Firma Mattel v budúcom roku vydá na trh vôbec prvú bábiku Barbie, ktorá bude mať na sebe moslimskú šatku, informuje Al-Džazíra. Bábika je inšpirovaná olympijskou šermiarkou Ibtihaj Mohamedovou, ktorá ako prvá moslimka z USA získala medailu v šerme a ako prvá Američanka mala počas športového súboja na hlave šatku.

„Ibtihaj je inšpiráciou pre ženy a dievčatá na celom svete,” uviedla firma Mattel.

Tridsaťjedenročná športovkyňa sa zapísala do dejín v roku 2016, keď počas svojho olympijského športového výkonu dodržala pravidlá svojho náboženstva a súťažila v šatke.

„Ďakujem firme Mattel za to, že ma najnovšie vyhlásila členkou rodiny @Barbie #Shero! Som hrdá na to, že sa dievčatá po celom svete budú môcť hrať s Barbie, ktorá sa rozhodla nosiť hidžáb. Je to splnený detský sen,” napísala Mohamedová na Twitteri.

„Ibtihaj naďalej inšpiruje ženy a dievčatá po celom svete k tomu, aby prekonávali svoje hranice,” uviedla firma Mattel na svojom Twitteri. Užívatelia sociálnych sietí tento krok uvítali s tým, že sa jedná o významný míľnik.

„V roku 2017 máme konečne Barbie nosiacu hidžáb s priezviskom Muhammad,” povedal aktivista za ľudské práva Qasim Rashid.

„Som nadšená! Prvá bábika Barbie s hidžábom je vymodelovaná podľa Ibtihaj Mohamedovej. Na reprezentácii záleží,” uviedla na Twitteri spisovateľka Britny Daniellová.

Nová bábika Barbie, ktorá sa vymyká zaužívaným stereotypom, prišla mnoho rokov potom, čo svetlo sveta uzrela prvá Barbie čiernej pleti. Tá bola uvedená na trh už v roku 1968 a dostala meno Christie. Prvá afroamerická Barbie potom bola predstavená v 80. rokoch.

Firma Mattel tiež nedávno predstavila kolekciu bábik, ktoré majú rôzne typy postáv zodpovedajúcich reálnym ženám a ich rôznorodým tvarom.

Avšak nie každý uvítal novú Barbie v hidžábe. Užívateľka Twitteru Amy Meková, ktorá samu seba opisuje ako psychoterapeutku a ochrankyňu prezidenta Donalda Trumpa, obvinila Mohamedovú z antisemitizmu.

Krajne pravicová americká komentátorka Ann Coulterová zasa napísala, že Ken z ISIS sa zrejme bude predávať samostatne.”