Portál Aktuality zverejnil odhad možných víťazov prezidentských volieb na Slovensku. Podľa portálu je miernym favoritom na základe kurzu stávkových kancelárií Róbert Mistrík. Na konci článku autori vyjadrili mienku, že konkurent Mistríka, Štefan Harabin, sa dostal na vysokú pozíciu v rebríčku stávkových kurzov vďaka manipuláciám

Mnoho ľudí neverí prieskumom verejnej mienky a správajú sa podľa odhadov a kurzov stávkových kancelárií. Predpokladajú totiž, že ľudia, ktorí vsádzajú svoje peniaze, ukazujú obecné trendy. ktoré pri masovej účasti stávkarov sú presnejšie ako ľubovoľný prieskum.

Vráťme sa viac ako dva roky dozadu, k situácii pred hlasovaním o Brexite. Prieskumy verejnej mienky ukazovali pomerne vyrovnaný počet zástancov odchodu Veľkej Británie oproti tým, čo si želali zotrvanie. Napriek tomu posledné hodiny pred Brexitom sa kurz stávkových kancelárií jednoznačne nachýlil na stranu odporcov Brexitu. Podľa týchto stávok, voliči podporujúci zotrvanie Veľkej Británie mali v referende suverénne poraziť svojich protivníkov.

Výsledok poznáme. Nestalo sa tak.

A dôvod prečo sa bookmakeri mýlili? Bola to obyčajná hra s číslami, hraničiaca až s manipuláciou v prospech zotrvania.

Portál Zerohedge v tom období priniesol zaujímavú správu, že v posledných dňoch síce ľudia húfne vkladali svoje peniaze na Brexit, ale boli to len malé sumy. Priemerná suma vkladov na opustenie bola 75 libier. Naproti tomu do stávkových kancelárií prišlo podstatne menšie množstvo vkladov, ale s priemernou sumou 450 libier. Celková suma vkladov na opustenie Európskej Únie bola nakoniec menšia ako celková suma vkladov na zotrvanie.

Podľa stávkovej kancelárie Ladbrokes až 62% vkladov bolo na opustenie, hoci pravdepodobnosť Brexitu bola len 24%.

Podľa Zerohedge bolo vysvetlenie jednoduché, ale veľmi cynické vysvetlenie

Bohaté finančné subjekty, vrátane miestnych bánk a bohatých jednotlivcov, ktorí majú záujem udržať Veľkú Britániu v EÚ a zachovať súčasný stav, umiestňujú oveľa väčšie stávky, aj keď ich počet je v konečnom dôsledku oveľa nižší ako počet ľudí, ktorí podporujú Brexit.

A podľa portálu následne, keď verejnosť vidí, že stávkové kancelárie vsádzajú na „zotrvanie,“ odrazí sa to aj na podpore verejnej mienky smerom k zotrvaniu. Pritom prevažná väčšina stávok bola v skutočnosti pre odchod.

Čo ukazujú čísla na Slovensku?

Stávky na Slovensku sú zrejme takisto založené na rovnakej finančnej matematike ako vo Veľkej Británii. Rozhodujúca je celková suma stávok a nie celkový počet stávok. Na základe tejto skutočnosti potom vedie Róbert Mistrík nasledovaný Štefanom Harabinom.

Aby sme vedeli, aká je skutočná podpora kandidátov, potrebovali by sme vedieť nie kurzy, ale uvedené dve konštanty – čiže počet stávkujúcich a priemernú suma stávok.

Skúsme sa zamyslieť. Róbert Mistrík je pre verejnosť neznámy. Naproti tomu Štefan Harabin je mimoriadne známe meno na slovenskej politickej scéne. Pre tentokrát si odmyslime hodnotenia kandidátov.

Stávkovanie je činnosť, ktorej sa venuje skôr voličská základňa Štefana Harabina, t.j. obyčajných ľudí. On sám ich pravidelne oslovuje v poslednej dobe cez všetky mysliteľné kanály.

Nástup Róberta Mistríka do stávkových kancelárií bol jednoznačný. Od prvého dňa je favoritom, ktorý s veľkým náskokom vedie peletón prezidentských kandidátov. Treba sa opýtať prečo?

Róbert Mistrík evidentne rozbehol kampaň veľmi profesionálne, s podporou veľkých peňazí. Nie je v tom ani za mak náhodnosti. Všetko je naplánované, všetko je zaplatené. Slovensko okamžite zaplavili tisícky plagátov a billboardov, ktoré ho označujú za prezidenta, dostal priestor v spriaznených médiách a ohlásil dopredu stovky tisíc eur na vlastnú kampaň.

Zdá sa byť iracionálne, ak by organizátori jeho kampane vynechali takú dôležitú časť ovplyvňovania verejnej mienky ako sú stávkové kancelárie. Pri rozpočte a podpore, ktorou disponuje je vcelku jednoduché manipulovať kurzy neustálym pridávaním obrovských stávok na Mistríka tak, aby ho vždy udržali na čele.

Pri sumách, ktorými disponuje a pri veľkorysosti jeho kampane, oligarchoch, ktorí ho podporujú, pár desiatok alebo stoviek tisíc eur investovaných do stávok nehrá žiadnu rolu. Najlepšie na tom je, že tieto peniaze sa nikdy neobjavia v rozpočte kampane. Mistrík predsa nemôže byť zodpovedný, keď majiteľ Esetu, alebo nejaká nadácia, či nejaká korporácia vrazí 100 tisíc eur na jeho víťazstvo. Ale čísla budú naskakovať.

Štefan Harabin naproti tomu začínal z nuly, kurz na neho bol 1:100. Nemá za sebou žiadne veľké peniaze, nerobí megakampaň, dokonca  ešte ani neohlásil oficiálne, že sa stáva kandidátom na prezidenta. Napriek tomu ide neustále v kurzoch hore. Pri tejto konštelácii je len jedno možné vysvetlenie. Nie je to manipulácia, ale obyčajná dôvera ľudí. Veľké množstvo 10-20 eurových stávok sa na kurze musí prejaviť.

Aktuality však vo svojom článku napísali, že Harabinov kurz je falošný

Za vysokou dôverou ľudí voči Harabinovi môžu byť podľa Kerekesa aj špekulácie. Niektorí možno na sudcu Najvyššieho súdu stávkujú čo najviac práve preto, aby mu zvyšovali šance v stávkových kanceláriách.

Kto teda manipuluje?

Z uvedeného však vyplýva, že ak niekto manipuluje, sú to podľa všetkého organizátori kampane Mistríka.

Ako znie heslo na jeho plagátoch? Slušne, poctivo, s rozumom

Osobne mám veľký problém veriť kurzu na Mistríka. Nepripadá mi to ani slušné, ani poctivé.

Ale tomu rozumu by som veril. Robert Mistrík zrejme konečne pochopil, že v dnešnej politike je nutné plánovať a využiť každú možnosť manipulácie na oblbnutie voličov. Tie prvé dve slová kampane sú potom skôr na smiech.