské bratstvo, ako proti aliancii Saleh-Huthiovia. Vzhľadom na rastúce rozdiely medzi oboma krajinami v súvislosti s Jemenom vyzerajú vyhliadky koalície Saudov a UEA na vojenský úspech slabé.
Jemen je rozdelený
Jemenský národ je čoraz viac rozdelený pozdĺž všetkých zlomových línií. Okrem roztrieštenia krajina čelí skupinám, ako je al-Káida na Arabskom polostrove, ktorá ovláda veľké pásy zdevastovanej krajiny, ako aj rôzne polo-nezávislé frakcie a kmeňové milície.
Navrch všetkého Jemen balansuje na pokraji humanitárnej katastrofy . V roku 2016 si násilné akcie vyžiadali životy viac ako 10 000 ľudí, vrátane 1 340 detí. Napriek tomu, že je podporovaný Spojenými štátmi a Veľkou Britániou, Rijad stále ťažšie odoláva kritike OSN, pokiaľ ide o jeho “ vážne porušovanie “ ľudských práv voči deťom. OSN minulý týždeň uviedla, že by mohla zaradiť Saudsko-UEA koalíciu do čierneho zoznamu.
Úloha Ománu a Kuvajtu
Rusko sa javí ako logická voľba na vyriešenie jemenskej krízy. Na druhej strane Omán a Kuvajt, členovia Rady pre spoluprácu arabských štátov v Zálive, ktorí nie sú priamo zapojení do konfliktu a mohli by pôsobiť ako sprostredkovatelia tretích strán, prakticky vyčerpali svoj potenciál urovnať jemenský spor. Ak hovoríme o nekompetentnosti, ruský diplomat, ktorý je členom misie v monarchii v Perzskom zálive, zhodnotil pre Al-Monitor konanie Kuvajtu. Monarchia, ktorá usporiadala posledné kolo jemenských rokovaní, sa snažila upevniť svoj „mierový“ profil, len preto, že jej povesť by zaplatila ťažkú cenu v prípade zlyhania iniciatívy. Kuvajtský predseda vlády Šejk Jaber Al-Mubarak al-Hamad Al-Sabah dnes oznámil svojmu Valnému zhromaždeniu, že krajina bude pripravená znova usporiadať rokovania vnútrojemenských strán iba vtedy, ak bude podpísané prímerie – čo je pochopiteľný pokus chrániť sa pred ďalšími zásahmi do jej propagandistického obrazu.
Pokiaľ ide o Omán, sultanát mal napätý vzťah s Hadim a jeho saudskými podporovateľmi od okamihu, keď Ománci zablokovali útek sprievodu Hadiho, ktorý prekročil ománsko-jemenskú hranicu. Incident musí byť dôvodom, prečo sa Jemen obrátil na Kuvajt a nie na Omán. Jemenská vláda následne obvinila Omán, ktorý predtým hostil niekoľko kôl konzultácií, že uľahčuje pašovanie zbraní pre Hutiov.
Zlyhanie USA
Hoci bolo počas roka 2016, posledného roka obdobia mandátu amerického prezidenta Baracka Obamu, vidno americké pokusy oživiť jej úlohu v mierovom úsilí v Jemene, administratíva prezidenta Donalda Trumpa prakticky zničila tieto snahy tým, že prijala jednoznačný pro-saudský postoj ku konfliktu. Konkrétne americký minister obrany James Mattis dokonca vyzval k silnejšej vojenskej podpore proti Hutiom, podporovaných Iránom. Napriek tomu, že Bývalý dom odmietol iniciatívy Pentagonu, Washington zrušil obmedzenia predaja zbraní do Saudskej Arábie.
Rijád teda zúfalo hľadá sprostredkovateľov na vyriešenie jemenského konfliktu. Situácia spôsobila otvorenie dverí pre Rusko.
Predtým Moskva chcela odvrátiť pozornosť od sýrskeho konfliktu a povzbudovala monarchie v Perzskom zálive, aby sa zamerala na jemenskú krízu a pomohli Hadimu. Čím hlbšie sa štáty v Perzskom zálive zapletali do jemenského konfliktu, tým menej im ostalo podnetov a zdrojov na podporu sýrskej opozície. V súčasnosti sa však tento prístup stal do značnej miery irelevantný vzhľadom na začiatok sýrskeho mierového procesu. Okrem toho má Moskva ďalšiu príležitosť získať dôveryhodnosť a vplyv na Blízkom východe.
Diplomatický tanec Moskvy
Už od vzniku jemenskej krízy sa Moskva snažila udržiavať vzťahy so všetkými zainteresovanými stranami a presadzovala flexibilnú politiku, ktorá jej umožňovala držať krok s vývojom.
Odvtedy, čo bol Hadi nútený utiecť z Jemenu, Rusko udržiavalo vzťahy medzi štátmi prostredníctvom svojej administratívy. Za zmienku stojí, že ruské médiá označujú bojovníkov Huti za „povstalcov“ alebo „rebelov“, čo naznačuje legitímnosť jemenského prezidenta. V novembri sa veľvyslanec Ruska v Jemene Vladimír Deduškin, ktorý udržiaval komunikačné kanály s administratívou Hadiho v Moskve, presunul do Rijádu .
Jeho odchod možno pripísať potrebe zintenzívniť kontakty s vyhnanými jemenskými orgánmi. Súčasne predniesol svoje poverenia ruskému ministerstvu zahraničných vecí a bol formálne uznaný za jemenského veľvyslanca v Rusku Ahmad Salem Al-Wahishi, podporovaný Hadiom. To sa stalo sa míľnikom v rozvoji bilaterálnych vzťahov: Al-Wahishi bol štvrtým kandidátom, ktorého Hadi v uplynulom roku navrhol; Moskva zamietla predchádzajúcich troch. Je zrejmé, že k rozhodnutiu musel prispieť aktívny lobing Saudov.
Zatiaľ sa Rusko darilo udržiavať väzby s druhou stranou: koalíciou medzi hnutím Anshar Allah vedeným Houtiami a Salehovým Všeobecným národným kongresom. Strany boli historicky súpermi v Jemene, ale neskôr vytvorili alianciu.
Jemen je ovládaný nejednotnou koalíciou
Avšak na pozadí majú obe strany veľa rozdielov, ktoré vychádzajú na povrch. Napätia sa vystupňovalo a mohli by sa zvrhnúť do ozbrojeného konfliktu. Zatiaľ sa však zdá, že situácia by skôr mohla spôsobiť, že obidve frakcie s väčšou ochotou prijmú kompromis a zvážia mierové iniciatívy – najmä tie ruské. Ďalším faktorom, ktorý treba zvážiť, je rozčarovanie Ansar Allah s politikou Teheránu. Houtiovia sa domnievajú, že Irán sa uchyľuje k špekulatívnym vyhláseniam o Jemene na posilnenie svojho postavenia. Mnohí experti tiež dospeli k záveru, že úloha Iránu pri podpore koalície Saleh-Houthiovia je vážne zveličená. Preto bude mať Teherán menej príležitostí vyvíjať ničivý vplyv na mierový proces.
Plány Ruska vybudovať dôveru s Houthisom a Salehom sa uskutočnili. Odkedy Hadi utiekol do Saudskej Arábie, Rusko sa stalo jediným hlavným hráčom, ktorý si zachoval svoju obmedzenú diplomatickú prítomnosť v hlavnom meste Sanaa. Vzťahy s Najvyššou politickou radou vytvorenou alianciou Saleh-Houthiovia a ich Vládou národnej spásy sú udržiavané na úrovni chargé d’affaires [v tejto súvislosti ide o chargé d’affaires ad interim, skr. chargé d’affaires a.i. – funkcionár, ktorý zastupuje vedúceho diplomatickej misie v čase jeho neprítomnosti]. Avšak diplomatické zastúpenie bolo v novembri 2016 znížené po odchode mimoriadneho a splnomocneného vyslanca Olega Dremova a vymenovaní Andreja Chernovola za hlavného poradcu [v ruskej terminológii je to o stupeň nižšia diplomatická hodnosť].
Rusko si necháva otvorené dvierka
Ruská diplomacia sleduje ostatných potenciálne legitímnych politických aktérov v Jemene. Napríklad Haidar Abu Bakr al-Attas, v súčasnosti poradca prezidenta Hadiho, je bývalým dlhoročný politik Národnej demokratickej republiky Jemen a vodca Socialistickej strany so silnou podporou v južných regiónoch. Attas navštívil Moskvu v januári. Rusko môže tiež mať kontakty s ostatnými politikmi z juhu, ktorých podporujú UAE. Väčšina z nich bola spojená s marxistickou stranou a jemenskou armádou, ktorá mala silné väzby so Sovietskym zväzom. Mnohí z nich absolvovali sovietske univerzity.
Ruská federácia má teda potenciál zohrávať vedúcu úlohu v národnom zmierení Jemenu. Celý proces by mohol byť uľahčený celým radom faktorov, vrátane vojenských operácií na zemi a vytvorenie rovnováhy síl na Blízkom východe.