Aktivisti Greenpeace to prehnali – opäť

Greenpeace žiada 100-percentne obnoviteľnú energiu. Aktivisti tlačia na Európsky parlament, ktorý bude čoskoro hlasovať o nových pravidlách pre energetiku.

Portál Euractiv priniesol informáciu o akcii vyše 60 aktivistov ochranárskej organizácie Greenpeace.  Títo v pondelok 9. októbra ráno v Bruseli na Schumanovom námestí – v tesnom susedstve sídiel Európskej komisie aj Európskej rady – umiestnili obrovský plagát s nápisom “Go Solar!”.

Greenpeace
Schumanova križovatka v Bruseli. FOTO: Greenpeace

Aktivisti touto akciou, ktorá prebehla vo viacerých mestách Európy, vyzývajú Európsku úniu, aby politicky podporila iniciatívy na zavádzanie 100-percentne obnoviteľnej energie.

Veľkí hráči investujú do uhlia

Tlačová agentúra Belga pripomenula, že aktivisti z Greenpeace v ranných hodinách natreli priestor na kruhovom objazde na námestí žltou farbou, ktorá symbolizovala slnko, ale po zákroku polície museli tento symbol odstrániť.

Je najvyšší čas, aby EÚ zliberalizovala energetický systém, ktorý je teraz v rukách niekoľkých významných hráčov pokračujúcich v investovaní do znečisťujúcich palív, akým je napríklad uhlie,” odkázala hovorkyňa belgickej pobočky Greenpeace Juliette Bouletová.

Podľa stanoviska tejto medzinárodnej organizácie na ochranu životného prostredia má Európa “veľký potenciál” z hľadiska využívania obnoviteľných zdrojov energie.

Hlasovanie v europarlamente

Greenpeace rozbieha podobné akcie v čase, keď EÚ a jej členské štáty rozhodujú o budúcnosti európskeho energetického systému a o prínose EÚ v boji proti zmenám klímy.

Výbor Európskeho parlamentu pre energetiku bude 28. novembra hlasovať o politických projektoch v oblasti obnoviteľných energií a 11. decembra o novom smerovaní trhu s elektrickou energiou.

Európsky parlament ako celok bude o týchto otázkach hlasovať začiatkom roka 2018.

V čom je problém?

Problém je v deformácii energetického trhu pod tlakom podobných ochranárskych aktivít. Na jednej strane vlády ochotne regulujú výrobu energie a povinne predpisujú koľko a akej energie sa musí vyrobiť. Avšak priemysel je existenčne závislý od pravidelnosti energetických dodávok. V prípadne akýkoľvek výpadkov sa vytvárajú nepredstaviteľné škody.

Výroba tzv. zelenej energie sa vyznačuje nepravidelným charakterom. Slnko z princípu polovicu dňa nedodáva žiadnu energiu a vietor má tiež nárazový charakter. Ak musia výrobcovia energie investovať a stimulmi, resp. dotovanými výkupnými cenami  sú aj donútení orientovať sa na obnoviteľné zdroje, musia mať zálohu. A tá záloha je vždy vo forme elektrárne, ktorá je postavená na báze dostupných zdrojov. V západnej Európe to bolo doteraz uhlie, po postavení veľkokapacitných plynových potrubí z Ruska, to môže byť plyn.

Rozumný plán

Nikto pri zmysloch sa zelenej energie nebude vyhýbať. Problém je, že v celom cykle ťažby, prípravy, výstavby a výroby má zatiaľ negatívnu uhlíkovú stopu a rovnako je problém aj so spomínanou nepravidelnosťou výroby. Zelená energia kvôli nutnosti záloh skrátka nie je zadarmo, investície do nej zaťažujú rozpočet, a naviac prenášajú zdroje znečistenia do iných miest planéty. Význam to má vo forme podpory inovatívnosti a diverzifikácii priemyselných, resp. energetických zdrojov.

Postaviť to však ako hlavný cieľ bez ohľadu na ostatné požadované atribúty priemyselne vyspelej spoločnosti, ktorá sa potrebuje neustále dynamicky vyvíjať, je doslova hlúposť. Obnoviteľné zdroje energie môžu zatiaľ slúžiť len ako doplnok celého energetického spektra s vedomím, že systém sa musí vyvíjať evolučne. Postupne treba pripravovať prenosové trasy, koncové body, digitalizovať riadenie dopravy energie, rozumne zasadzovať zdroje obnoviteľnej energie do siete, ktorá je schopná ich potenciál využiť.  Len vtedy dôjde k synergii – ochrane prostredia bez nežiadúcich vedľajších a nezamýšľaných efektov

Ekoteroristi

Zelení aktivisti majú často povesť ekoteroristov, kvôli tomu, že niektoré nedomyslené dopady ich činnosti majú deštrukčný ráz. Presadenie tzv. biopalív zničilo biodiverzitu krajinu, enormným spôsobom zaťažilo životné prostredie, spôsobilo chudobu a hlad na celom svete. Na začiatku presadenia bioaplív bola opäť požiadavka zelenej lobby na „ochranu prírody„. Akonáhle to napriek nezmyselnosti celého nápadu, presadili formou vládnych nariadení, stal sa z toho priemysel. Ako vždy v regulovanom prostredí – priemysel je mimoriadne ziskový, dotovaný motoristami a vládami západného sveta. Zároveň vznikla iná lobby. Nátlaková skupina priemyselných magnátov, ktorí investície do tejto oblasti chcú maximálne zúročiť a rozšíriť.

Dnes zelení bojujú  proti tomu, čo sami kedysi spustili. Dokonalý Absurdistan. Niet dôvodu si myslieť, že keď sa zverejnia dopady nepremyslenej politiky na výrobu zelenej energie, opäť vznikne reverzné ekologické hnutie – zachráňme planétu, investujme do niečoho iného. Zničme niečo iné.


Publikovaný

v

,

od

Značky: