Vyberte položku Stránka

AL MASDAR NEWS: Iracký generál, odsúdený na smrť za stratu mesta Mosul

AL MASDAR NEWS: Iracký generál, odsúdený na smrť za stratu mesta Mosul

Šokujúcu informáciu priniesol portál Al Masdar News, sledujúci udalosti na Blízkom východe. V roku 2014 iracká armáda prakticky bez boja opustila metropolu provincie Ninive, Mosul. Veliaci generál Gharawi bol odsúdený na smrť.

Iracký veliteľ zodpovedný za vydanie historického mesta Mosul tzv. Islamskému štátu (ISIS) v lete roku 2014 bol odsúdený na trest smrti vojenským tribunálom, hlási Al-Sura News.

Generál Mahdi Al-Gharawi bol tento týždeň odsúdený na trest smrti vojenským tribunálom. Ide o prvý rozsudok trestu smrti nad vojenským veliteľom počas vlády irackého premiéra Haidara Al-Abadína.

Dokument, ktorý podrobne opisuje zločiny spáchané generálom Gharawim, bol v piatok zverejnený pro-vládnymi médiami – pozri nižšie:

ISIS prevzal kontrolu nad mestom Mosul v roku 2014, po náhlom stiahnutí sa približne 10 000 vojakov irackej armády pod velením generála Gharawiho.

Mosul

Mosul / AFP/Getty Images

Mosul je dnes v ruinách

Škody, ktoré napáchal samotný Islamský štát – napr vyhodil do vzduchu historickú mešitu z 12.storočia al-Núrí a jej ikonický šikmý minaret al-Chadba, ale aj samotné boje pri oslobodzovaní mesta, prakticky zničili navzácnejšie historické pamiatky. Pod troskami našli smrť tisíce civilistov. Obyvatelia umierali, keď ich teroristi používali ako živé štíty a tiež aj pri samotnom oslobodzovaní, ktoré prebiehalo deštruktívnym spôsobom. Kurdské zdroje a nezávislé humanitárne organizácie hovorili o desiatkach tisíc obetí,  vládni predstavitelia  s odhadom nesúhlasia. Oficiálne prezentované údaje hovoria len o odhade 2500 obetí z radov civilistov.

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This